Polska animacja wyróżniona na festiwalu SXSW

„Własne śmieci” Darii Kopiec otrzymały Specjalne Wyróżnienie Jury w konkursie krótkometrażowych animacji amerykańskiego festiwalu South by Southwest. Obraz jest współfinansowany przez PISF.

South by Southwest (SXSW) w miejscowości Austin to – obok imprezy w Sundance – jedno z najważniejszych wydarzeń kina niezależnego w Stanach Zjednoczonych. Oprócz pokazów filmowych ważnym elementem są również działania intermedialne, a także spotkania i panele dyskusyjne.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się w dniach 16-20 marca br. Do międzynarodowego konkursu zaproszono 12 produkcji, w tym dwie z Polski. Oprócz animacji „Własne śmieci” Darii Kopiec, była to „Ja i moja gruba dupa” Yelyzavety Pysmak. Lista nagrodzonych tu: https://www.sxsw.com/film/2021/sxsw-film-festival-announces-2021-jury-and-special-awards/

Fabuła filmu

Ta krótkometrażowa animacja autorstwa Darii Kopiec została nagrodzona Srebrnym Lajkonikiem na ostatnim Krakowskim Festiwalu Filmowym. Była też prezentowana widzom Warszawskiego Festiwalu Filmowego oraz Cork International Film Festival w Irlandii.

W opisie filmu czytamy: nie ma nic wspanialszego niż obiad z rodziną. Choć przypomina zapętlony scenariusz, który powtarza się w nieskończoność. I choć oprócz jedzenia trzeba przełykać słowa swoich bliskich. Czasem gorzkie. Czasem tak powtarzalne, że chce się wymiotować. Recytowane śpiewająco od wielu długich lat.

22.03.2021