Polacy z nagrodami Silver Eye

26 października odbyła się ceremonia zakończenia 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie (Czechy). Wśród nagrodzonych tytułów w sekcji Silver Eye Awards znalazły się współfinansowane przez PISF filmy polskich twórców.

 

Nagrody Silve Eye zostały przyznane po raz piaty przez Instytut Filmu Dokumentalnego najlepszym filmom prezentowanym podczas targów East Silver. Celem organizatorów jest zwrócenie uwagi na wyjątkowe produkcje dokumentalne ze Środkowej i Wschodniej Europy oraz pomoc w znalezieniu agentów sprzedaży i dystrybutorów. Fundatorami nagród są Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki oraz program Unii Europejskiej MEDIA.

Polskie filmy z nagrodami

Jury w składzie Monika Mikušová, Veton Nurkollari i Donatien Pierda za najlepszy film w Konkursie Filmów Krótkometrażowych uznało „Sceny sprzed” Aleksandry Maciuszek. Z kolei jury w składzie Youn Ji, Hanka Kastelicová i Charlie Phillips nagrodziło spółfinansowany przez PISF film „Joanna” w reżyserii Anety Kopacz w konkursie średniometrażowych filmów dokumentalnych. „Sztuka znikania” Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego otrzymała Wyróżnienie Specjalne Nagrody Silver Eye. Wyróżnienie to przyznało jury w składzie: Jan Daae, Elena Fortes, Irena Taskovski.

 

Ceremonię rozdania nagród 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Jihlavie zakończył pokaz współfinansowanego przez PISF filmu „Powrót Agnieszki H.” autorstwa Krystyny Krauze i Jacka Petryckiego.

 

Więcej informacji: www.dokument-festival.com.

29.10.2013