Polacy w Rotterdamie

Podczas jubileuszowego, 40. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie w jednej z sekcji pokazany zostanie film „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego. Będzie to europejska premiera obrazu. Widzowie festiwalu zobaczą również „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego. W programie konkursowym krótkich metraży znalazł się film „Maska” Braci Quay.

 

Podczas targów CineMart towarzyszących holenderskiej imprezie swój najnowszy projekt, roboczo zatytułowany „Chwile nieulotne” zaprezentuje Jacek Borcuch. Poprzedni film tego reżysera – „Wszystko co kocham” – był prezentowany w programie festiwalu w Rotterdamie podczas ubiegłorocznej edycji.

 

Więcej o CineMart: www.filmfestivalrotterdam.com.

 

Program festiwalu podzielony jest na trzy główne sekcje i kilka prezentacji oraz konkursów. Najistotniejsza z sekcji to Bright Future, promująca nowe talenty, debiutantów i reżyserów drugiego filmu. W ramach Bright Future odbywa się Konkurs Główny, w którym przyznawane są VPRO Tiger Awards. Podczas ubiegłorocznej edycji w tej sekcji pokazywano film „Zero” w reżyserii Pawła Borowskiego.

 

Druga część programu to Spectrum – szersze spojrzenie na to, co obecnie w kinie najbardziej aktualne i modne. W tej sekcji pokazywane są obrazy znanych filmowców, odwołujące się do tradycji kina światowego. Właśnie w tym programie znajdą się projekcje filmu Lecha Majewskiego. W 2010 roku w tej sekcji pokazywano film Jacka Borcucha oraz „Świnki” Roberta Glińskiego, a w 2009 roku w tej sekcji prezentowane były „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej.

 

Najbardziej pojemną cześć programu stanowi ta nazwana przez organizatorów Signals. Podzielono ją na kilka mniejszych grup tematycznych – najbardziej oczekiwaną stanowią prezentacje twórczości uznanych twórców – w 2009 roku pokazano w Rotterdamie niezwykle obszerną retrospektywę filmów Jerzego Skolimowskiego. W tym roku widzowie w Rotterdamie zobaczą najnowszy film polskiego reżysera – „Essential Killing”. W ramach sekcji Signals wspólnie m.in. z festiwalem Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu zaprezentowane zostaną także westerny realizowane w Europie Wschodniej w latach 1924 – 1980.

 

Rotterdam to również szeroka prezentacja filmu krótkometrażowego. W tegorocznej edycji w konkursie krótkich filmów znajdzie się animowany film „Maska” Braci Quay – oparty na opowiadaniu pisarza literatury science fiction Stanisława Lema, z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. W sekcji filmów krótkich zostanie także pokazany film „Mur i Wieża” izraelskiej artystki Yael Bartany, który został zrealizowany w Polsce.

 

Festiwal w Rotterdamie od zawsze zapoznaje publiczność kinową z nowościami i odkryciami – to tutaj swój pierwszy film pokazał chociażby Christopher Nolan, reżyser „Incepcji” . Był to „Following”, który w 1999 roku wygrał Konkurs Główny. Także tutaj wypromowano i popularyzuje się od lat kinematografię azjatycką czy latynoamerykańską. Przy festiwalu od 1988 roku działa wspierający realizację filmów Fundusz im. Huberta Balsa, który wspomógł finansowo m.in nagrodzony Złotą Palmą w Cannes film Apichatponga Weerasethakula „Wujek Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia”.

 

Fundusz ten zajmuje się finansowym wspieraniem twórców filmowych (do tej pory dofinansowano około 750 tytułów), wspomaga twórców z wielu krajów, oferując im udział w warsztatach twórczych, spotkaniach koproducenckich, seminariach. Nazwa Hubert Bals Fund pochodzi od imienia i nazwiska twórcy festiwalu – Huberta Balsa, który w 1972 roku zainicjował jego powstanie i sprofilowanie festiwalu na filmy niezależne i pochodzące z odległych części świata. Hubert Bals zmarł w roku 1988, po nim funkcję dyrektora festiwalu pełnili Simon Field i Sandra den Hamer a od 1 września 2007 r. jest to Rutger Wolfson.

 

Rotterdam to także warsztaty dla młodych krytykow filmowych i program Cinema Reloaded, dzięki któremu widzowie bezpośrednio mogą wspierać wybranych przez siebie twórców. Na stronach festiwalu działa platforma Video on Demand (wideo na żądanie), festiwal uruchomił również cykl wydań dvd Tiger Releases z najciekawszymi filmami prezentowanymi podczas poprzednich edycji festiwalu.

 

Impreza ta co roku prezentuje filmy dla ponad 300 tys. widzów oraz 2000 zaproszonych gości. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 26 stycznia i potrwa do 6 lutego.

 

Więcej o 40. MFF w Rotterdamie: www.filmfestivalrotterdam.com.

31.01.2011

Galerie zdjęć