Polish Cinema Classics Vol. III

25 maja 2015 w Wielkiej Brytanii ukazał się zestaw płyt DVD Polish Cinema Classics Vol. III. Wydawnictwo jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wydawnictwo ze wsparciem PISF

25 maja 2015 w Wielkiej Brytanii ukazał się zestaw płyt DVD Polish Cinema Classics Vol. III, w którym znalazły się trzy polskie filmy wyprodukowane przez Studio Filmowe Tor, zrekonstruowane cyfrowo: „Rejs” w reżyserii Marka Piwowskiego, „Dreszcze” w reżyserii Wojciecha Marczewskiego oraz „Barwy ochronne” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Zestaw płyt został wydany przez Instytut Kultury Polskiej w LondynieKinoteka Polish Film Festival i wydawnictwo Second Run DVD, ze wsparciem PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Wydawnictwo jest kontynuacją dwóch poprzednich zestawów polskich filmów: Polish Cinema Classics Vol. I oraz Polish Cinema Calssics Vol. II.

„Rejs” Marka Piwowskiego (1970)

„Rejs” to utrzymana w groteskowym tonie eksperymentalna komedia satyryczna. Akcja zrealizowanego w 1970 roku filmu, rozgrywa się wśród pasażerów wiślanego statku wycieczkowego. Film ma formę improwizowanych miniscenek, które zostały zarejestrowane w sposób paradokumentalny.

„Barwy ochronne” Krzysztofa Zanussiego (1976)

Sztandarowe dzieło Kina Moralnego Niepokoju z wielką kreacją Zbigniewa Zapasiewicza w roli współczesnego Mefistofelesa. „Wszyscy są takimi samymi konformistami jak nie przymierzając ty i ja” – to jedna z lekcji, jakiej młodemu asystentowi udziela starszy kolega, docent. Miejscem nauki jest obóz językoznawczy, którego uczestnikami są obaj naukowcy. Młody idealista z jednej strony szybko przekonuje się, jak bardzo skorumpowane i miałkie intelektualnie jest to środowisko, z drugiej jednak odkrywa, że sam nie jest wolny od hipokryzji. Film był nagrodzony m.in. na festiwalach w Rotterdamie i Teheranie.

„Dreszcze” Wojciecha Marczewskiego (1981)

Rok 1955. Ojca trzynastoletniego Tomka aresztuje UB. Chłopiec dołącza mimo to do grona wybrańców, którzy zostają przez władze szkolne wysłani na specjalny obóz harcerski. Obóz, prowadzony przez fanatycznych komunistów, jest miejscem, w którym dzieci poddawane są brutalnej indoktrynacji. Tomek, zafascynowany osobą druhny-przewodniczki, ulega jej wpływowi. Film otrzymał nagrodę specjalną jury – Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie w 1982 roku.

Zagraniczne i polskie recenzje wydawnictwa

The GuardianDvd Beaver, Cine Vue, The Digital Fix, ASFF, Noircafe, Close-upfilm, The Geek Show.

Paulina Bez 

17.07.2015