Polacy na festiwalu w Wenecji

carnage,ki

 

31 sierpnia rozpoczyna się 68. edycja Międzynarodowego Festiwalu w Wenecji. W tym roku w programie imprezy znalazły się aż trzy filmy współfinansowane przez PISF. W Konkursie Głównym o nagrodę Złotego Lwa powalczy najnowszy film Romana Polańskiego „Bóg zemsty”(„Carnage”). Do sekcji pozakonkursowych zakwalifikowały się „Ki” Leszka Dawida (Venice Days) oraz „Znieważona ziemia” Michale Boganim (International Film Critic’s Week).

 

Najnowsza produkcja Romana Polańskiego, ze zdjęciami Pawła Edelmana, to kinowa wersja sztuki Yasminy Rezy, „God of Carnage”. W filmie występują Christoph Waltz, Kate Winslet, John C. Reilly oraz Jodie Foster. Koproducentem jest SPI International Polska. „Carnage” opowiada o dwóch parach małżeńskich, które spotykają się, aby porozmawiać na temat bójki swoich dzieci. Początkowo kulturalna rozmowa przeradza się potyczkę słowną zupełnie odbiegającą od pierwotnego tematu konwersacji.

 

Fabularny debiut Leszka Dawida, „Ki”, zostanie pokazany w ramach sekcji Venice Days. Obraz był prezentowany na tegorocznym festiwalu w Gdyni, podczas którego wcielającej się w rolę tytułowej Ki Romie Gąsiorowskiej, przyznano nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą.

 

„Ki” jest filmem portretowym. Tytułowa bohaterka nie chcąc powielać schematu własnej matki, ucieka od stereotypu samotnej, umęczonej kobiety z dzieckiem. Stara się żyć kolorowo, szybko i intensywnie. Ki poznaje Miko. Między nimi rodzi się trudna relacja, która pomaga bohaterce dojrzeć do miłości i odpowiedzialności za siebie i swojego synka. Organizatorzy Venice Days napisali o „Ki”, że jest to unikalny portret kobiety, niemal symbol tegorocznej edycji.

 

Venice Days to sekcja prezentująca kino niezależne i przebiegająca obok głównej selekcji weneckiego festiwalu. Dopuszcza się do niej 12 filmów. W tym roku aż 8 z nich to produkcje lub koprodukcje francuskie. Venice Days nie jest sekcją konkursową. Filmy staną do współzawodnictwa o wyróżnienie przyznawane przez Europa Cinemas, które wiąże się ze wsparciem dystrybucyjnym. Produkcje debiutantów mogą się ubiegać o Lwa Przyszłości, czyli nagrodę im. Luigi De Laurentiisa. Jej laureat otrzyma 100 tysięcy euro.

 

Podczas festiwalu w Wenecji pokazany zostanie również film „Znieważona ziemia” („La terre outragée”/ „The Land of Oblivion”), w reżyserii Michale Boganim, francusko-niemiecko-polsko-ukraińska koprodukcja z Andrzejem Chyrą w jednej z głównych ról i muzyką Leszka Możdżera. Koproducentem polskim jest Apple Film Production. „Znieważona ziemia” znalazła się pośród 9 tytułów pozakonkursowej sekcji International Film Critic’s Week. Jako debiut jest również kandydatem do Lwa Przyszłości.

 

Obraz opowiada historię kilku osób, których życie zniszczył wybuch reaktora w Czarnobylu. Organizatorzy w uzasadnieniu wyboru napisali, iż jest to debiut najwyższej jakości.

Wszystkie trzy filmy prezentowane podczas 68. edycji festiwalu Wenecji są współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

W ubiegłym roku obraz „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego zdobył w Wenecji dwie nagrody. Reżyser został uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury, a odtwórca głównej roli Vincent Gallo otrzymał nagrodę Coppa Volpi za najlepszą rolę męską.

 

Tegoroczny, 68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbędzie się w dniach 31 sierpnia – 10 września.

 

Więcej o Venice Days: www.venice-days.com.

 

Więcej o International Film Critic”s Week: www.sicvenezia.it.

 

Więcej o festiwalu w Wenecji: www.labiennale.org/en/cinema/festival.

31.08.2011