Jacek Drosio laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej!

12 grudnia Jacek Drosio odebrał w Berlinie Europejską Nagrodę Filmową 2015 dla Najlepszego Montażysty za współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Body/Ciało” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej.

Jacek Drosio Najlepszym Europejskim Montażystą 2015

12 grudnia 2015 w Berlinie odbyła się już 28. gala wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. W kategorii Najlepszy Europejski Montażysta nagrodę odebrał Jacek Drosio, za film „Body/Ciało” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej.

Do Europejskiej Nagrody Filmowej 2015 w kategorii Najlepszy Europejski Reżyser była nominowana Małgorzata Szumowska za film „Body/Ciało”.

Lista wszystkich tegorocznych laureatów Europejskich Nagród Filmowych jest dostępna na stronie EFA europeanfilmawards.eu.

Jacek Drosio

Jacek Drosio (1965) montażysta, producent. Odpowiedzialny za montaż filmów Małgorzaty Szumowskiej („Body/Ciało”, „W imię…”, „Sponsoring”, „33 sceny z życia”, „Ono”, „Szczęśliwy Człowiek”). Zdobywca Orła (Polskie Nagrody Filmowe) w kategorii Najlepszy Montaż za rok 2008 w filmie „33 sceny z życia”. Autor zdjęć takich dokumentów jak „A czego tu się bać” czy „Mój tata Maciek”. Odpowiada za montaż w ponad 20 polskich produkcjach. Drosio jest jednym z producentów i założycieli NOWHERE, którego „Body/Ciało” zostało wielokrotnym laureatem międzynarodowych festiwali (film otrzymał m.in. Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera 65. Berlinale). Jako producent nagrodzony najważniejszymi polskimi nagrodami filmowymi (40. Festiwal Filmowy w Gdyni, PKO OFF Camera).

Pierwsza Europejska Nagroda Filmowa dla polskiego montażysty

Jacek Drosio jest pierwszym polskim montażystą, który został laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej.

W ostatnich latach Europejskie Nagrody Filmowej trafiły do twórców filmów współfinansowanych przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W 2014 r. twórcy filmu „Ida” zostali uhonorowani EFA w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser – Paweł Pawlikowski, Najlepszy Scenarzysta – Paweł Pawlikowski i Rebecca Lenkiewicz, Najlepszy Autor Zdjęć – Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski. „Ida” otrzymała również Nagrodę Publiczności.

W 2013 r. Europejską Nagrodę Filmową dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Animowanego otrzymał Ari Folman za międzynarodową koprodukcję z polskim udziałem „Kongres”.

W 2010 r. nagrodę w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy otrzymała Katarzyna Klimkiewicz za obraz „Hanoi-Warszawa”.

W 2009 r. Europejskie Nagrody Filmowe otrzymali: Marcel Łoziński za film „Poste restante” (Najlepszy Film Krótkometrażowy) oraz Andrzej Wajda (FIPRESCI).

„Body/Ciało”

Janusz Gajos w filmie „Body/Ciało”, fot. Michał Englert

Cyniczny prokurator i jego cierpiąca na anoreksję córka próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny – Anna oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

Scenariusz filmu „Body/Ciało” Małgorzata Szumowska napisała wspólnie z Michałem Englertem, będącym jednocześnie autorem zdjęć. Obok Janusza Gajosa, Justyny Suwały i Mai Ostaszewskiej w filmie wystąpili m.in. Tomasz Ziętek, Ewa Dałkowska, Adam Woronowicz, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. Producentem obrazu jest firma NOWHERE, koproducentami Kino Świat, D35 i Mazowiecki Fundusz Filmowy. Światowym agentem sprzedaży filmu jest Memento Films International. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Światowa premiera filmu „Body/Ciało” odbyła się podczas 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, gdzie obraz był prezentowany w ramach Konkursu Głównego. Małgorzata Szumowska otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia za Najlepszą Reżyserię. Film został również doceniony za granicą m.in. na festiwalu Let’s CEE w Wiedniu, Brukseli, Dortmundzie, Peru, Wilnie, na Malcie.

Ceremonia wręczenia EFA we Wrocławiu

29. ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych (EFA) odbędzie się we Wrocławiu.

Więcej informacji: europeanfilmawards.eu.

12.12.2015