"Pokot" w słowackich kinach

6 kwietnia na ekrany słowackich kin wejdzie współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland.

Premiera w słowackich kinach

„Pokot” Agnieszki Holland 6 kwietnia 2017 wejdzie do dystrybucji kinowej na Słowacji. Słowacki tytuł filmu to „Cez kosti mŕtvych”. Słowackim dystrybutorem filmu jest Asociácia Slovenských Filmových Klubov.

„Pokot”

Główną bohaterką nowego filmu w reżyserii Agnieszki Holland jest mieszkająca w Sudetach, emerytowana inżynierka Janina Duszejko. Astrolożka z zamiłowania i wegetarianka. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady, które znajdowały się wokół jego domu, to ślady saren. Duszejko, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo.

Twórcy

Autorkami scenariusza do filmu są Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk. Scenariusz jest oparty na bestsellerowej powieści Olgi Tokarczuk, wydanej w 2009 roku przez Wydawnictwo Literackie, pt. „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska. Muzykę do filmu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Zdjęcia do filmu były realizowane m.in.: w Międzygórzu, Bystrzycy, Nowej Rudzie i Berlinie.

W filmie zagrali m.in.: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Tomasz Kot, Katarzyna Herman, Patricia Volny, Miroslav Krobot, Marcin Bosak i Andrzej Konopka.

Międzynarodowa koprodukcja ze wsparciem PISF

Film „Pokot” to  polsko-niemiecko-czesko-słowacko-szwedzka koprodukcja. Producentem filmu jest Studio Filmowe TOR, które otrzymało dofinansowanie z europejskiego Programu Media oraz Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego na development scenariusza projektu filmu fabularnego. Niemieckim koproducentem filmu jest firma Heimatfilm, czeskim Nutprodukce, słowackim Nutprodukcia, a po stronie szwedzkiej Chimney. Polskimi koproducentami filmu są Odra-Film, Narodowy Instytut Audiowizualny, HBO i Agora. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film otrzymał również dofinansowanie z europejskiego funduszu Eurimages.

Polskim dystrybutorem filmu jest Next Film.

Srebrny Niedźwiedź – Nagroda Alfreda Bauera w Berlinie

Światowa premiera „Pokotu” odbyła się na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, gdzie film był pokazywany w Konkursie Głównym. „Pokot” nagrodzono na Berlinale Srebrnym Niedźwiedziem – Nagrodą Alfreda Bauera przyznawaną filmom fabularnym, które wyznaczają nowe perspektywy w sztuce filmowej.

Paulina Bez

03.04.2017