Polscy twórcy nagrodzeni Czeskimi Lwami

4 marca w Pradze odbyło się wręczenie 24. Czeskich Lwów. Wśród nagrodzonych przez Czeską Akademię Filmową i Telewizyjną (CFTA) znaleźli się aktorka Michalina Olszańska oraz kompozytor Michał Lorenc.

Czeskie Lwy są odpowiednikiem Orłów – Polskich Nagród Filmowych. W jury przyznającym nagrody zasiadają członkowie Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (CFTA). 4 marca nagrodzono najlepszych w czeskim przemyśle filmowym już po raz 24.

Michalina Olszańska – najlepsza aktorka

Współfinansowana przez PISF czesko-polsko-słowacka koprodukcja „Já, Olga Hepnarová” uzyskała nominacje do Czeskich Lwów w 8 kategoriach i została nagrodzona dwiema statuetkami: dla najlepszej aktorki w głównej roli (Michalina Olszańska) oraz dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Klára Melíšková). Michalina Olszańska pokonała 4 inne kandydatki do Czeskiego Lwa: Lenkę Vlasákovą („Nikdy nejsme sami”),Vandę Hybnerovą („Rodinný film”), Eliškę Balzerovą („Teorie tygra”) i Zuzanę Mauréry („Učitelka”)

„Já, Olga Hepnarová” to oparta na faktach historia młodej kobiety, która 10 lipca 1973 roku wjechała ciężarówką w ludzi stojących na przystanku tramwajowym na praskich Holešovicach. W czasie procesu potwierdziła, że jej intencją było zabicie jak największej liczby osób. Tuż przed zdarzeniem, Olga wysłała list do lokalnych gazet, w którym tłumaczyła powody swojego zachowania: „Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór – zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę. To zbyt proste, by opuścić ten świat cichym samobójstwem. (…) Mój wyrok: Olga Hepnarová zostanie ofiarą swojego własnego bestialstwa, skazaną na karę śmierci”. Faktycznie tak się stało – Olga była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci.

Nagroda za muzykę dla Michała Lorenca

Nagrodę w kategorii Najlepsza Muzyka otrzymał polski kompozytor Michał Lorenc (wspólnie z  czeskim kompozytorem Kryštofem Markiem) za ścieżkę dźwiękową do filmu „Masaryk” w reżyserii Juliusa Ševčíka. Jest to już drugi Czeski Lew w karierze Michała Lorenca – pierwszą statuetkę otrzymał w 1999 r. za muzykę do filmu „Zabić Sekala” Vladimíra Michálka. Film o pierwszym prezydencie Czechosłowacji Tomaszu Masaryku otrzymał w sumie 12 nagród na 14 nominacji. Warto podkreślić, iż tym samym pobity został rekord otrzymanych statuetek przez jeden tytuł, który w roku 2013 ustanowił serial „Gorejący krzew” w reżyserii Agnieszki Holland, wówczas nagrodzony 11 statuetkami.

Więcej informacji: www.filmovaakademie.cz.

Marta Sikorska

06.03.2017