Polacy na festiwalu w Moskwie

Zbliża się 36. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie. W Konkursie Głównym powalczy debiut Krzysztofa Skoniecznego „Hardkor Disko”. W sekcjach dokumentalnych znalazły się współfinansowane przez PISF filmy „Deep Love” Jana P. Matuszyńskiego oraz „Joanna” Anety Kopacz. Rosyjscy widzowie zobaczą również „Psie Pole” Lecha Majewskiego oraz retrospektywę filmów Krzysztofa Zanussiego.

„Hardkor Disko” w Konkursie Głównym

Filmowy debiut Krzysztofa Skoniecznego „Hardkor Disko” zakwalifikował się do Konkursu Głównego, w którym w sumie powalczy szesnaście filmów. Polska produkcja jest historią młodego chłopaka, który przyjeżdża do dużego miasta, aby bezpardonowo rozliczyć się z zastaną rzeczywistością. Główne role grają Marcin Kowalczyk i Jaśmina Polak. Film został wyprodukowany przez głębokiOFF, konglomerat artystyczny założony przez Krzysztofa Skoniecznego, bez udziału środków publicznych. „Hardkor Disko” zakwalifikowało się również na tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Edynburgu, na którym zostanie pokazany w sekcji New Perspectives. W Moskwie film zostanie pokazany dwukrotnie:

  • 22 czerwca, godz. 19:45, Multiplex Cinema October, sala 1
  • 24 czerwca, godz. 21:45, Multiplex Cinema October, sala 9

W tym roku na czele Jury festiwalu w Moskwie zasiądzie rosyjski reżyser i scenarzysta filmowy Gleb Panfiłow. Wraz z nim filmy oceniać będą: maurytański reżyser i producent Abderrahmane Sissako, niemiecka aktorka Franziska Petri, gruziński reżyser Levan Koguashvili oraz francuski producent Laurent Danielou.

„Deep Love” w Konkursie Filmów Dokumentalnych

Prezentowany na 2. edycji Docs to go! oraz współfinansowany przez PISF obraz Jana P. Matuszyńskiego „Deep Love” powalczy w Konkursie Filmów Dokumentalnych z siedmioma produkcjami. Obraz Jana P. Matuszyńskiego opowiada o Asi, instruktorce nurkowania, której powołaniem jest praca w wodzie z niepełnosprawnymi. „Deep Love” to także historia jej partnera Janusza, nurka z wieloletnim doświadczeniem, który przeszedł wylew. Producentami filmu są: Otter Films, HBO i Cor Leonis Production. W Moskwie film zostanie pokazany trzykrotnie:

  • 21 czerwca, godz. 19:00, Multiplex Cinema October, sala 2
  • 22 czerwca, godz. 14:30, Multiplex Cinema October, sala 2
  • 24 czerwca, godz. 19:00, Documentary Film Center, sala 1

W pozakonkursowej sekcji dokumentalnej „Free thought” znalazł się film „Joanna” Anety Kopacz. Dokument, którego bohaterką jest walcząca ze śmiertelną chorobą Joanna Sałyga, został zrealizowany przez Wajda Studio, w ramach współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej programu Dok Pro. „Joanna” w Moskwie zostanie pokazana dwa razy:

  • 26 czerwca, godz. 17:00, Multiplex Cinema October, sala 2
  • 29 czerwca, godz. 13:00, Documentary Film Center, sala 1

W Jury tegorocznego Konkursu Filmów Dokumentalnych zasiądą: brytyjski reżyser Sean McAllister, dyrektor festiwalu „É Tudo Verdade” w São Paulo Amir Labaki oraz rosyjska reżyserka Alina Rudnitskaya.

„Psie Pole” w sekcji Heavenly Euphoria

W Moskwie zostanie pokazana również najnowsza produkcja Lecha Majewskiego „Psie Pole”. Film znalazł się w sekcji „Heavenly Euphoria”, która prezentuje tytuły mierzące się z wielkimi, odwiecznymi pytaniami. W sekcji znalazło się dziewięć produkcji. „Psie Pole” to historia Adama, który porzuca pracę wykładowcy literatury symbolicznej na uczelni i zostaje kasjerem w supermarkecie, ale tak naprawdę chce tylko spać, uciekając od bolesnej rzeczywistości. Jedyną lekturą tego mrocznego czasu staje się dla niego „Boska Komedia” Dantego. I to jej fragmenty nadają sens codzienności. Film został wyprodukowany przez Stowarzyszenie Twórców i Mecenasów Kultury i Nauki Angelus Silesius i był dofinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Na moskiewskim festiwalu „Psie Pole” zostanie pokazane dwukrotnie:

  • 23 czerwca, godz. 19:00, Multiplex Cinema October, sala 4
  • 24 czerwca, godz. 15:00, Multiplex Cinema October, sala 9

Retrospektywa filmów Krzysztofa Zaussiego

Z okazji 75-tych urodzin Krzysztofa Zanussiego organizatorzy festiwalu w Moskwie jedną sekcję poświęcili twórczości polskiego reżysera. W bloku „Krzysztof Zanussi. Constants” będzie można zobaczyć 6 produkcji: „Barwy ochronne”, „Życie rodzinne”, „Iluminację”, „Imperatyw”, „Strukturę kryształu” oraz film „Paradygmat, czyli potęga zła”.

Nagrody dla filmów współfinansowanych przez PISF

Festiwal w Moskwie, którego dyrektorem jest Nikita Michałkow, jest drugim najstarszym przeglądem filmowym (po festiwalu w Wenecji) i jedną z najważniejszych tego typu imprez na świecie. Polscy twórcy byli wielokrotnie nagradzani na tym festiwalu. Zeszłoroczny konkurs filmów dokumentalnych wygrał Paweł Łoziński filmem „Ojciec i syn”. W 2011 roku odtwórczyni głównej roli w filmie „Joanna”, Urszula Grabowska, została uhonorowana Nagrodą Srebrnego Św. Jerzego dla Najlepszej Aktorki. Obraz Feliksa Falka zdobył także Nagrodę Rosyjskich Dziennikarzy i Nagrodę Rosyjskich Klubów Filmowych. W 2010 roku Jan Kidawa-Błoński otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Reżysera za film „Różyczka”, a „Rewers” Borysa Lankosza został wybrany Najlepszym Filmem w sekcji „Perspectives”. W 2009 roku „Mała Moskwa” w reżyserii Waldemara Krzystka otrzymała Nagrodę Publiczności. Wszystkie te filmy otrzymały wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach 19-28 czerwca 2014. Więcej informacji na www.moscowfilmfestival.ru.

 

Kalina Cybulska

11.06.2014