Polacy nagrodzeni w Dreźnie

Na gali rozdania nagród 24 edycji festiwalu filmów krótkometrażowych w Dreźnie Polacy triumfowali dwukrotnie. Dwa dyplomowe filmy studentów łódzkiej PWSFTviT – „Jutro mnie tu nie będzie” oraz „Opowieści z chłodni” znalazły się wśród festiwalowych laureatów.

Filmy współfinansowane przez PISF w czołówce

Dziesięć bloków konkursowych co roku tworzy integralną część festiwalowego programu. Spośród około 2500 zgłoszeń do międzynarodowego konkursu zakwalifikowano prawie 40 filmów, z czego dwa wyprodukowane w Polsce – „Jutro mnie tu nie będzie” Julii Kolberger oraz „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka. Film Grzegorza Jaroszuka uhonorowano nagrodą Golden Horseman przyznawaną przez jury młodych. Film Julii Kolberger otrzymał specjalne wyróżnienie ex aequo z „Body Memory” Ulo Pikkova oraz „Swarming” Joni Männistö.

„Opowieści z chłodni” nagradzane na świecie

Nagroda w Dreźnie jest już 17. na koncie „Opowieści z chłodni”, które swoją międzynarodową festiwalową karierę rozpoczęły od premiery na festiwalu w Locarno. Film jest czarną komedią portretującą zmagania dwójki bohaterów, którzy usiłują odmienić swój los na lepszy. W najbliższym czasie film ukaże się na dvd we Francji. Będzie to antologia pt. „La petit collection”, prezentująca  najlepsze krótkie metraże pokazywane na festiwalu w Clermont-Ferrand.

„Jutro mnie tu nie będzie” Julii Kolberger to przejmujący portret młodej dziewczyny, która stara się uciec spod wpływu dominującej matki. Nagradzany jak dotąd na serbskim festiwalu Kustendorf, jest dyplomowym filmem Julii Kolberger zrealizowanym w łódzkiej Filmówce.

Pełna lista nagrodzonych filmów: www.filmfest-dresden.de.

 

Źródło: www.polishshorts.pl.

25.04.2012