Polska kinematografia na 70. MFF w Cannes

17 maja rozpoczął się 70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. W programie znalazły się wydarzenia związane z polskim kinem oraz filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Człowiek z żelaza” w sekcji Cannes Classics

Pokaz "Człowieka z żelaza" podczas 70. MFF w Cannes

Krystyna Janda i Magdalena Sroka podczas pokazu w Cannes. Fot. Agata Dąbrowska/bindupphoto.pl

Zrekonstruowany cyfrowo „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy (1981) został zaprezentowany w prestiżowej sekcji Cannes Classics. Projekcja w Pałacu Festiwalowym odbyła w niedzielę 21 maja wieczorem. Wzięli w niej udział m.in. Krzysztof Zanussi, Roman Polański, Jerzy Skolimowski, Jacek Bromski, Ryszard Bugajski, Agnieszka Holland, Małgorzata Szumowska, a także bliscy współpracownicy Andrzeja Wajdy, którzy pracowali  z nim przy realizacji „Człowieka z żelaza” – Krystyna Janda, Allan Starski.

„Człowiek z żelaza” zdobył w 1981 roku na festiwalu w Cannes Złotą Palmę, uzyskał także nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Na zaproszenie dyrektora festiwalu Thierry’ego Frémaux w pokazie wziął udział Lech Wałęsa, b. prezydent RP i historyczny przywódca „Solidarności”. Partnerem pokazu był Kulczyk Investments SA.

Dodatkowe informacje o pokazie:

Katarzyna Mazurkiewicz, Pełnomocnik Dyrektora PISF kierujący Działem Współpracy Międzynarodowej katarzyna.mazurkiewicz@pisf.pl tel. +48 661 221 867

Anna Sierakowska, Polish Film Promotion asierakowska@polishfilmpromotion.com  tel. +48 693 221 677

Więcej o filmie: www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/czlowiek-z-zelaza-w-cannes.

„Koniec widzenia” w Konkursie Filmów Krótkometrażowych

„Koniec widzenia”. Fot. Maciej Miller

„Koniec widzenia” w reżyserii Grzegorza Mołdy znalazł się wśród 9 filmów z całego świata, które powalczą o Złotą Palmę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. „Koniec widzenia” powstał w Gdyńskiej Szkole Filmowej jako film dyplomowy i jest współfinansowany przez PISF. Filmy w tym konkursie oceni jury pod przewodnictwem rumuńskiego reżysera Cristiana Mungiu, w skład którego wejdą także: Clotilde Hesme, Barry Jenkins, Eric Khoo i Athina Rachel Tsangari.

Daty i godziny projekcji:

 • 27.05, 11.00 Salle Debussy
 • 27.05, 16.00 Salle Bunuel

Więcej informacji o filmie: www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/koniec-widzenia-w-cannes.

Kontakt podczas 70. MFF w Cannes: Marta Drankiewicz, Gdyńska Szkoła Filmowa info@gsf.pl tel. +48 663 710 410

„Najpiękniejsze fajerwerki ever” w Semaine de la Critique

„Najpiękniejsze fajerwerki ever”. Fot. Studio Munka

Krótkometrażowy film fabularny „Najpiękniejsze fajerwerki ever” w reżyserii Aleksandry Terpińskiej zakwalifikował się do konkursu krótkometrażowego sekcji Semaine de la Ciritique. Światowa premiera filmu na 70. MFF w Cannes z udziałem twórców odbyła się 24 maja. 

Aleksandra Terpińska odbiera nagrodę

Aleksandra Terpińska odbiera nagrodę Rail d’Or na 70. MFF w Cannes. Fot. PISF

25 maja Aleksandra Terpińska odebrała w Cannes dwie nagrody – Nagrodę Canal+ oraz Rail d`Or. Filmy w sekcji Semaine de la Ciritique oceniało jury pod przewodnictwem brazylijskiego reżysera Klebera Mendonçy Filho w składzie: Diana Bustamante Escobar, Eric Kohn, Hania Mroué i Niels Schneider.

„»Najpiękniejsze fajerwerki ever« Aleksandry Terpińskiej to porażająco piękny obraz apokaliptycznych czy wręcz samobójczych spięć na fikcyjnej polskiej scenie politycznej. W jej 30-minutowym filmie zawarte jest więcej serca, bólu, piękna i jasnych przekonań niż we wszystkich obejrzanych tu fabułach” – pisze Sam Kuhn w recenzji opublikowanej na filmmakermagazine.com.

