Polka w prestiżowym programie Producers on the Move

Zgłoszona przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Marta Habior weźmie udział w programie Producers on the Move 2020, organizowanym przez European Film Promotion. Polka znalazła się w gronie 20 europejskich producentów, którzy wyjątkowo online spotkają się w dniach 11-15 maja, by zaprezentować swoje projekty. Całość dopełnią rozmowy z ekspertami.

Producers On The Move to program przeznaczony dla producentów z osiągnięciami w koprodukcjach międzynarodowych. Udział ma służyć nawiązaniu szerszych znajomości branżowych i budowaniu sieci kontaktów, które mają coraz większy wpływ na europejską kinematografię. Jak dotąd spotkania w ramach programu odbywały się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, który w tym roku został przesunięty z powodu pandemii koronawirusa.

Dotychczas producentami reprezentującymi Polskę w tym programie byli m.in. Mariusz Włodarski, Maria Blicharska, Agnieszka Kurzydło, Klaudia Śmieja, Mikołaj Pokromski, Marta Plucińska i Małgorzata Staroń. PISF pokrywa koszt uczestnictwa w programie oraz dofinansowuje wyjazd producenta w ramach Programu Operacyjnego Promocja polskiego filmu za granicą, priorytet Stypendia zagraniczne.

Doświadczona producentka z sukcesami za granicą

Marta Habior to producentka filmowa z wieloletnim doświadczeniem w branży audiowizualnej, założycielka No Sugar Films i działaczka Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Pracowała z producentami z Francji, Australii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Norwegii czy Niemiec. Wyprodukowała wykonawczo na terenie Polski m.in film dokumentalny Stevena Spielberga czy biografię Deborah Lipstadt z Rachel Weisz w roli głównej. Zrealizowała w koprodukcji z Norwegią, film fabularny w reżyserii Igora Devolda – „Denial”, a w koprodukcji z Bośnią i Hercegowiną, debiut Aleksandry Niemczyk – „Centaur”.

Wyprodukowany przez nią film „Dolce Fine Giornata” („Słodki koniec dnia”) w reżyserii Jacka Borcucha miał swoją światową premierę podczas największego festiwalu filmów niezależnych w USA – Sundance w 2019 roku. Brał tam udział w konkursie filmów fabularnych – World Cinema Dramatic Competition. Special Jury Award for Acting otrzymała wówczas odtwórczyni głównej roli Krystyna Janda. Film został dofinansowany przez PISF.

06.05.2020