Pokaz "Powidoków” i obchody 90. urodzin Andrzeja Wajdy w Gdyni

W ramach obchodów 90. urodzin Andrzeja Wajdy podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni odbył się specjalny pokaz najnowszego filmu reżysera „Powidoki”. Wydarzenie było również okazją do zaprezentowania wydawnictwa „Wajda”.

Wydawnictwo „Wajda” podsumowuje 40 filmów w dorobku reżysera

„To jest czterdziesty film w dorobku Mistrza i prezentowany jest w roku kiedy Andrzej Wajda obchodzi dziewięćdziesiąte urodziny” – rozpoczęła wieczór Grażyna Torbicka. Wydarzenie był okazją do przedstawienia przygotowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Cyfrowe Repozytorium Filmowe zestawu płyt pt. „Wajda”.

„Przypadł mi w udziale zaszczyt zaprezentowania Państwu tego wydawnictwa. Nie ukrywam, że jest to spełnienie mojego osobistego marzenia” – mówiła Magdalena Sroka, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wydawnictwo zawiera 25 filmów Andrzeja Wajdy, od „Pokolenia” po „Wałęsę. Człowieka z nadziei”. Na zestaw składa się również 15 płyt DVD z materiałami dodatkowymi: dokumentami i krótkimi metrażami reżysera, filmami o nim, telewizyjnymi wywiadami, reportażami z planów, a także specjalnymi życzeniami od Martina Scorsese, który jest jednocześnie autorem przedmowy do całego wydawnictwa. Filmom towarzyszy książka, która zbiera komentarze i opowieści Andrzeja Wajdy na temat poszczególnych dzieł.

„Andrzej Wajda jest bez wątpienia twórcą totalnym – takim, jakim był Stanisław Wyspiański. Jest twórcą, który operuje nie tylko w materii filmowej, ale w wielu materiach. To, co go charakteryzuje, to połączenie opowiadania o człowieku w najgłębszej warstwie humanizmu z jednoczesnym nieustannym zainteresowaniem historią Polski czy Polską.” – Magdalena Sroka zapraszała publiczność do zapoznania się z boxem „Wajda”.

Życzenia urodzinowe dla Jubilata

„Dla starego reżysera sala kinowa wypełniona widzami to jest najpiękniejsze i najwspanialsze, czego może dożyć – przywitał widzów Andrzej Wajda. „Ten zestaw płyt to jest dopiero początek, dziewięćdziesiąt lat to nie jest tak dużo, a czterdzieści filmów to w ogóle nie ma o czym mówić.” – żartował Jubilat.

Wieczór był okazją do złożenia Andrzejowi Wajdzie życzeń. Na scenę wyszli aktorzy: Bożena Dykiel, Maja Komorowska, Grażyna Szapołowska, Andrzej Seweryn, Robert Więckiewicz, Bogusław Linda i producent Michał Kwieciński, którzy wspominali zabawne sytuacje z planów zdjęciowych oraz dziękowali Andrzejowi Wajdzie za jego twórczość i możliwość zagrania w jego filmach. Podziękowania złożono również Krystynie Zachwatowicz. „Za silnym i wspaniałym mężczyzną stoi jeszcze silniejsza i jeszcze wspanialsza kobieta” – mówił Robert Więckiewicz.

Następnie na scenę wyszła ekipa najnowszego dzieła reżysera „Powidoki” i zaprosiła publiczność na seans, a Andrzej Wajda podsumował reguły, którymi kieruje się podczas pracy nad filmami:

„Lata temu ukułem takie powiedzenie, że film się realizuje we wspólnocie. Im jest silniejsza ta wspólnota, im obraz powstaje w większym napięciu, większej temperaturze i energii, tym większa szansa, że to przeniesie się na ekran, niezależnie od scenariusza i treści filmu. Moja zasada jest dziecinnie prosta – mianowicie jak film jest udany, to jest nasz film, jak film jest nieudany to jest mój film” – mówił Andrzej Wajda, który zwrócił się następnie do Bogusława Lindy „Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem ci dać taką rolę, na którą może nie czekałeś, ale która czekała na ciebie”.

„Powidoki”

Głównym bohaterem filmu „Powidoki” jest malarz Władysław Strzemiński – artysta, który nie poddał się obowiązującemu socrealizmowi i doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. „Powidoki” to opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła obdarzonego charyzmą, niepokornego człowieka, a jednocześnie intymny zapis ostatniego okresu życia pioniera awangardy w Polsce lat 20. i 30. XX w. Główną rolę w filmie zagrał Bogusław Linda. Na ekranie partnerują mu m.in. Bronisława Zamachowska, Zofia Wichłacz i Krzysztof Pieczyński. Autorem scenariusza jest Andrzej Mularczyk, a autorem zdjęć Paweł Edelman. Producentem filmu jest Akson Studio, a koproducentami Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska i Fundacja Tumult. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Światowa premiera „Powidoków” odbyła się podczas 41. MFF w Toronto. Film wejdzie na ekrany polskich kin 13 stycznia 2017 roku.

Obchody 90. urodzin Andrzeja Wajdy

Pokaz filmu „Powidoki” w Teatrze Muzycznym był jednym z elementów obchodów jubileuszu 90. urodzin Andrzeja Wajdy podczas 41. Festiwalu Fimowego w Gdyni. O pozostałych wydarzeniach można przeczytać na stronie: www.pisf.pl/aktualnosci/zapowiedzi/41-ffg-powidoki-i-obchody-urodzin-andrzeja-wajdy.

22.09.2016