Polska animacja najlepsza na AFI Fest

17 listopada odbyła się ceremonia wręczenia nagród 30. edycji American Film Institute Awards (AFI FEST). Jury konkursu krótkometrażowego za najlepszą animację uznało film „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej ze Szkoły Filmowej w Łodzi.

Amerykanie nagradzają polską reżyserkę

Każdej jesieni w ramach AFI FEST American Film Institute prezentuje najlepsze ich zdaniem filmy z całego świata. W 30-letniej historii imprezy podczas festiwalu AFI FEST prezentowano wiele filmów, które następnie zdobyły nominacje i statuetki Oscara. Amerykańska Akademia Filmu, która przyznaje Oscary, uznaje AFI FEST za festiwal, który kwalifikuje do starania się o nominacje do Oscara w kategorii „najlepszy film krótkometrażowy”.

W tym roku nagroda i szansa na oscarową nominację trafiła do Renaty Gąsiorowskiej, studentki animacji, autorki filmu „Cipka”, który powstał w Szkole Filmowej w Łodzi po opieką Mariusza Wilczyńskiego i Joanny Jasińskiej. Warto dodać, iż w 2011 r. na tym samym festiwalu Jury konkursu krótkometrażowego główną nagrodę przyznało filmowi „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka.

Film Renaty Gąsiorowskiej ma już na swoim koncie więcej zwycięstw, m.in. nagrodę Koszalińskiego Filmu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” – „za surrealistyczną metaforę wolności człowieka”.

30. AFI FEST: www.afi.com.

21.11.2016