Polacy nominowani do Europejskich Nagród Filmowych

Tomasz Wasilewski oraz film dokumentalny „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika powalczą o Europejskie Nagrody Filmowe 2016. Gala wręczenia EFA (European Film Awards) odbędzie się 10 grudnia we Wrocławiu.Nominacje do nagród przyznawanych przez Europejską Akademię Filmową zostały ogłoszone 5 listopada podczas 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sewilli. Wśród europejskich obrazów, które powalczą o Europejskie Nagrody Filmowe, znalazły się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej: „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika (nominacja w kategorii Najlepszy Europejski Film Dokumentalny) oraz „Zjednoczone Stany Miłości” Tomasza Wasilewskiego (nominacja w kategorii Najlepszy Europejski Scenarzysta Filmowy dla Tomasza Wasilewskiego).

Nominacja dla Tomasza Wasilewskiego

„Zjednoczone Stany Miłości”. Fot. Oleg Mutu

Autor scenariusza do filmu „Zjednoczone Stany Miłości” Tomasz Wasilewski (także reżyser filmu) powalczy o nagrodę dla Najlepszego Europejskiego Scenarzysty. Do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej w tej kategorii są nominowani:

  • Tomasz Wasilewski za film „Zjednoczone Stany Miłości”
  • Cristian Mungiu za film „Egzamin”
  • Paul Laverty za film „Ja, Daniel Blake”
  • Emma Donoghue za film „Pokój”
  • Maren Ade za film „Toni Erdmann”

Film Tomasza Wasilewskiego to polsko-szwedzka koprodukcja ze zdjęciami Olega Mutu (operator ten był odpowiedzialny za zdjęcia m.in. do nagrodzonego Złotą Palmą „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” Cristiana Mungiu i „We mgle” Siergieja Łoźnicy). Producentem „Zjednoczonych Stanów Miłości” jest firma Mañana. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Warto podkreślić, że projekt filmu był prezentowany w 2014 roku podczas koprodukcyjnych targów CineMart na 43. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie. Agentem sprzedaży filmu jest firma New Europe Film Sales.

Świetne przyjęcie filmu Wasilewskiego, nagrody i zagraniczna dystrybucja

Światowa premiera „Zjednoczonych Stanów Miłości” odbyła się w lutym 2016 roku, podczas 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, gdzie film brał udział w Konkursie Głównym. Tomasza Wasilewskiego nagrodzono wówczas Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz. Zanim został ogłoszony werdykt jury, w mediach pojawiło się wiele pozytywnych recenzji „Zjednoczonych Stanów Miłości”.

Film do tej pory zebrał kilkanaście laurów, m.in. nagrody za reżyserię, montaż, kostiumy, drugoplanowe role dla Doroty Kolak i Łukasza Simlata podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni,  a także zwyciężył 5. Brasilia International Film Festival. „Zjednoczone Stany Miłości” dostrzeżono także na festiwalach w Serbii i na Malcie.

W Polsce film Tomasza Wasilewskiego wszedł na ekrany 29 lipca, następnie dystrybuowano go w Szwecji i Wielkiej Brytanii, gdzie został bardzo dobrze przyjęty.

„21 x Nowy Jork” wśród najlepszych europejskich filmów dokumentalnych

„21 x Nowy Jork”. Fot. materiały prasowe

„21 x Nowy Jork” Piotra Stasika o nagrodę EFA powalczy z następującymi filmami:

  • „Fuocoammare. Ogień na morzu” reż. Gianfranco Rosi
  • „Kraina oświeconych” („The Land of the Enlightened”) reż. Pieter-Jan De Pue
  • „Rodzinne tajemnice” („A Family Affair”) reż. Tom Fassaert
  • „Mr. Gaga” reż. Tomer Heymann
  • „S is for Stanley – 30 years at the wheel for Stanley Kubrick” reż. Alex Infascelli

