Polska gościem honorowym

Polska jest gościem honorowym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Guanajuato w Meksyku. Wydarzenie, którego partnerem jest PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, odbędzie się w dniach 25 lipca – 3 sierpnia 2014.

Program polski na festiwalu w Meksyku

Obecność Polski w Meksyku daje możliwość zapoznania się z dorobkiem polskiej kinematografii tamtejszej publiczności. Program obfituje w najnowsze polskie produkcje oraz filmy klasyki polskiego kina, a także liczne imprezy towarzyszące. Podczas Polish Red Carpet Gala, która odbędzie się 31 lipca pokazany zostanie film „Papusza” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego. Projekcję poprzedzi specjalny koncert, który przygotował polski kompozytora Jan Kanty Pawluśkiewicz. 2 sierpnia w ramach wydarzenia widzowie zobaczą „Pana Tadeusza” – film Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku.

Klasyka polskiego kina

W ramach cyklu „Klasyka polskiego kina” odbędą się projekcje następujących polskich filmów, które na stałe wpisały się w kanon klasyki polskiego filmu. Widzowie zobaczą: „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego, „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa, „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego, „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy oraz film „Eroica” Andrzeja Munka.

Panorama współczesnej polskiej kinematografii

Na festiwalu w Meksyku nie mogło zabraknąć najnowszych polskich filmów. W programie znalazły się filmy ze wsparciem PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Publiczność zobaczy m.in. „Idę” Pawła Pawlikowskiego, „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego, „Małe Stłuczki” Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba czy „Obietnicę” Anny Kazejak.

Polski krótki metraż

Obecna w Meksyku Krakowska Fundacja Filmowa pokaże najciekawsze polskie filmy krótkometrażowe ostatnich lat. Z kolei Szkoła Filmowa w Łodzi przygotowała specjalny program etiud studenckich. Publiczność w Meksyku zobaczy również filmy wyprodukowane przez Szkołę Wajdy, Studio Munka oraz filmy pokazywane na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.

Wykłady o polskim kinie

Andrzej Mellin opowie i zaprezentuje etiudy studenckie absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi powstałe od lat 40. aż do teraz. Wśród nich znajdą się filmy m.in. Romana Polańskiego, Jerzego Skolimowskiego, Krzysztofa Kieślowskiego oraz Doroty Kędzierzawskiej. Z kolei wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi dr Jakub Mikurda wygłosi wykład monograficzny, podczas którego omówi najważniejsze nurty polskiego kina. Wykład wzbogaci film wyprodukowany specjalnie na potrzeby prezentacji, składający się z kolekcji kultowych ujęć i kadrów ilustrujących polską kinematografię.

Warsztat animacji dla najmłodszych i konkurs

Warsztaty animacji dla dzieci w wieku 8-12 lat poprowadzą w Meksyku Michał Socha i Katarzyna Księżopolska. Dodatkową atrakcję dla starszych uczestników przygotowała Szkoła Filmowa w Łodzi. Pięć ekip weźmie udział w konkursie na najlepszy film zrealizowany w całości podczas festiwalu. Uczestnicy mają 48 godzin na nakręcenie filmu. W skład polskiej ekipy weszli: Aniela Gabryel, Zuzanna Pyda, Piotr Matysiak, Katarzyna Boniecka i Maurycy Chełmiński.

Bilateralne forum. Współpraca polsko-meksykańska

Forum organizowane jest co roku przez Instytut Kinematografii w Meksyku oraz festiwal Guanajuato. Celem spotkania jest wymiana informacji dotyczących obecnego stanu rynku filmowego w Meksyku i gościa honorowego festiwalu, czyli w tym roku Polski. Nadzieją organizatorów jest to, aby nawiązana współpraca w przyszłości zaprocentowała polsko-meksykańskimi koprodukcjami. Podczas forum goście będą dyskutować m.in. o edukacji, profesjonalizacji i finansowaniu dla młodych twórców, produkcjach filmowych w Polsce i Meksyku oraz dystrybucji. Polski Instytut Sztuki Filmowej reprezentować będzie Joanna Wendorff-Østergaard.

O festiwalu

Od początku powstania festiwalu w 1998 roku organizowany jest on ostatniego tygodnia lipca w dwóch miastach: San Miguel do Allende i Guanajuato. Festiwal w Meksyku jest wydarzeniem non profit. Od widzów nie pobierane są jakiekolwiek opłaty. Co roku odbywa się tu International Pitching Market. W 2008 roku festiwal wszedł w partnerstwo z utworzoną przez festiwal w Cannes Cinéfondation Résidence. Owocem partnerstwa jest program MaxiCannes Summer Residence Program, który stanowi platformę rozwoju dla wybranych najlepszych młodych filmowców. Co roku inny kraj zapraszany jest na festiwal w roli gościa honorowego. W ubiegłych latach gośćmi festiwalu były: Kanada, Hiszpania, Niemcy, Brazylia, Francja, Stany Zjednoczone, Indie, Wielka Brytania, Argentyna, Korea Południowa i Holandia.

 

Więcej informacji: www.giff.mx

 

Magdalena Wylężałek

10.07.2014

Galerie zdjęć