Polscy dokumentaliści w Helsinkach

Na rozpoczętym właśnie w Helsinkach festiwalu filmów dokumentalnych DocPoint nie brakuje polskich akcentów. Oglądać polskie filmy i dyskutować o polskim kinie z twórcami można każdego dnia festiwalu.

 

Gościem specjalnym festiwalu, obok francuskiego dokumentalisty Nicolasa Philliberta, jest w tym roku Marcel Łoziński. Na tę okazję przygotowano dużą retrospektywę naszego mistrza dokumentu. Fińska publiczność w ciągu dwóch dni będzie miała szanse zapoznać się zarówno z jego twórczością, jak i dowiedzieć się co nieco o warsztacie twórcy podczas zaplanowanego na czwartek master class. Pokazane zostaną najgłośniejsze filmy Łozińskiego z lat 70-tych, 80-tych, 90-tych, aż po nagrodzone niedawno Europejską Nagrodą Filmową „Poste Restante”.

 

Ponadto w programie tegorocznego DocPoint znalazła się przygotowana przez organizatorów z pomocą Krakowskiej Fundacji Filmowej szeroka retrospektywa najnowszego polskiego kina dokumentalnego. Festiwalowa publiczność będzie miała okazję zobaczyć „Usłyszcie mój krzyk” Macieja Drygasa, „Naszą ulicę” Marcina Latałły, „Antykwariat” i „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” Macieja Cuske, „Klinikę” i „Szczęściarzy” Tomka Wolskiego, „Chemię” Pawła Łozińskiego, „Matkę” Jakuba Piątka i „Wyrok na życie” Marcina Koszałki. Czterej ostatni twórcy – obecni w Helsinkach – będą opowiadać o swojej twórczości podczas spotkań z cyklu „Meet the Directors”.

Festiwal potrwa do 31 stycznia. Więcej szczegółów na www.docpoint.info.

 

Informacja prasowa

27.01.2010