Polish Film Week w Tokio

Od 21 do 27 października mieszkańcy Tokio będą mieli okazję szerzej zapoznać się z polską kinematografią. W Brilla Shorts Theather wyświetlone zostaną 22 krótkometrażowe dokumenty i animacje, w tym filmy dokumentalne Krzysztofa Kieślowskiego.

W programie Polish Film Week znalazły się zarówno filmy mistrza polskiego dokumentu, Krzysztofa Kieślowskiego, jak i nowe filmy młodego pokolenia dokumentalistów i animatorów, które zdobyły już uznanie na międzynarodowych festiwalach.

Widzowie Brilla Shorts Theater, kina prezentującego tylko filmy krótkometrażowe, zobaczą najbardziej znane tytuły z bogatego dorobku dokumentalnego Kieślowskiego: „Z Miasta Łodzi” (1969), „Refren” (1972), „Szpital” (1976), „Z punktu widzenia nocnego portiera” (1977), „Siedem kobiet w różnym wieku” (1978) i „Gadające głowy” (1980).

W programie młodego kina znalazły się filmy studentów reprezentujących różne szkoły filmowe – Gdyńską Szkołę Filmową, Szkołę Wajdy, Szkołę Filmową w Łodzi, ASP w Krakowie, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu czy Warszawską Szkołę Filmową , oraz debiutujących twórców, m.in. ze Studia Munka. Filmy te zdobyły już nagrody na prestiżowych festiwalach tj. Sundance, IDFA czy DOK Leipzig, a także były nominowane do Oscara lub znalazły się na shortliście Akademii. Pokazane zostaną: dokumenty „Obiekt” Pauliny Skibińskiej, „Rogalik” Pawła Ziemilskiego, „Superjednostka” Teresy Czepiec, nominowana do Oscara „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego, „Siedmiu mężczyzn w różnym wieku” Sławomira Witka, „Odwiedziny” Mateja Bobrika i „Więzi” Zofii Kowalewskiej, która będzie także gościem w Tokio i spotka się z publicznością oraz animacje: „Plaża” Pawła Prewenckiego, „Łaźnia” Tomasza Duckiego, „Ab Ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, „Figury niemożliwe i inne historie II” Marty Pajek, „Płoty” Natalii Krawczuk, „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej, „Dokument” Marcina Podolca, „Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek” Karoliny Specht i „Udomowienie” Sylwii Gaweł.

Organizatorem przeglądu Polish Film Week in Tokio jest Krakowska Fundacja Filmowa wraz z Short Shorts Film Festival & Asia i Brilla Shorts Theater w Tokio. Program jest częścią projektu „Polish Docs / Polish Animations Intercontinental” wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Źródło informacji: Polish Docs

19.10.2017