Polacy na międzynarodowych festiwalach

Na kilku zbliżających się festiwalach filmów dokumentalnych oraz animowanych znajdą się polskie produkcje.

 

„Gry wojenne” Dariusza Jabłońskiego zostaną zaprezentowane podczas dwóch festiwali filmów dokumentalnych: kanadyjskiego 17. Hot Docs, który odbędzie się w dniach 29 kwietnia – 9 maja (sekcja Word Showcase) i w głównej sekcji międzynarodowej niemieckiego 25. Dok.Fest (5-12 maja).

 

„Gry wojenne” nie są jedyną polską produkcją, prezentowaną podczas kanadyjskiego festiwalu. O obecności polskich dokumentów na festiwalu Hot Docs pisaliśmy szerzej tutaj.

 

Dokument „Marysina polana” Grzegorza Zaricznego zostanie natomiast pokazany podczas 41. Festiwalu Filmów Dokumentalnych Visions du Reel, odbywającego się w Szwajcarii w dniach 15-21 kwietnia. Polak zaprezentuje film w sekcji promującej młode talenty „Regards Neufs”, obok twórców z Niemiec, Iranu czy Belgii.

 

Do udziału w 50. Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy zakwalifikował się film animowany „Esterhazy”, autorstwa Izabeli Plucińskiej. Produkcja ta weźmie udział w konkursie animacji krótkometrażowych. Festiwal w Annecy odbędzie się na początku czerwca.

 

„Matka” w reżyserii Jakuba Piątka to film, który został zakwalifikowany do konkursu głównego 10. edycji festiwalu filmów krótkometrażowych w Nicei „Un Festival c’est trop court!”, odbywającego się pomiędzy 20 a 25 kwietnia. W sekcjach towarzyszących znalazły się dwie inne polskie produkcje: „Street feeling”, w reżyserii Kristoffera Karlsson Rusa – w sekcji „Sortie d’école”, prezentującej filmy dyplomowe studentów szkół filmowych oraz „Za płotem” autorstwa Marcina Sautera -w sekcji „A la frontière, crossing borders”.

 

Polska jest w tym roku gościem honorowym festiwalu filmów krótkometrażowych w Nicei. W sekcji „Gros plan sur la Pologne” znalazły się 3 szeroko zakrojone prezentacje polskiego kina: najobszerniejszą z nich jest „Le meilleur de l’animation polonaise”, gdzie zostaną pokazane animacje, m.in. „Labirynt” Jana Lenicy, „Łagodna” Piotra Dumały i „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego.

W prezentacji zatytułowanej „Le jeune documentaire polonais” widzowie festiwalu obejrzą dokumenty takie jak „Cisza” Małgorzaty Szumowskiej, „Do bólu” Marcina Koszałki czy „Poste Restante” Marcela Łozińskiego. Natomiast w zestawie „Courts d’un grand polonais – Roman Polański” zaprezentowane zostaną etiudy szkolne i krótkie filmy autorstwa Romana Polańskiego.

09.04.2010