Polacy nagrodzeni w Chinach

Polska kinematografia doceniona podczas 24. Golden Rooster and Hundred Flowers Film Festival w Chinach.

Nagrody dla Polaków

W sekcji międzynarodowej Golden Rooster and Hundred Flowers triumfował przede wszystkim Jan Komasa, którego „Miasto 44” otrzymało dwie najważniejsze nagrody – w kategoriach Najlepszy Film i Najlepsza Reżyseria. Andrzej Chyra otrzymał z kolei nagrodę w kategorii Najlepszy Aktor za rolę w filmie Jacka Lusińskiego „Carte blanche”, który opowiada inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię nauczyciela z liceum, który – aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury – ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok. W imieniu twórców nagrody odebrali przedstawiciele Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

„Latający” festiwal

Organizowany przez Chińskie Stowarzyszenie Filmowców, festiwal i nagrody filmowe Golden Rooster and Hundred Flowers to jedna z największych imprez na kontynencie azjatyckim. W programie festiwalu znajdują się prezentacje filmów chińskich oraz pokazy wybranych, międzynarodowych produkcji. Festiwal Golder Rooster and Hundred Flowers to tzw. festiwal „latający”, czyli każdego roku odbywa się w innym mieście. Tegoroczna jego edycja odbyła się w mieście Jilin.

Polacy nagradzani w Chinach

Polacy byli wielokrotnie nagradzani podczas festiwalu Golden Rooster and Hundred Flowers. Nagrody otrzymali m.in. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze za „Plac Zbawiciela”, Jan Jakub Kolski za „Wenecję”, Grażyna Wolszczak – za rolę w filmie „Ja wam pokażę!” (2007), Jacek Bromski za reżyserię „U Pana Boga za miedzą” (2009) czy Ewa Wiśniewska za rolę w filmie Jerzego Domaradzkiego „Piąta pora roku” (2013).

Z Chińskim Stowarzyszeniem Filmowców od lat współpracuje Stowarzyszenie Filmowców Polskich, rekomendując polskie filmy, do udziału w festiwalu Golden Rooster and Hundred Flowers.

Gala Zamknięcia 24. Golden Rooster and Hundred Flowers Film Festival odbyła się 18 września 2015 w chińskim mieście Jilin.

Informacja prasowa

21.09.2015