Polscy aktorzy nagrodzeni w Bułgarii

Dawid Ogrodnik oraz Marian Dziędziel zostali laureatami nagród specjalnych podczas festiwali filmowych w Starej Zagorze i w Warnie.

Dawid Ogrodnik nagrodzony w Starej Zagorze

Podczas drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowego Kina Europejskiego „Złota Lipa” odbywającego się w dniach 31 maja – 4 czerwca w mieście Stara Zagora nagrodę dla najlepszego aktora otrzymał Dawid Ogrodnik za rolę w filmie „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy. Festiwal w Bułgarii jest jedynym w tym kraju wydarzeniem, prezentującym współczesne kino europejskie. W tym roku pokazano 33 filmy z 14 krajów europejskich w trzech sekcjach – program konkursowy, filmy poza konkursem i bułgarskie kino. Członkami jury byli wybitni przedstawiciele środowisk filmowych Bułgarii, Czarnogóry, Gruzji i Francji. Poza konkursem publiczność mogła obejrzeć „Idę” Pawła Pawlikowskiego oraz „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego.

Marian Dziędziel najlepszym aktorem w Warnie

Rola w filmie „Piąta pora roku” w reżyserii Jerzego Domaradzkiego przyniosła nagrodę dla najlepszego aktora Marianowi Dziędzielowi. Aktor został wyróżniony podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Miłość jest szaleństwem” w Warnie. Wydarzenie ma charakter konkursowy i obejmuje 13 wyselekcjonowanych filmów, wyprodukowanych w ciągu ostatnich dwóch lat o tematyce miłosnej. W imieniu aktora nagrodę odebrał reżyser.

 

Parnterem obu wydarzeń był Instytut Polski w Sofii

 

Na podstawie informacji prasowej 

23.07.2014

Galerie zdjęć