Polscy twórcy z Łotewskimi Nagrodami Filmowymi

Wojciech Staroń i Natalia Czeczott otrzymali Łotewskie Nagrody Filmowe za film „Świt” w reżyserii Laily Pakalniny. Łącznie obraz został wyróżniony w siedmiu kategoriach.

Najlepsze zdjęcia Wojciecha Staronia i kostiumy Natalii Czeczott

Współfinansowana przez PISF łotewsko-estońsko-polska koprodukcja „Świt” (Ausma) Laily Pakalniny uzyskała aż 12 nominacji do Łotewskich Nagród Filmowych. Ostatecznie obraz zdobył 7 statuetek w kategoriach:

  • Najlepszy reżyser – Laila Pakalnina,
  • Najlepsze zdjęcia – Wojciech Staroń,
  • Najlepsze kostiumy – Natalia Czeczott,
  • Najlepsza aktorka drugoplanowa – Liena Šmukste,
  • Najlepszy aktor drugoplanowy – Andris Keišs,
  • Najlepsza charakteryzacja – Dzintra Bijubena,
  • Najlepszy kompozytor – Vestards Šimkus.

„Świt”

Fotos z filmu „Świt”, fot. materiały producenta

Bohaterem filmu jest 10-letni Janis. Chłopiec jest pionierem i żyje w kołchozie o nazwie „Świt” na terenie dzisiejszej Łotwy. Jego ojciec jest wrogiem kołchozu (i systemu sowieckiego) i zamierza spalić siedzibę dyrekcji. Mały Janis zdradza i wydaje swojego ojca milicji, za co ojciec mści się, zabijając Janisa. Kto w tej sowieckiej przypowieści jest dobry, a kto zły? Historia filmu jest oparta na sowieckiej historii propagandowej o młodym pionierze Pawliku Morozowie, który zadenuncjował swego ojca tajnej milicji i w odwecie został zamordowany przez swoją rodzinę. Jego życie miało być inspiracją dla wszystkich „prawych” obywateli Związku Radzieckiego.

Światowa premiera w Tallinie

Światowa premiera filmu odbyła się podczas 19. Festiwalu Black Nights w Tallinie – POFF w 2015 roku, gdzie film pokazywany był w konkursie głównym. Wojciech Staroń otrzymał wtedy nagrodę dla najlepszego operatora za film „Świt”.

Twórcy filmu

Film wyreżyserowała Laila Pakalnina. Polskim koproducentem filmu jest Staroń Film, a producentem wykonawczym jest firma Miracle Worker. Zdjęcia zrealizował Wojciech Staroń. Za kostiumy odpowiada Natalia Czeczott, w jednej z głównych ról występuje Wiktor Zborowski.

W 2013 r. film brał udział w targach filmowych Baltic Event Co-Production Market podczas festiwalu w Tallinie oraz był pokazywany w sekcji Works in Progress podczas tegorocznego festiwalu w Karlowych Warach. W Polsce film miał premierę podczas 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Film jest łotewskim kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny” oraz ubiega się o nominacje do Europejskich Nagród Filmowych.

Pełna lista laureatów Łotewskich Nagród Filmowych (w języku łotewskim) dostępna jest na stronie: http://nkc.gov.lv/aktualitates/liela-kristapa-laureati-3/.

17.10.2016