Polacy laureatami ScripTeast 2013

Bartosz Konopka oraz Przemysław Nowakowski zostali laureatami 7. edycji Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za scenariusz „Niemy”. Nagroda została wręczona 22 maja 2013 podczas 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Polski scenariusz najlepszy

22 maja 2013, podczas 66. festiwalu w Cannes, międzynarodowa rada artystyczna programu ScripTeast, w skład której wchodzą: Sandy Lieberson, Antonio Saura, Manfred Schmidt, Dariusz Jabłoński wraz z kierownikami naukowymi programu: Tomem Abramsem i Christianem Routhem, przyznała 7. Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego dla Najlepszego Scenariusza z Europy Środkowej i Wschodniej. W tym roku jej laureatami zostali Bartosz Konopka i Przemysław Nowakowski za scenariusz „Niemy”.

Wciągająca historia z potencjałem

Zwycięzcy, oprócz statuetki autorstwa Adama Fedorowicza, otrzymali również nagrodę finansową w wysokości 10 000 Euro. Uzasadnienie rady artystycznej: – Nagroda przyznana jest niezwykle oryginalnemu scenariuszowi, który w średniowiecznym anturażu konfrontuje tematy duchowości, lojalności i struktury rodziny, opowiadając o fascynującym i prowokującym do myślenia osobistym konflikcie, ustawionym w kontekście konfrontacji pomiędzy wczesnym chrześcijaństwem i pogaństwem. Rada artystyczna jest pewna, że mocny dramatyczny potencjał tej wciągającej historii zaowocuje filmem doskonałej jakości z międzynarodową publicznością.

Kolejna nagroda ScripTeast dla polskich twórców

Scenariusz Bartosza Konopki i Przemysława Nowakowskiego dołączył do nagrodzonych w poprzednich latach: „The House” Zuzany Liovej ze Słowacji (Berlinale 2011), „Womb” Benedeka Fliegaufa z Węgier (Locarno 2011), „Japanese Dog” Ioana Antoci z Rumunii, „The Day of Chocolate” („Dzień czekolady”) Jacka Piotra Bławuta i Anny Onichimowskiej z Polski oraz „False Witness” Igliki Triffonovej z Bułgarii (początek zdjęć – jesień 2013). Bartosz Konopka i Przemysław Nowakowski nad swoim scenariuszem pracowali z doradcami Trygve Allisterem Diesenem i Neasą Hardiman, pod kierownictwem Christiana Routha.

Wyróżnienie specjalne

Rada artystyczna przyznała również Specjalne Wyróżnienie ScripTeast 2013 scenariuszowi „Malowany ptak” („The Painted Bird”) Vaclava Marhoula z Czech, napisanemu na podstawie słynnej powieści Jerzego Kosińskiego. Uzasadnienie werdyktu: – Rada artystyczna jest pod wrażeniem śmiałej próby adaptacji tej uznanej i niełatwej powieści Jerzego Kosińskiego, która opowiada o wstrząsającym losie osamotnionego chłopca walczącego o przetrwanie w czasie II wojny światowej. Podjęty z determinacją przez scenarzystę niezwykle trudny i ambitny projekt, przyniósł w efekcie fascynujący i poruszający scenariusz, który – w co mocno wierzymy – może doprowadzić do powstania wstrząsającego i poruszającego wyobraźnię filmu.

12 projektów z 8 krajów

W siódmej edycji programu ScripTeast wzięło udział 12 projektów, z ośmiu krajów:

 • „1989” – Andras B. Vagvolgyi – Węgry
 • „18 % Gra”y – Borislav Chouchkov, Victor Chouchkov, Zachary Karabashliev – Bułgaria
 • „Black Maria’ – Adi Voicu – Rumunia
 • „I Miss You” – Małgorzata Pilacińska – Polska
 • „Painted Bird” – Vaclav Marhoul – Czechy
 • „Retro Paradise” – Katarina Uhrova – Słowacja
 • „Soldier” – Mart Kivastik – Estonia
 • „The Mute” – Bartek Konopka, Przemysław Nowakowski – Polska
 • „The Year of the Kuker” – Nadejda Koseva – Bułgaria, Bojan Vuletic – Serbia
 • „The Young Friends of the USSR Club” – Stephan Komandarev, Emil Spahiyski – Bułgaria
 • „Traces” – Wiktoria Szymanska – Polska
 • „Viking Line Story” – Xandra Popescu, Stefan Constantinescu – Rumunia

Program dla doświadczonych scenarzystów

Program ScripTeast skierowany jest do doświadczonych scenarzystów z Europy Środkowej i Wschodniej. Celem projektu jest pomoc autorom w udoskonaleniu napisanego już scenariusza, dostosowanie jego przekazu do międzynarodowego odbiorcy oraz zwiększenie marketingowego potencjału. To także szansa na kontakt z najlepszymi filmowcami i światowym kinem oraz możliwość poznania funkcjonowania branży filmowej na festiwalach w Cannes i Berlinie.

Projekt ze wsparciem PISF

Program ScripTeast organizowany jest przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Media, PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Apple Film Production, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową, renomowanymi klubami producentów Producers Network i ACE, Film New Europe, Final Draft oraz Telewizją Polską.

 

Więcej informacji o programie na stronie: www.scripteast.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Paulina Bez

23.05.2013