Film Piotra Stasika jest próbą zmierzenia się z problemami kondycji współczesnego człowieka w oparciu o opowieści 21 bohaterów spotkanych w nowojorskim metrze. Efektem jest filmowy esej o poszukiwaniu sensu istnienia, a zarazem hipnotyczny portret miasta, w którym spotykają się rozmaite rasy, kultury i światopoglądy, choć pojedynczy ludzie coraz bardziej się ze sobą rozmijają. Film, rozwijany podczas DOK.Incubator, Doc Lab Poland i prezentowany w Krakowie w ramach 4. edycji Docs to go! oraz we Wrocławiu na Polish Days miał swoją premierę jako film otwarcia podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Piotr Stasik jest również autorem scenariusza i zdjęć do filmu. Producentem „21 x Nowy Jork” jest firma Lava Films (Agnieszka Wasiak).

Nagrody i świetne recenzje

„21 x Nowy Jork” do tej pory otrzymał Nagrodę „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, Nagrodę Krakowskiego Klastra Filmowego w ramach krakowskiej sesji Doc Lab Poland oraz Nagrodę dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

W zatytułowanej „»21 x Nowy Jork«. Transowy dokument Piotra Stasika rewelacją Krakowskiego Festiwalu Filmowego” recenzji Tadeusza Sobolewskiego czytamy: „Kino Piotra Stasika ma w sobie dziwny spokój, niesie podobną przyjemność jaką daje kino Jarmuscha. W pewnym momencie dostajemy zawrotu głowy od tej jazdy metrem, tam i z powrotem. Film katapultuje świadomość widza poza nasz czas. Wydaje się, że oglądamy dokument o jakiejś dawno zaginionej cywilizacji. I odczuwamy coś w rodzaju rozkoszy, że możemy przez chwilę w tamtym świecie pobyć”.

Z kolei z recenzji Bartosza Staszczyszyna dowiemy się, że „»21 x Nowy Jork« nie ma socjologicznych ambicji, to raczej dokumentalna opowieść o skołatanych duszach, o głodzie bliskości, którego nie można zaspokoić”.

Sam reżyser w wywiadzie z Anną Bielak tak opowiada o kulisach powstawania produkcji: „Produkcja ruszyła, a ja, chyba jeszcze trochę niepewny, co tak naprawdę powinienem dokumentować, uznałem, że skoro życie jest ciągłym wyścigiem z czasem, poszukam w Nowym Jorku transcendencji. Zacząłem od wywieszenia pięciuset plakatów. Na śmietniku znalazłem też olbrzymiego, ale nowego misia (z nieodlepioną ceną!), którego postanowiłem wykorzystać do stworzenia performansu. Chodziłem z nim po ulicach, jeździłem z nim metrem, w końcu powiesiłem go na drzewie. Na jego szyi dyndało ogłoszenie treści: »Poszukuję transcendencji«. Ludzie do niego podchodzili, dotykali go i fotografowali. Sądziłem, że w ten sposób znajdę ciekawych bohaterów. I zdziwiłem się, bo nikt nie zadzwonił w odpowiedzi na taki anons. Większość osób, które sportretowałem w filmie, spotkałem po prostu w metrze, gdzie spędziłem w sumie kilkaset godzin – jeździłem nim całymi dniami i nocami”.

„Film zorganizowany jest przez pęd, rytm pociągu i niesamowitą – wręcz transową muzykę i odgłosy metra (naprawdę niesamowity, kreacyjny dźwięk). Mimo to Stasik nie pozwala nam ani na sekundę przyzwyczaić się do obrazów – przesuwa je przed naszymi oczami i zaskakuje kolejnymi ujęciami czy opowieściami. Sam jest autorem zdjęć chowając się nielegalnie za kamerą (jak sam przyznaje nie miał pozwolenia na kręcenie przez pół roku w metrze), ale czujemy że w jakiś magiczny sposób stopił się ze swoimi bohaterami.” – przeczytamy w recenzji Anny Pawluczuk.

Ceremonia wręczenia 29. Europejskich Nagród Filmowych odbedzie się 10 grudnia we Wrocławiu.

Więcej informacji: www.europeanfilmacademy.org lub www.europeanfilmawards.eu.

Marta Sikorska, Kalina Cybulska

05.11.2016