Polacy na East Doc Platform

Hanna Polak i Dorota Rozowska. Fot. Stefan Berec, IDF
Hanna Polak i Dorota Rozowska. Fot. Stefan Berec, IDF

 

W dniach 6-11 marca podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych One World w Pradze po raz pierwszy odbywało się East Doc Platform. Jest to kontynuacja spotkań branżowych, rozpoczętych w 2001 roku na festiwalu w Jihlavie. W wydarzeniu uczestniczyli polscy filmowcy i przedstawiciele PISF.

Spotkania i warsztaty dla dokumentalistów

Organizatorem imprezy jest Institute of Documentary Films (IDF) w Pradze. W spotkaniach uczestniczyło ponad 160 reżyserów i producentów oraz 70 przedstawicieli branży – dystrybutorów, reprezentantów stacji telewizyjnych i festiwali. Na East Doc Platform zaprezentowano 88 nowych projektów i 60 ukończonych filmów, natomiast w wideotece można było wypożyczyć i obejrzeć ponad 300 tytułów. Spotkaniom towarzyszyły warsztaty przygotowujące do pitchingu kończącego EDP.

 

Wielu filmowców, zwłaszcza tych z naszego regionu, nie może polegać na trwałym i zrównoważonym sposobie finansowania. Jednak wciąż powstają znakomite filmy. W tym roku zdecydowaliśmy się na wybór hasła, które jest wam zapewne znane: Just do it (po prostu zrób to) – mówiła otwierając EDP szefowa programu, Hana Rezková.

Nagroda dla projektu polskiej reżyserki

5 marca rozpoczęły się warsztaty dla dokumentalistów. 9 marca, podczas ceremonii otwarcia EDP, prowadzący warsztaty East European Forum i Doc Launch wręczyli swoje nagrody dla najlepszych projektów rozwijanych w dwóch kategoriach: development i postprodukcja. W tej drugiej kategorii jury w składzie: Marijke Rawie, Mikael Opstrup i Claudio Pazienza przyznało Golden Funnel Award polsko-amerykańskiemu projektowi „Zvalka” Hanny Polak. Film realizowany był m.in. wśród ludzi żyjących na wysypisku śmieci (tytułowa „Zvalka”) w Rosji.

 

Na warsztatach mieliśmy projekty z Łotwy, Polski, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Niemiec, Czech, Macedonii, Szwecji, Armenii i Chorwacji – w sumie 16 filmów. Naszą nagrodę przyznajemy filmowi, który porusza uniwersalne tematy, mówi o miłości, życiu i śmierci, w którym splatają się momenty szczęścia i wielkiej tragedii (…). Wśród tytułów wybranych przez nas w pierwszej kolejności znalazły się 3 tytuły z Polski, wszystkie były niezwykle dobrze przygotowane i uniwersalne. Wybraliśmy film, przy którym autorka przez lata obserwowała swoją bohaterkę – mówiła podczas ceremonii otwarcia Marijke Rawie.

 

– Od 12 lat obserwuję życie Juli i realizuję ten film i prawdę mówiąc nie mam jeszcze gotowych funduszy na jego ukończenie (…). Podczas warsztatów mieliśmy bardzo dobrych doradców, wiele spotkań było bardzo inspirujących. Nigdy wcześniej nie uczestniczyłam w pitchingu i jak się okazało miałam bardzo mylne wyobrażenia na ten temat. Bardzo dziękuję – mówiła Hanna Polak (reżyserka w 2004 roku była nominowana do Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny za obraz „Dzieci z Leningradzkiego”). Oprócz statuetki, nagroda Golden Funnel to również wsparcie przez IDF procesu montażu filmu. Więcej o filmach nagrodzonych na EDP.

 

Warto wspomnieć, iż podczas EDP nagrodę festiwalu IDFA otrzymał projekt „Exercise of Life” polskiej reżyserki Wiktorii Szymańskiej, będący koprodukcją angielsko-francusko-szwedzką. W ramach nagrody reżyserka weźmie udział w wydarzeniach branżowych podczas holenderskiego festiwalu.

 

Podczas pitchingów odbywających  się w dniach 9-11 marca zaprezentowane zostały trzy polskie projekty:

  • „Mnich z morza”, reż. Rafał Skalski (producent Jacek Nagłowski, Centrala)
  • „Na morzu z Badjao”, reż. Eliza Kubarska (producent Monika Braid, Braidmade Films)
  • „Zvalka” – reż. Hanna Polak (producent Dorota Rozowska)

W sekcji Doc Launch uczestniczył także najnowszy projekt Marcina Koszałki „Będziesz legendą, człowieku”, jednak reżyser nie mógł uczestniczyć w pitchingu.

 

Polskie projekty były prezentowane również w sekcji Project Market, będącej serią indywidualnych spotkań. Więcej informacji na ten temat jest dostępnych na stronie: www.dokweb.net. W spotkaniach uczestniczyli m.in. producenci reprezentujący nowe filmy Piotra Augustynka, Piotra Rosołowskiego i Piotra Kielara.

Dokumenty w sieci

8 marca odbyła się prezentacja End of Story – Cross Media in Eastern Europe, w której omawiano m.in. polski projekt Six Degrees w reżyserii Bartosza Dombrowskiego. Projekt przedstawiła Anna Wydra ze studia Otter Films. W spotkaniu z twórcami platform internetowych poświęconych dokumentowi (webdocs) uczestniczyli m.in. Mandy Rose (CollabDocs, i-Docs) oraz Georg Tschurtschenthaler

(twórca realizowanego m.in. w Polsce webdoca Farewell Comrades).

Polska lekcja i spotkania przedstawicieli instytutów filmowych

8 marca w ramach EDP odbyło się spotkanie Polish Lesson, które poprowadziły Kinga Gałuszka i Marta Sikorska z PISF. Tematem prelekcji była m.in. ustawa o kinematografii oraz aspekty prawne prowadzące do powstania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Podczas Polskiej lekcji mówiono również o Apelu Dokumentalistów, dystrybucji filmów dokumentalnych w Polsce i najważniejszych festiwalach poświęconych dokumentom w naszym kraju. Warto dodać, iż 9 marca odbyło się również spotkanie przedstawicieli instytutów filmowych oraz instytucji wspierających produkcję filmową w Grupie Wyszehradzkiej. W spotkaniu tym także uczestniczyły przedstawicielki PISF. Również 9 marca obszerną prezentację Industry Zone na Krakowskim Festiwalu Filmowym i projektu Polish Docs przedstawiła w Pradze Katarzyna Wilk.

 

Marta Sikorska

14.03.2012