Pokazy filmów o Rosji towarzyszące wystawie fotografii Ryszarda Kapuścińskiego w Zachęcie

Do 12 lutego w Zachęcie potrwa przegląd filmów o Rosji towarzyszących wystawie fotografii Ryszarda Kapuścińskiego. Zdjęcia powstały w latach 1989-1991 i są plonem podróży autora „Imperium” po republikach dawnego ZSRR. Kuratorzy wystawy przygotowali projekcje filmowe, które są istotnym uzupełnieniem ekspozycji.

 

Pokazywane w Zachęcie filmy przybliżają opisywane przez Kapuścińskiego momenty w historii Rosji. Podobnie jak zdjęcia prezentowane na wystawie, wybrane filmy dokumentalne i fabularne opowiadają o ludziach – świadkach zdarzeń, których życie zdeterminowała historia. W programie projekcji znalazły się m.in. filmy wydane w boksie dvd „Oblicza Rosji” przez Against Gravity oraz film z kolekcji Sputnika, Ładunek 200, dystrybuowany przez firmę 35mm współorganizatora festiwalu filmów rosyjskich Sputnik nad Polską, pokazywane na poprzednich edycjach festiwalu Planete Doc Review.

 

Program projekcji:

 

7 lutego 2011 (poniedziałek), godz. 18.00

 

„Durakowo. Wioska głupców”
reż. Nino Kirtadze
Francja 2007, 91 min

Bohaterem filmu jest Michaił Fiodorowicz Morozow, były komandos prowadzący w wiosce Durakowo centrum odnowy duchowej. Cieszy się niezwykłym szacunkiem wśród rezydentów ośrodka. Uczy przywiązania do religii i do państwa. Jest silny, ma charyzmę przywódcy oraz znajomości w Dumie. Pomaga uporządkować życie młodym ludziom zagubionym w trudnej i nowej rzeczywistości, jaka nastąpiła po zmianach ustrojowych. autorem zdjęć do filmu jest Jacek Petrycki.

 

14 lutego 2011 (poniedziałek), godz. 18.00

 

„89 mm od Europy”
reż. Marcel Łoziński
Polska 1993, 12 min

Film dokumentalny nakręcony w Brześciu, granicznej miejscowości między Polską a b. ZSRR. W tym miejscu kończą się tory kolejowe w standardowym europejskim rozmiarze – koła pociągów należy wymienić na szersze, pasujące jeszcze do wymiaru radzieckich szyn. To opowieść o robotnikach, ludziach codziennie przekładających setki kół pociągowych. Kamera skupia się na poszczególnych pracownikach, portretuje i uwiecznia monotonię ich codziennych czynności. Czy tu kończy się Europa? I co jest dalej?

 

„Elektryczka”
reż. Maciej Cuske
Polska 2007, 18 min

Przejażdżka elektryczną kolejką uwieczniona w filmie staje się przekrojowym portretem dzisiejszego społeczeństwa rosyjskiego. Film z cyklu „Rosja – Polska. Nowe Spojrzenie”.

Pokaz dzięki uprzejmości Eureka Media

 

„7 x Moskwa”
reż. Piotr Stasik
Polska 2005, 18 min

Poetycki obraz stolicy Rosji i jej mieszkańców. Siedem długich ujęć portretuje ulice i atmosferę Moskwy. Film z cyklu „Rosja – Polska. Nowe Spojrzenie”.

Pokaz dzięki uprzejmości Eureka Media

 

16 lutego 2011 (środa), godz. 18.00

„Ładunek 200”
reż. Aleksiej Bałabanow
Rosja 2007, 100 min

Film oparty na faktach opowiada tragiczną historię zbrodni, mającą miejsce w Leninsku, którego mieszkanką jest młoda bohaterka filmu. Rok 1984, dogorywający system i Rosja w przededniu pierestrojki, gdzie siła mechanizmów władzy ma nadal ogromny wpływ na losy ludzkie.

Na wszystkie projekcje wstęp wolny

 

Projekcje odbywają się w sali multimedialnej Zachęty, wejście od ul. Burschego. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmian programu.

Więcej o przeglądzie na www.zacheta.art.pl.

Wiecej o filmach rosyjskich www.sputnikfestiwal.pl, www.35mm.com.pl.

Więcej o boxie dvd „Oblicza Rosji” na www.againstgravity.pl.

 

Informacja prasowa

07.02.2011