Pokaz specjalny filmu „Jarocin, po co wolność”

6 lipca w Jarocinie, tuż przed rozpoczęciem Jarocin Festiwal, odbędzie się specjalny pokaz filmu „Jarocin, po co wolność” połączony z koncertem i spotkaniem z twórcami. Wydarzenie przypomni najważniejsze momenty jarocińskiego festiwalu.

Pokaz filmu, debata i koncert

Pokaz filmu oraz debata „Jarocin – rozmowa o etosie, buncie i wolności” odbędzie się 6 lipca, o godzinie 17.00, w jarocińskim Kinie Echo. Po pokazie, w Spichlerzu Polskiego Rocka odbędzie się koncert „Moskwa gra Jarocin” z udziałem Pawła Gumoli, Roberta Matery i Tomasza Budzyńskiego.

„Jarocin, po co wolność”

to punkowo-rockowa, niecenzurowana historia kultowego Festiwalu w Jarocinie. Energetyczna podróż pokazująca fenomenalną siłę muzyki, przeplatana tekstami piosenek i opowieściami bohaterów. 

„To nie jest kolejny film o Jarocinie, a jedyny, który opowiada o pełnej historii festiwalu sięgającej jeszcze roku 1970. O fenomenie tej imprezy opowiadało kilka filmów, ale były to przeważnie filmy pokazujące poszczególne edycje imprezy. Powstało również kilka podsumowujących reportaży, jednak one głównie skupiały się na obyczajowości, a nie na tym, co na festiwalu było najważniejsze, czyli na muzyce i wpływie festiwalu na polską kulturę i historię” – mówi Leszek Gnoiński, reżyser filmu.

Film łączy biało-czarne archiwalne obrazy, niepublikowane dotąd amatorskie nagrania, z lekko zamazanymi, ale wciąż żywymi, wspomnieniami bohaterów – legendarnych rockowych buntowników, dla których Jarocin był inspiracją i źródłem twórczej wolności. Swoimi jarocińskimi wspomnieniami dzielą się m.in.: Robert Brylewski – jeden z pierwszych muzyków punkrockowych, współzałożyciel Brygady Kryzys, Walter Chełstowski – współtwórca Jarocina w latach 1980-83, Krzysztof „Grabaż” Grabowski – dziennikarz radiowy, lider zespołu Pidżama Porno, Jurek Owsiak – wielokrotny konferansjer na festiwalu i dyrektor artystyczny w latach 1991 i 92, Krzysztof Skiba – anarchizujący opozycjonista, aresztowany w Jarocinie w 85r. za rozrzucanie ulotek czy Muniek Staszczyk – lider i wokalista zespołu T. Love, który uważa się za „dziecko Jarocina”, Pawel Gumola – lider zespołu Moskwa, bohater filmów o Jarocinie takich jak „My blood, your blood” produkcji BBC oraz „Fala” reż. Piotr Łazarkiewicz, Robert Matera – wokalista zespołu Dezerter, Tomasz Budzyński – wokalista zespołu Armia.

„Wszystkich, którzy będą chcieli zobaczyć film pomiędzy festiwalowymi koncertami, zapraszamy do Kina Echo na dodatkowe pokazy specjalne i spotkania z twórcami.” – mówi producentka filmu, Aneta Zagórska.

Pokaz specjalny z debatą i koncertem:

  • Pokaz filmu i debata: 6 lipca 2016, godz. 17.00, Kino Echo, Jarocin
  • Koncert „Moskwa gra Jarocin”: 6 lipca 2016, godz. 20.00, Spichlerz Polskiego Rocka, Jarocin

Bilety: 45 zł (film+debata+ koncert). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizator nie przewiduje sprzedaży biletów osobno na film i koncert.

Dodatkowe pokazy filmu i spotkania z twórcami:

Kino Echo, Jarocin

  • 7 lipiec 2016, godz.16.00
  • 8 lipiec 2016, godz.16:00
  • 9 lipiec 2016, godz.14:00
  • 10 lipiec 2016, godz.14:00

Bilety: 18zł normalny/15zł ulgowy (dla seniorów i studentów) do nabycia w kasie Kina Echo (pół godziny przed pokazem) lub na stronie http://jarocin21.jarocin.info/echo.php.

Informacja prasowa

22.06.2016