Polscy twórcy nagrodzeni na 14. ZagrebDox

Twórcy filmów „Over the Limit”, „Call Me Tony” i „Symfonia Fabryki Ursus” zostali nagrodzeni na 14. Festiwalu Filmowym ZagrebDox.

Marta Prus z nagrodą za „Over the Limit”

„Over the Limit”, fot. materiały prasowe

Nagrodę Little Stamp dla najlepszego filmu zrealizowanego przez młodego twórcę do 35 roku życia otrzymała Marta Prus za swój pełnometrażowy debiut dokumentalny „Over the Limit”.

Film Marty Prus otrzymał nagrodę „za mistrzowskie przedstawienie klasycznego konfliktu silnych archetypowych charakterów, bazując jedynie na narzędziach dokumentalnej obserwacji”.

„Over the Limit” to historia rosyjskiej gimnastyczki Margarity Mamun, która w drodze po olimpijskie laury w Rio de Janeiro musi zmierzyć się nie tylko z rywalkami, ale także z własnymi ograniczeniami. Film to także niecodzienna okazja, by przyjrzeć się gimnastyce artystycznej od kuchni w kraju będącym kolebką talentów w tej dziedzinie. Reżyserce udało się wniknąć do zamkniętego świata i sportretować niełatwe relacje pomiędzy gimnastyczkami oraz ich trenerkami.

Reżyserką filmu jest Marta Prus. Producentami są Maciej Kubicki i Anna Kępińska z warszawskiej firmy Telemark. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wyróżnienie dla filmu „Call Me Tony”

„Call Me Tony”, fot. materiały prasowe

Z kolei w sekcji Teen Dox wyróżnienie specjalne otrzymał film Klaudiusza Chrostowskiego „Call Me Tony”. Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu jury „Film znakomicie obrazuje problemy, które napotyka Konrad, próbując znaleźć swoją drogę życiową i układając sobie relacje z otoczeniem i rodziną. Film przypomina nam o lęku przed porażką i niepewnością, z którymi mierzy się każdy młody człowiek.”.  

Dokument opowiada o osiemnastoletnim kulturyście, który pragnie zostać aktorem i z uporem zabiega o atencję wiecznie nieobecnego ojca. Konrad mieszka w górniczym miasteczku na południu Polski. Kreując swój wizerunek inspiruje się aktorami kina akcji, spędza godziny na siłowni i zapisuje się na zawody kulturystyczne. Wszystko to prowadzi do załamania spowodowanego  wewnętrznym konfliktem między nim samym a wersją siebie, którą stara się stworzyć by zyskać akceptację otoczenia. Autorem zdjęć do filmu jest Michał Łuka.

W zeszłym roku etiuda dokumentalna studenta Szkoły Filmowej w Łodzi Klaudiusza Chrostowskiego została wybrana najlepszym filmem studenckim podczas 30. edycji festiwalu IDFA w Amsterdamie.

„Symfonia Fabryki Ursus” z nagrodą w Zagrzebiu

W części branżowej nagrodę ZagrebDox Pro DCP otrzymał polski projekt „Symfonia Fabryki Ursus” w reżyserii Jaśminy Wójcik. Nagroda powędrowała w ręce reżyserki i kierowniczki produkcji Joanny Tatko, które wspólnie prezentowały projekt podczas pitchingu. Producentem filmu jest Wajda Studio. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polki w jury

Warto zauważyć, że w składach jurorskich oceniających filmy znalazły się polskie dokumentalistki Anna Zamecka (konkurs międzynarodowy) i Zofia Kowalewska (jury młodych).

14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych ZagrebDox odbył się w dniach 2-4 marca 2018 roku.

Więcej informacji znajduje się na stronie: http://zagrebdox.net/en/2018/news/14th_zagrebdox_awards.


05.03.2018