Polska animacja w Mediolanie

25 maja w Mediolanie zakończył się pokaz wyselekcjonowanych polskich filmów animowanych pod nazwą identi_TY Animated Film Festival.


5 dni z polską animacją


W ciągu pięciu dni włoscy widzowie zapoznawali się z krótkometrażowymi polskimi animacjami. W przestrzeni galeryjnej Careof DOCVA zaprezentowano pięćdziesiąt jeden filmów skupionych wokół tematyki poszukiwania tożsamości jednostki w kontekście współczesnego świata i przestrzeni miejskiej. Szeroki przekrój tematyczny i stylistyczny umożliwił prezentację tematu oraz ukazał kondycję współczesnej polskiej animacji.

 

identi_TY


W ramach pokazu zaprezentowano m.in. „Animowaną historię Polski” w reż. Tomasza Bagińskiego, „Dróżnika” w reż. Piotra Szczepanowicza, „Danny Boy” w reż. Marka Skrobeckiego, „Bejbe” w reż. Magdaleny Parczewskiej czy „Dead City” w reż. Zofii Strzeleckiej.

 

Bogaty program i interesująca tematyka identi_TY Animated Film Festival wzbudziły duże zainteresowanie włoskiej publiczności. – Cieszą nas pytania i rozmowy widzów, wspólne rozważania na temat obejrzanych filmów. Są one dla nas oznaką tego, że widzowie nie pozostają obojętni nie tylko na problem kształtowania tożsamości jednostki w obecnych czasach, ale przede wszystkim na twórczość polskich animatorów – podsumowała pokazy Kinga Lewandowska, jedna z kuratorek festiwalu.

 

Identi_TY Animated Film Festival odbył się w Mediolanie w dniach 21-25 maja 2013 roku.

 

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


Na postawie informacji prasowej

29.05.2013