Polska była gościem honorowym Cartoon Forum 2017

W dniach 11-14 września w Tuluzie odbyło się Cartoon Forum 2017 – jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych poświęconych filmowi animowanemu. W tym roku gościem honorowym imprezy była Polska.

Promocja najnowszych animacji

Istniejące od roku 1990 Cartoon Forum to wydarzenie poświęcone prezentacji produkcji animowanych (w szczególności telewizyjnych) we wstępnej fazie realizacji. Organizatorzy tego wydarzenia za cel obrali umożliwienie producentom animacji z całego świata znalezienie koprodukcyjnych partnerów oraz dystrybutorów.

Wydarzenie od 2012 r. organizowane jest w Tuluzie (Francja), jednak wcześniej współorganizowały je różne kraje – np. w roku 2011 gospodarzem Cartoon Forum była Polska. Z uwagi na to, iż wydarzenie obecnie odbywa się stacjonarnie to organizatorzy zadecydowali o corocznym wyborze honorowego gościa tej imprezy. W tym roku Cartoon Forum uhonorowało 70-lecie polskiej animacji.

Cartoon Forum

Cartoon Forum. Fot. Ewelina Gordziejuk

Organizatorem wydarzeń mających miejsce podczas Cartoon Forum 2017 związanych z Polską było Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji (SPPA) przy wsparciu PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Warto podkreślić, iż było to trzecie z 5 zaplanowanych tegorocznych wydarzeń, na których PISF razem z SPPA pragnie zwrócić szczególną uwagę na polską animację i tegoroczny jubileusz. Wcześniej polem wspólnych działań było Visegrad Animation Forum oraz Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy. Kolejne wydarzenia branżowe, gdzie zostanie zwrócona uwaga na polskie animacje to targi MIPCOM oraz Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci Cinekid (oba wydarzenia zaplanowano na październik 2017).

Polskie projekty na Cartoon Forum 2017

Wśród ponad 80 projektów z całego świata Polskę reprezentowało 5 produkcji i 1 koprodukcja:

  • „Wielkie zmartwienie” („A Great Worry”)

Producent: TV Studio Filmów Animowanych, projekt krótkometrażowy 26 min.
Lalkowa animacja 3D dla dzieci w wieku 6-11 lat.

pitching Wielkie zmartwienie

Prezentacja projektu „Wielkie zmartwienie” na Cartoon Forum 2017. Fot. Maria Gradowska, PISF

„Ta niezwykle piękna i mądra przypowieść dla dzieci o głębokim przesłaniu filozoficznym, dowcipnie i lekko opowiedziana, jest jednym z przykładów współczesnego wykorzystania klasycznej konwencji bajki. Rzecz dzieje się w świecie zwierząt, jak u Ezopa. I podobnie jak w bajkach Ezopa, cechy ludzi, przypisane są tu bohaterom zwierzęcym. Z pozoru zabawne sytuacje przedstawiają prawdę o człowieku i zawierają głęboką mądrość. To także przypowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, o przyjaźni i empatii” – piszą twórcy animacji.

  • „Szmatkowe królestwo”  („Bianca & Albert’s Patchwork Kingdom”)

Producent: Studio Miniatur Filmowych, Serafiński Studio Graficzno-Filmowe
Animacja 2D,  dla dzieci w wieku 3-5 lat, serial 26×8’.

pitching Szmatkowe krolewstwo

Prezentacja projektu „Szmatkowe królestwo” na Cartoon Forum 2017. Fot. SPPA

„Seria ma poprzez łatwą formę i proste zdarzenia z codziennej rzeczywistości przekazywać najmłodszym widzom wartości uniwersalne. Plastyka serii ma przywodzić na myśl patchworkową kołdrę uszytą przez babcię ze ścinków kolorowych materiałów (…). Metaforycznie »Szmatkowe Królestwo« ma być taką kojącą kołderką, w którą maluch może się wtulić po dniu pełnym wrażeń”.

