Polska gościem honorowym festiwalu w Annecy

Polska będzie gościem honorowym 37. Międzynarodowego Festiwalu Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, który odbędzie się w dniach 10-15 czerwca 2013.

Polska gościem specjalnym

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy odbędzie się już po raz 37. Gościem honorowym najbliższej edycji wydarzenia będzie Polska. Z tej okazji w programie festiwalu znajdzie się wiele polskich produkcji.

Festiwal w Annecy

Festiwal w Annecy to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmów animowanych na świecie. Jest równie ważny dla filmu animowanego, jak festiwal w Cannes dla filmu aktorskiego. Co roku podczas imprezy pokazywanych jest około 180 filmów animowanych z całego świata, w kilku sekcjach konkursowych m.in.: pełen metraż, krótki metraż, serial telewizyjny, specjalny filmy telewizyjny, film edukacyjny, przemysłowy i naukowy, reklama, teledysk i film dyplomowy. Poza sekcjami konkursowymi publiczność mogła obejrzeć wyselekcjonowane animacje krótkometrażowe.

Polskie animacje w Annecy

W dotychczasowej historii festiwalu, do konkursu zakwalifikowało się ponad 60 polskich filmów. Animacja „Krok” autorstwa Piotra Kamlera w 1975 roku otrzymała Grand Prix festiwalu i została wybrana filmem 30-lecia. W poprzednich edycjach festiwalu nagrodzone zostały również m.in.: „Labirynt” Jana Lenicy, „Wszystko jest liczbą” Stefana Schabenbecka, „Klatki” Mirosława Kijowicza, „Apel” Ryszarda Czekały, „Och, och…” Bronisława Zemana, „Refleksy” Jerzego Kuci, „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego, „Ściany” Piotra Dumały, „Laska” Michała Sochy.

Nagrody dla filmów współfinansowanych przez PISF

Nagrody na festiwalu zdobywają także animacje współfinansowane przez PISF. Oprócz „Drogi na drugą stronę”, która wygrała w 2012 roku, główną nagrodę festiwalu w 2007 roku zdobył również „Piotruś i wilk” Suzie Templeton. W 2011 roku w Annecy nagrodzono trzy animacje, które były współfinansowane przez PISF : „Świteź” Kamila Polaka (za najlepszy debiut), „Paths of Hate” Damiana Nenowa (wyróżnienie specjalne) i „Maskę” Braci Quay (nagroda Sacem za muzykę autorstwa Krzysztofa Pendereckiego).

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.annecy.org.

 

Paulina Bez

07.03.2013