"Pokot" i "Niemy" z dotacją Eurimages

Współfinansowane przez PISF filmy „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland oraz „Niemy” w reżyserii Bartosza Konopki otrzymały dofinansowanie z europejskiego funduszu Eurimages.

Polskie produkcje ze wsparciem Eurimages

Europejski fundusz Eurimages podczas październikowej sesji w stolicy Gruzji Tbilisi przyznał dofinansowanie 17 koprodukcjom filmowym: 14 pełnometrażowym filmom fabularnym, 2 filmom animowanym i 1 filmowi dokumentalnemu, w wysokości 5 116 469 euro.

Wśród dofinansowanych projektów znalazły się dwie polskie produkcje fabularne „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland oraz „Niemy” w reżyserii Bartosza Konopki. Oba filmy są również współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Pokot”

„Pokot” to najnowszy film Agnieszki Holland. Produkcja powstaje na podstawie scenariusza, opartego na bestsellerowej powieści Olgi Tokarczuk, wydanej w 2009 r. przez Wydawnictwo Literackie, pt. „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Jak zapowiadają twórcy będzie to historia kryminalna utrzymana w ironicznym tonie braci Coen i osadzona w odrealnionym świecie, który w niektórych może obudzić skojarzenia z ostatnimi filmami Wesa Andersona.

Film powstaje w polsko-niemiecko-czesko-szwedzkiej koprodukcji. Scenarzystkami filmu są Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk. Za zdjęcia odpowiada Jolanta Dylewska, a za muzykę Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Producentem filmu jest Studio Filmowe TOR, które otrzymało dofinansowanie z europejskiego Programu MEDIA oraz Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego na development scenariusza projektu filmu fabularnego. Niemieckim koproducentem filmu jest firma Heimatfilm, czeskim Nutprodukce, po stronie szwedzkiej obraz produkuje Chimney. W filmie zagrają między innymi: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Tomasz Kot i Katarzyna Herman. „Pokot” powstaje ze wsparciem PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„Niemy”

„Niemy” to najnowszy film Bartosza Konopki, twórcy takich filmów jak m.in. „Lęk wysokości”, „Sztuka znikania” czy „Królik po berlińsku”. Autorami scenariusza są Bartosz Konopka oraz Przemysław Nowakowski. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman. Film jest koprodukcją polsko-irlandzką. Producentami filmu są Otter Films oraz Samson Films. Film powstaje ze wsparciem m.in. PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Projekt otrzymał również dofinansowanie na development z europejskiego programu MEDIA i od Fundacji Polskie Centrum Audiowizualne. 

Eurimages

to fundusz Rady Europy wspierający m.in. koprodukcję, dystrybucję oraz rozpowszechnianie europejskich utworów audiowizualnych. Należy do niego 36 krajów europejskich. Polska jest członkiem Eurimages od 1991 r.. Fundusz powstał w 1988 r. i do tej pory wsparł 1702 europejskie koprodukcje dotacjami w wysokości około 513 milionów euro.

Więcej informacji na stronie: www.coe.int/t/dg4/eurimages.

Paulina Bez

23.10.2015