Polacy powalczą o nagrody

Dwie polskie produkcje: „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego i „Sala Samobójców” Jana Komasy, współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, dostały się do oficjalnej selekcji Europejskich Nagród Filmowych.

 

Polskie filmy znalazły się na liście 45 pełnometrażowych obrazów z 32 krajów rekomendowanych do tegorocznej edycji nagród, na której znalazły się m.in. „Melancholia” Larsa Von Tiera, „W lepszym świecie” Suzanne Bier czy „Skóra, w której żyję” Pedro Almodóvara.

 

Spośród rekomendowanych filmów 2,500 członków Europejskiej Akademii Filmowej wyłoni nominacje w 17 różnych kategoriach. Lista nominowanych obrazów zostanie ogłoszona 5 listopada 2011 podczas Festiwalu Filmowego w Sewilli.

 

W tym roku już dwa polskie filmy zostały nominowane do Europejskich Nagród Filmowych w kategorii Film Krótkometrażowy: dokument „Paparazzi” Piotra Bernasia (podczas 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego) oraz fabuła „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka (podczas 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno). Oba obrazy są współfinansowane przez PISF.

 

Europejskie Nagrody Filmowe to jedne z najbardziej prestiżowych nagród filmowych przyznawanych w Europie. W 2010 roku Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu krótkometrażowego otrzymała Katarzyna Klimkiewicz za współfinansowaną przez PISF fabułę „Hanoi-Warszawa”.

 

Gala wręczenia Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się 3 grudnia w Berlinie.

 

Lista rekomendowanych filmów i więcej informacji na stronie: www.europeanfilmawards.eu.

 

Informacja prasowa

12.09.2011

Galerie zdjęć