Polacy nominowani do Łotewskich Nagród Filmowych

13 września Łotewska Akademia Filmowa ogłosiła tytuły i twórców nominowanych do nagród Kristaps – odpowiednika polskich Orłów. Współfinansowana przez PISF łotewsko-estońsko-polska koprodukcja „Świt” (Ausma) Laily Pakalniny uzyskała aż 12 nominacji.

Nominacje dla Wojciecha Staronia i Natalii Czeczott

Polskim koproducentem „Świtu” jest Staroń Film. Producentem wykonawczym filmu jest firma Miracle Worker. Autorem zdjęć do filmu jest Wojciech Staroń. Za kostiumy do filmu odpowiada Natalia Czeczott – oboje uzyskali nominacje w kategoriach Najlepsze Zdjęcia (Wojciech Staroń powalczy o nagrodę z Agnarem Thorissonem i Andrejsem Rudzātsem) oraz Najlepsze Kostiumy (Natalia Czeczott powalczy o nagrodę z Līgą Krāsone i Kristīne Jurjāne). „Świt” znalazł się wśród 3 najlepszych filmów roku, a obok nominowanych Polaków o nagrody powalczą także m.in. twórca ścieżki dźwiękowej Vestards Šimkus, aktorzy drugoplanowi Andris Keišs i Liena Šmukste i reżyserka Laila Pakalnina. Nagrody Lielā Kristapa są przyznawane od roku 1977. Wręczenie nagród tegorocznej edycji odbędzie się 12 października.

Film z szansą na nominacje do Europejskich Nagród Filmowych

Bohaterem filmu jest 10-letni Janis. Chłopiec jest pionierem i żyje w kołchozie o nazwie „Świt” na terenie dzisiejszej Łotwy. Jego ojciec jest wrogiem kołchozu (i systemu sowieckiego) i zamierza spalić siedzibę dyrekcji. Mały Janis zdradza i wydaje swojego ojca milicji, za co ojciec okrutnie się mści. Kto w tej sowieckiej przypowieści jest dobry, a kto zły? Historia filmu jest oparta na sowieckiej historii propagandowej o młodym pionierze Pawliku Morozowie, który zadenuncjował swego ojca tajnej milicji i w odwecie został zamordowany przez swoją rodzinę. Jego życie miało być inspiracją dla wszystkich „prawych” obywateli Związku Radzieckiego.

Światowa premiera filmu odbyła się w Konkursie Głównym 13. Festiwalu Black Nights w Tallinie – POFF w 2015 roku. W Polsce film miał premierę podczas 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Warto dodać, iż film ubiega się o nominacje do Europejskich Nagród Filmowych.

Marta Sikorska

16.09.2016