Polscy twórcy wygrywają w Locarno

Polscy twórcy zostali nagrodzeni na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. Film Wojciecha Staronia „Bracia” wygrał prestiżową sekcję Tydzień Krytyki Filmowej (La Semaine de la Critique). Film „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej otrzymał Premio Zonta Club Locarno. Andrzej Żuławski otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię za film „Kosmos”.

„Bracia” najlepszym filmem sekcji La Semaine de la Critique

„Bracia” fot. Wojciech Staroń

Drugi raz z rzędu polski film wygrywa sekcję Tydzień Krytyki Filmowej na festiwalu w Locarno. W zeszłym roku najlepszym filmem sekcji ogłoszono dokument muzyczny o Eugeniuszu Rudniku „15 stron świata” Zuzanny Solakiewicz. W tym roku sekcję wygrali „Bracia” Wojciecha Staronia. Pokaz filmu na festiwalu w Szwajcarii był jego światową premierą.

– Jest to historia dwóch braci, którzy w wieku ponad 70 lat przyjechali z Kazachstanu do Polski. Byli zawsze razem, przez całe życie. Na początku zesłani do łagrów, później w sowieckim Kazachstanie, teraz w Polsce – mówiła podczas prezentacji Docs to Go! w Krakowie w 2013 roku producentka Małgorzata Staroń. Reżyser dodawał: – To film o podnoszeniu się i zaczynaniu wszystkiego od nowa. Także o finiszu – bohaterowie filmu mają teraz po 90 lat i to jest obserwowanie tego, w jaki sposób to robią, co ich różni i co ich łączy. To nas fascynuje. Tych dwóch braci stanowi jakby połówki jednego człowieka. Ja odnajduję w sobie cechy zarówno jak jednego i drugiego.

Film „Bracia” został wyprodukowany przez firmę Staroń-Film. Dokument jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Telewizję Polską oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy. Reżyser „Braci” Wojciech Staroń to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców filmowych, dokumentalista oraz autor zdjęć (nagrodzony m.in. Srebrnym Niedźwiedziem). Jego poprzedni film dokumentalny „Argentyńska lekcja” otrzymał ponad 20 nagród na całym świecie.

Nagroda dla filmu „Mów mi Marianna”

„Mów mi Marianna” fot. materiały prasowe

Nagrodę Premio Zonta Club Locarno dla filmu, który porusza szczególne ważne sprawy społeczne otrzymał obraz „Mów mi Marianna” w reżyserii Karoliny Bielawskiej, również pokazywany w ramach sekcji Semaine de la Critique.

Widzowie Tygodnia Krytyki Filmowej mogli zobaczyć również trzeci polski dokument „K2. Dotknąć nieba” w reżyserii Elizy Kubarskiej.

Wszystkie filmy pokazywane w ramach Tygodnia Krytyki Filmowej w Locarno były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagroda dla Andrzeja Żuławskiego

W tym roku nagrodę dla za najlepszą reżyserię otrzymał Andrzej Żuławski za swój najnowszy film „Kosmos”.

La Semaine de la Critique

La Semaine de la Critique w Locarno od 1990 roku prezentuje filmy dokumentalne, a także prowadzi podczas festiwalu debatę nad możliwościami i granicami w twórczości współczesnych dokumentalistów. Ta niezależna festiwalowa sekcja działa pod patronatem Szwajcarskiego Związku Krytyków Filmowych we współpracy z dyrektorem i organizatorami MFF w Locarno. Polskie filmy zostały pokazane wśród 7 tytułów z całego świata.

Warto dodać, że w zeszłym roku w sekcji poświęconej filmom krótkim, zrealizowanym przez studentów szkół filmowych lub niezależnych twórców, będących przed debiutem fabularnym wyróżnienie jury młodzieżowego otrzymał Piotr Złotorowicz za obraz „Matka Ziemia”. 

68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno odbył się w dniach 5-15 sierpnia 2015.

Więcej informacji na stronie: www.pardolive.ch/pardo/festival-del-film-locarno/home.html.

16.08.2015

Galerie zdjęć