Polacy na festiwalu Mannheim-Heidelberg

10 listopada rozpoczyna się 60. edycja Mannheim-Heidelberg, jednego z najbardziej prestiżowych festiwali poświęconych filmowym debiutom. W programie imprezy znalazły się filmy współfinansowane przez PISF.

 

Niemiecki festiwal od wielu lat jest miejscem, gdzie swoje kariery filmowe rozpoczynają najlepsi reżyserzy. Tutaj debiutowali tacy twórcy jak Jim Jarmusch, Thomas Vinterberg, Wim Wenders czy Francois Truffaut. Podczas 60 edycji festiwalu, w specjalnej sekcji Mannheim Revisited, prezentującej filmy z poprzednich edycji, zaprezentowany zostanie film „Podwójne życie Weroniki” Krzysztofa Kieślowskiego, który zadebiutował na festiwalu w 1975 roku.

Konkurs Międzynarodowy  i sekcja Odkrycia

W tym roku wśród 15 konkursowych tytułów znalazł się polski film „Lęk wysokości” Bartosza Konopki. Film dotychczas prezentowano m.in. w Indiach, Izraelu i Kanadzie. W pozakonkursowej sekcji Odkrycia wśród 18 tytułów z całego świata znalazł się natomiast fabularny debiut Rafaela Lewandowskiego „Kret”. Film ten nagradzano dotychczas m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu.

Pokazy Specjalne

Mannheim-Heidelberg  to kolejny przystanek na festiwalowej trasie filmu „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego. Natomiast swój pierwszy festiwalowy pokaz będzie mieć podczas festiwalu koprodukcja niemiecko-polski-fińska „Święta krowa” w reżyserii Radosława Węgrzyna.

 

60. Festiwal Mannheim-Heidelberg potrwa do 20 listopada.

 

Więcej informacji: www.iffmh.de.

10.11.2011