"Kucyk" doceniony w Hollywood

„Kucyk” w reżyserii Macieja Barczewskiego – filmowa adaptacja opowiadania Stephena Kinga – zdobył główną nagrodę dla Najlepszego Filmu Międzynarodowego podczas Los Angeles Movie Awards.

Scenarzystą i reżyserem nagrodzonego filmu krótkometrażowego „Kucyk” („My Pretty Pony”) jest Maciej Barczewski, jeden ze słuchaczy Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W ubiegłych latach w gronie laureatów Los Angeles Movie Awards znaleźli się m.in. Ron Howard, Bryce Dallas Howard, Malcolm McDowell oraz Samuel L. Jackson.

Film o nieprzemijalności uczuć i więzi rodzinnych

Film Macieja Barczewskiego opowiada o nieprzemijalności uczuć i więzi rodzinnych. Zostają one ukazane w formie alegorycznej opowieści o losach starszego człowieka samotnie wychowującego na wsi swojego wnuka. W główne role wcielili się ceniony aktor filmowy i teatralny Marian Dziędziel („Wesele”, „Dom zły”) oraz debiutujący aktor młodego pokolenia – Mateusz Broda. Zdjęcia do „Kucyka” powstały na malowniczych Kaszubach, a ich autorami są Małgorzata Popinigis i Krzysztof Kujawski. Muzykę skomponował kanadyjski kompozytor rosyjskiego pochodzenia Yuri Sazonoff.

„Twórczość Stephena Kinga powszechnie kojarzona jest z opowieściami grozy. Tymczasem jest on także uznanym twórcą prozy bardziej tradycyjnej. »Skazani na Shawshank« czy »Stań przy mnie« to dzieła, które przeniesione na ekran zaliczane są obecnie do klasyki kina i nie mają wiele wspólnego z horrorami. W podobnym duchu starałem się również zekranizować »Kucyka« – jako ponadczasową opowieść o rodzinie i przemijaniu, która ma wzruszyć, skłonić do zadumy, ale zarazem dać widzowi trochę emocjonalnego światła, które zabierze ze sobą do domu” – uzasadnia reżyser.

W maju Maciej Barczewski został także nagrodzony jako najlepszy producent w ramach Hollywood International Moving Pictures Film Festival. Wyprodukowany przez niego obraz został również uhonorowany dwoma głównymi nagrodami festiwalu Los Angeles Independent Film Festival Awards (dla Najlepszego zagranicznego filmu krótkometrażowego i Najlepszego młodego aktora). Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 26 sierpnia 2017 roku w Raleigh Studios w Hollywood. Film zdobył też główne nagrody w Europie, na London Independent Film Awards w kategoriach: Najlepszy zagraniczny film krótkometrażowy i Najlepszy reżyser.

Film Macieja Barczewskiego pokazywany jest obecnie na festiwalach w USA i w Europie. „Kucyk” został wybrany z grona ponad 1000 filmów z 95 państw do oficjalnej selekcji Cyprus International Film Festival, zakwalifikował się również do oficjalnej selekcji Berlin Short Film Festival.

Maciej Barczewski

Studiuje produkcję audiowizualną w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Z wykształcenia prawnik, wykłada w Uniwersytecie Gdańskim. Na początku 2017 roku zakończył prace nad krótkometrażowym debiutem fabularnym pt. „Kucyk”. Jesienią tego roku na ekrany kin wejdzie współprodukowany przez niego film „Najlepszy” (reż. Łukasz Palkowski, w rolach gł. Jakub Gierszał, Janusz Gajos, Tomasz Kot).

Strona filmu na Facebook: www.facebook.com/myprettypony.

Informacja prasowa

02.06.2017