Polacy nominowani do Szwedzkich Nagród Filmowych

Autorka zdjęć Ita Zbroniec-Zajt oraz reżyser Jerzy Śladkowski są w tym roku nominowani do Szwedzkich Nagród Filmowych Guldbaggen.

Dwie nominacje dla Polki

4 stycznia Szwedzka Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do nagród dla najlepszych szwedzkich produkcji. Nagrody Guldbaggen przyznawane są od 1964 roku. 36-osobowe jury nominujące i nagradzające najlepsze filmowe propozycje składa się z przedstawicieli szwedzkiego przemysłu filmowego. W tym roku 2 nominacje w kategorii Najlepsze Zdjęcia uzyskała Ita Zbroniec-Zajt – autorka zdjęć m.in. do filmu „Małe stłuczki”, współpracowniczka m.in. Klary Kochańskiej i Jagody Szelc. Polka jest nominowana do Guldbaggen za zdjęcia do dwóch pełnometrażowych produkcji fabularnych: „My Aunt in Sarajevo” („Min faster i Sarajevo”) Gorana Kapetanovica oraz „The Yard” („Yarden”) Månsa Månssona. Obok Ity Zbroniec-Zajt do nagrody nominowany jest Anders Bohman za zdjęcia do filmu „Sophelikoptern”.

Nominacja dla Jerzego Śladkowskiego

Wśród 3 nominowanych w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny znalazł się wyprodukowany w Szwecji najnowszy film Jerzego Śladkowskiego „Don Juan”. Warto podkreślić, że w 2015 r. film ten wygrał Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA). „Don Juan” to produkcja szwedzka, jednak za jej sukces odpowiedzialni są polscy twórcy. Reżyserem filmu jest Jerzy Śladkowski, autorem zdjęć jest Wojciech Staroń, a montaż to dzieło Jakuba Śladkowskiego i Agnieszki Bojanowskiej. Film jest historią 22-letniego Olega i jego matki, Mariny, która chce wyrwać go z letargu. Według niej chłopak cierpi na autyzm, w związku z czym kobieta wymyśla różne niekonwencjonalne pomysły, by go wyleczyć. Obok Jerzego Śladkowskiego w tej kategorii nominowane są Tora Mkandawire Mårtens za film „Martha & Niki” oraz Jessica Nettelbladt za film „MonaLisa Story”.

Ceremonia wręczenia Szwedzkich Nagród Filmowych odbędzie się 23 stycznia w Sztokholmie.

Warto podkreślić, że w 2016 r. współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej debiut Magnusa von Horna „Intruz” zdobył trzy Szwedzkie Nagrody Filmowe w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser oraz najlepszy aktor drugoplanowy.

Więcej informacji: www.guldbaggen.se.

Marta Sikorska

05.01.2017