Pokazy filmu „Komunia” w USA

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Komunia” Anny Zameckiej znalazł się wśród 15 pełnometrażowych filmów dokumentalnych, które mają szansę na nominację do Oscara. Trwa kampania promocyjna filmu w USA z udziałem reżyserki.

Polski film dokumentalny z szansą na nominację do Oscara

17 grudnia amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła skróconą listę 15 dokumentów, które mają szansę na nominację do Oscara w kategorii Pełnometrażowy Film Dokumentalny. W tym roku jedynym polskim tytułem, który ma szansę na nominację jest pełnometrażowy debiut dokumentalny „Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej. 15 tytułów zostało wybranych spośród 166 filmów.

Nominacje poznamy 22 stycznia. Obecnie w USA trwa kampania promocyjna filmu. Od 4 stycznia można go oglądać w wybranych amerykańskich kinach w Los Angeles, San Francisco i Nowym Jorku, gdzie większości pokazów towarzyszą spotkania Q&A z reżyserką.  

Laureat Europejskiej Nagrody Filmowej dla europejskiego filmu dokumentalnego (podczas 30. edycji nagród EFA) był rozwijany podczas realizowanego w Szkole Wajdy kursu dokumentalnego DOK PRO. Dzięki ubiegłorocznemu zwycięstwu na festiwalu w Yamagacie w Japonii polski film mógł być brany pod uwagę przy wyborze filmów, które znalazły się na skróconej liście.

„Komunia”

Bohaterka filmu, 14-letnia Ola, nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, niepełnosprawnym bratem i mieszkającą osobno matką, obecną głównie przez telefon, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda jej się ściągnąć nieobecnego rodzica do domu. Pretekstem do spotkania z nim jest komunia święta 13-letniego Nikodema. Dziewczynka bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

„Komunia” to pełnometrażowy debiut dokumentalny Anny Zameckiej, wyprodukowany przez Otter Films, Wajda Studio oraz HBO Europe, z producentem wspierającym MX35. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Autorką zdjęć do filmu jest Małgorzata Szyłak, a za montaż odpowiedzialni byli Agnieszka Glińska, Anna Zamecka i Wojciech Janas.

Film trafił do polskich kin 25 listopada 2016 r. Polskim dystrybutorem „Komunii” jest firma Aurora Films. Za światową dystrybucję filmu odpowiada firma CAT&Docs.

Polski Instytut Sztuki Filmowej wspiera kampanię promocyjną związaną z szansą na nominację do Oscara.

Więcej informacji o filmie: www.facebook.com/communionthemovie.


07.01.2019