"Pokot" w Nowym Jorku

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Pokot” Agnieszki Holland zostanie zaprezentowany w Nowym Jorku podczas 55. edycji New York Film Festival

„Pokot” w prestiżowej sekcji

„Pokot” zostanie pokazany w sekcji głównej Main Slate, gdzie będzie prezentowanych 25 tytułów z całego świata. W programie tej sekcji znajdą się najnowsze filmy oraz produkcje nagradzane na międzynarodowych festiwalach, w tym filmy autorstwa m.in. Rubena Östlunda, Claire Denis,Todda Haynesa czy Richarda Linklatera. Na ceremonii zakończenia festiwalu zostanie natomiast pokazany najnowszy film Woody Allena „Wonder Wheel”. Dyrektor festiwalu Kent Jones podkreśla: „Jak co roku do programu festiwalu wybraliśmy najlepsze filmy (…). Trafiły do nas piękne prace z całego świata, w których znaleźliśmy po fakcie wspólne wątki, motywy – przede wszystkim zachwyca mnie zachowana w nich równowaga między szczerością a artyzmem”.

Światowa premiera na 67. Berlinale

Światowa premiera „Pokotu” odbyła się podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie w Konkursie Głównym, gdzie film otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia – Nagrodę Alfreda Bauera – przyznawaną filmom fabularnym wyznaczającym nowe perspektywy w sztuce filmowej.
Główną bohaterką nowego filmu w reżyserii Agnieszki Holland jest mieszkająca w Sudetach, emerytowana inżynierka Janina Duszejko. Astrolożka z zamiłowania i wegetarianka. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady, które znajdowały się wokół jego domu, to ślady saren. Duszejko, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo.

Międzynarodowa koprodukcja ze wsparciem PISF

Autorkami scenariusza do filmu są Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk. Scenariusz jest oparty na bestsellerowej powieści Olgi Tokarczuk, wydanej w 2009 roku przez Wydawnictwo Literackie, pt. „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska. Muzykę do filmu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Zdjęcia do filmu były realizowane m.in.: w Międzygórzu, Bystrzycy, Nowej Rudzie i Berlinie.

W filmie zagrali m.in.: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Tomasz Kot, Katarzyna Herman, Patricia Volny, Miroslav Krobot, Marcin Bosak i Andrzej Konopka.

Film „Pokot” to polsko-niemiecko-czesko-słowacko-szwedzka koprodukcja. Producentem filmu jest Studio Filmowe TOR, które otrzymało dofinansowanie z europejskiego Programu Media oraz Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego na development scenariusza projektu filmu fabularnego. Niemieckim koproducentem filmu jest firma Heimatfilm, czeskim Nutprodukce, słowackim Nutprodukcia a po stronie szwedzkiej Chimney. Polskimi koproducentami filmu są Odra-Film, Narodowy Instytut Audiowizualny, HBO i Agora. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film otrzymał również dofinansowanie z europejskiego funduszu Eurimages.

55. New York Film Festival odbedzie się w dniach 28 września – 15 października 2017 r.

Więcej informacji: www.filmlinc.org/nyff2017.

14.08.2017