  • „I love this”

Producent: Animoon
Animacja 2D, dla dzieci w wieku 4-5 lat, serial 13×5’.

„Serial animowany »I love this« to przygody trójki przyjaciół: kota Daniela, słonika Georga i małpki Ruby. Zwierzątka mieszkają w małym miasteczku i uwielbiają spędzać ze sobą czas. W każdym odcinku mają okazję poznać tajniki różnych także oryginalnych zawodów. Przyjaciele będą mieli szansę dowiedzieć się na czym polega praca lekarza i razem z piekarzem upieką swój pierwszy chleb (…). »I love this« to historia o tym, jak ważna jest pasja i radość z jaką wykonujemy naszą pracę, dzieląc się przy tym swoim doświadczeniem i entuzjazmem z innymi”.

  • „Sol i Liv” („Sol & Liv”)

Producent: Animoon, Letko
Animacja 2D, dla dzieci w wieku 6-11 lat, serial 13×10’.

pitching Sol i Liv

Prezentacja projektu „Sol i Liv” na Cartoon Forum 2017. Fot. Maria Gradowska, PISF

„Wielowarstwowa opowieść dla dzieci, inspirowana baśniami oraz legendami słowiańskimi i skandynawskimi, która rozgrywa się w małej osadzie Limios Alsos. Sol jest niespełna 8-letnim, ciekawym świata chłopcem. Mieszka z młodszym bratem Havem, który w swoim pokoju całymi dniami rysuje wymyślone mapy. Chłopcy często uciekają w świat marzeń i magii podobnie jak robił to w ich wieku ich tata – Vindur. Tata wie, że świat magii jest fascynujący ale i niebezpieczny, dlatego chce uchronić przed nim swoje dzieci. Mama chłopców, która pracuje jako astronom jest pochłonięta odkrywaniem nowych gwiazd. Liv to siedmiolatka, która od niedawna mieszka w Limios Alsos. Liv jest utalentowana, uczy się najlepiej w całej szkole i potrafi tańczyć z mieczem. Dziewczynka jest ciekawa świata – nie tylko tego realnego. Pewnej nocy Sol i Liv poznają się na plaży. Od tej pory są nierozłączni”.

  • „Wiercimisie”

Producent: Badi Badi, Sound Tropez Music Production Studio
Animacja 2D, dla dzieci w wieku 4-5 lat, serial 26×13’.

„W niezwykłej krainie Wiercimisiów magia lasu i miasta przenikają się, otwierając drzwi do nowego, nieznanego, a jednak bardzo bliskiego świata. To baśń opowiadająca o losach niezwykłych stworków i ich przyjaciół. Spotkasz tam również gigantyczną ćmę, psotnego ognika czy latające ryby. Nie przeszkadzają im wzajemne różnice, tworzą zgrany zespół, który wspólnie przeżywa wielkie przygody i radzi sobie z małymi problemami (…). Nie przeszkadzają im wzajemne różnice, tworzą zgrany zespół, który wspólnie przeżywa wielkie przygody i radzi sobie z małymi problemami.

  • „Leo da Vinci”

Producent: Gruppo Alcuni (Włochy), koprodukcja Warsaw Movie Home (Polska)
Animacja 3D, projekt cross-mediowy, dla dzieci w wieku 6-11 lat, serial 52×13’.

„Młody Leo podróżuje do Florencji, by spotkać się ze swym nauczycielem Verrocchio. Nie wie, że zostanie wplątany w intrygę przeciwko Medyceuszom – niektórzy spiskowcy pragną wykorzystać jego wynalazki do swoich niecnych celów (…). W zmaganiach z przeciwnikami pomogą mu wierni przyjaciele: Lisa i Lorenzo”. 

Partnerami polskiej obecności na Cartoon Forum 2017 byli Instytut Polski w Paryżu oraz Polish Cinema.

Więcej informacji: www.cartoon-media.be/our-news/cartoon-forum-2017-spotlight-on-poland.

15.09.2017