Polacy nominowani do Czeskich Lwów

Trzy współfinansowane przez PISF koprodukcje: „Já, Olga Hepnarová” w reżyserii Tomáša Weinreba i Petra Kazdy, „Czerwony Kapitan” w reżyserii Michala Kollára i „Braciszek Karel” w reżyserii Krystyny Krauze zostały nominowane do Czeskich Lwów za rok 2016.

„Já, Olga Hepnarová”: 8 nominacji i najlepszy plakat

Czesko-polsko-słowacka koprodukcja „Já, Olga Hepnarová” uzyskała nominacje do Czeskich Lwów w aż 8 kategoriach, w tym 3 nominacje uzyskali polscy twórcy: za najlepsze zdjęcia nominowany jest Adam Sikora (warto dodać, że ma on już na swoim koncie Czeskiego Lwa za zdjęcia do filmu „W cieniu” Davida Ondříčka), w kategorii Najlepsza Aktorka nominowano Michalinę Olszańską, a za Najlepszą Charakteryzację – Alinę Janerkę. Pozostałe nominacje film zdobył w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria i Najlepszy Scenariusz (Tomáš Weinreb i Petr Kazda), Najlepsza Kobieca Rola Drugoplanowa (Klára Melíšková), Najlepsze Kostiumy (Aneta Grňáková). Film otrzymał już Czeskie Lwy w kategorii Najlepszy Plakat – nagrodę otrzymał Lukáš Veverka. Warto dodać, że „Já, Olga Hepnarová” został także nominowany do Nagród Czeskich Krytyków Filmowych aż w 6 kategoriach. Zwycięzców tych nagród poznamy 28 stycznia.

Debiut ze wsparciem PISF

„Já, Olga Hepnarová” to oparta na faktach historia młodej kobiety, która 10 lipca 1973 roku wjechała ciężarówką w ludzi stojących na przystanku tramwajowym na praskich Holešovicach. W czasie procesu potwierdziła, że jej intencją było zabicie jak największej liczby osób. Tuż przed zdarzeniem, Olga wysłała list do lokalnych gazet, w którym tłumaczyła powody swojego zachowania: „Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór – zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę. To zbyt proste, by opuścić ten świat cichym samobójstwem. (…) Mój wyrok: Olga Hepnarová zostanie ofiarą swojego własnego bestialstwa, skazaną na karę śmierci”. Faktycznie tak się stało – Olga była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci.

2 nominacje dla „Czerwonego Kapitana”

Film „Czerwony Kapitan” wszedł na ekrany kin w Czechach i na Słowacji 10 marca 2016. Na polskie ekrany trafił 26 sierpnia. Ta współfinansowana przez PISF czesko-słowacko-polska koprodukcja jest nominowana do Czeskich Lwów w 2 kategoriach: Najlepsza Kobieca Rola Drugoplanowa (Zuzana Kronerová) i Najlepsza Muzyka (Petr Ostrouchov).

Film współfinansowany przez PISF

Akcja filmu rozgrywa się w 1992 roku, w burzliwych czasach tuż po aksamitnej rewolucji, w momencie rozpadania się Czechosłowacji. W trakcie prac budowlanych przypadkowo zostaje odkryty szkielet noszący ślady tortur. Richard Krauz (w tej roli Maciej Stuhr) ambitny młody porucznik wydziału zabójstw, zaintrygowany tym makabrycznym znaleziskiem, za wszelką cenę stara się rozwiązać zagadkę, do której kluczem jest czaszka z wbitym w nią gwoździem. Podążając za dowodami i poszlakami Krauz odkrywa kolejne elementy układanki powiązań byłej czechosłowackiej SB z nową policją i niektórymi dostojnikami Kościoła. „Czerwony Kapitan” to współczesny kryminał, pełen pościgów i scen walki, odwołujący się do najlepszych wzorców gatunkowego kina amerykańskiego, a jednocześnie niepozbawiony oryginalności i lokalnej wschodnioeuropejskiej specyfiki. Ważną inspiracją dla reżysera Michala Kollára były filmy Władysława Pasikowskiego.

Nominację w kategorii Najlepsza Muzyka uzyskał także polski kompozytor Michał Lorenc za ścieżkę dźwiękową do filmu „Masaryk” w reżyserii Juliusa Ševčíka.

Nominacja dla „Braciszka Karela” Krystyny Krauze

„Braciszek Karel”. fot. Daniel Sperl

Wśród 5 nominowanych tytułów w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny znalazł się „Braciszek Karel” w reżyserii Krystyny Krauze. Autorami zdjęć są Jacek Petrycki i Daniel Sperl. Ten współfinansowany przez PISF dokument wyprodukowało Studio Filmowe Kronika, a koproducentami są Odra-Film, Produkce Treštíková s.r.o. i Telewizja Czeska.

„Braciszek Karel” opowiada o Karelu Krylu – bardzie dwóch czeskich rewolucji: Praskiej Wiosny w 1968 roku oraz Aksamitnej Rewolucji w 1989 roku. Podobnie, jak jego przyjaciel Jacek Kaczmarski był głosem dodającym ludziom siły w trudnych czasach totalitaryzmu. Był głosem ówczesnych dysydentów i częścią historii tamtych czasów. „Analogii w historii tego okresu w Polsce i Czechach jest wiele. Postać Karela Kryla jest pretekstem aby pokazać momenty w których stykały się nasza historia, a także kultura. Karel Kryl regularnie odwiedzał Polskę, utrzymywał kontakty z polskimi dysydentami. Oprócz wzajemnej wymiany poglądów miała miejsce wzajemna inspiracja. To ciekawy przykład na jednoczącą rolę kultury” – piszą twórcy filmu.

Czeskie Lwy

Czeskie Lwy są odpowiednikiem Orłów – Polskich Nagród Filmowych. W jury przyznającym nagrody zasiadają członkowie Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (CFTA).

24. Czeskie Lwy zostaną wręczone 4 marca 2017 r.  

Więcej informacji: www.filmovaakademie.cz.

Marta Sikorska

18.01.2017