Więcej informacji o nagrodach dla Aleksandry Terpińskiej: www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/dwie-nagrody-dla-filmu-aleksandry-terpinskiej-na-70-mff-w-cannes.

Producentem filmu „Najpiękniejsze fajerwerki ever” jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Daty i godziny projekcji:

 • 24.05, 14.30 Miramar (pokaz z udziałem twórców)
 • 24.05, 20.00 Miramar (pokaz z udziałem twórców)
 • 26.05, 18.30 Alexandre III

Więcej informacji o filmie: www.pisf.pl/aktualnosci/najpiekniejsze-fajerwerki-ever-na-70-mff-w-cannes.

Kontakt podczas 70. MFF w Cannes: Anna Kot, Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich a.kot@sfp.org.pl tel. +48 721 622 755

Warto dodać, że w tej sekcji kinematografię niemiecką reprezentuje film „Ela – szkice na pożegnanie”, zrealizowany w Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf przez urodzonego w Niemczech reżysera polskiego pochodzenia Olivera Adama Kusio. W zrealizowanym w języku polskim filmie wystąpili: Karolina Romuk-Wodoracka, Bartosz Sak, Karolina Porcari oraz Mikołaj Trzybiński.

Nowy film Romana Polańskiego w Cannes

Roman Polański i Eva Green na planie filmu „Prawdziwa historia”. Fot. Monolith Films

Poza konkursem w głównej sekcji 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes zostanie zaprezentowany najnowszy film Romana Polańskiego „Prawdziwa historia” z udziałem gwiazd światowego kina – Evy Green i Emmanuelle Seigner. Autorem zdjęć do filmu jest Paweł Edelman. Jest to już trzeci projekt Romana Polańskiego wsparty przez PISF i drugi, którego polskim koproducentem będzie Monolith Films. Najnowszy film polskiego reżysera jest adaptacją wydanej we Francji w 2015 r. powieści „Prawdziwa historia” („D’après une histoire vraie”) autorstwa Delphine De Vigan.

Daty i godziny projekcji:

 • 27.05, 08:30, 14:30, 19:00 Grand Theatre Lumiere

Więcej informacji o filmie: www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/film-romana-polanskiego-ze-wsparciem-pisf-w-cannes.

Warto dodać, że w Konkursie Głównym będzie prezentowany nowy film Siergieja Łoźnicy „Łagodna” („Une Femme Douce”) – główną kostiumografką tego obrazu jest wielokrotnie nagradzana m.in. Polską Nagrodą Filmową i podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Dorota Roqueplo, która stworzyła kostiumy m.in. do takich filmów jak „Mój Nikifor”, „Młyn i Krzyż” czy „Miasto 44”. Kostiumy do filmu Siergieja Łoźnicy powstały we współpracy z Beatą Święcicką i Marzeną Wojciechowską.

„Szron” w sekcji Quinzaine des Réalisateurs

Ekipa Szron podczas 70. MFF w Cannes

Twórcy filmu „Szron” podczas premiery na 70. MFF w Cannes. Fot. Agata Dąbrowska/bindupphoto.pl

Do sekcji Quinzaine des Réalisateurs  (Directors' Fortnight) zakwalifikowała się  koprodukcja francusko-litewsko-ukraińsko-polska współfinansowana przez PISF „Szron” („Frost”) w reżyserii Sharunasa Bartasa. W filmie występują m.in. Vanessa Paradis i Andrzej Chyra.

Daty i godziny projekcji:

 • 23.05, 08:45 Theatre Croisette I JW Mariott
 • 23.05, 16.00 Theatre Croisette I JW Mariott

Publiczność w Cannes nagrodziła obraz gromkimi brawami i owacjami na stojąco: www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/premiera-koprodukcji-szron-na-70-mff-w-cannes

Więcej informacji o filmie: www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/miedzynarodowa-koprodukcja-szron-na-70-mff-w-cannes.

We francuskiej prasie pojawiły się pierwsze recenzje filmu. Luc Chessel w Liberation pisze, że „Film Sharunasa Bartasa, w którym występuje para młodych Litwinów podróżujących w konwoju humanitarnym do Donbasu, ma piękne zakończenie”. „Jak we wszystkich filmach Bartasa, przede wszystkim uderzają nas twarze bohaterów. Mantasa Jancauskasa (który gra Rokasa) i Lyji Maknaviciute (która gra Ingę). Enigmatyczne, ponieważ wyczytujemy z nich zupełnie coś innego od tego, co się wydarza: nie są nieczytelne ale wyraźne (…). Chciałoby się zdradzić zakończenie filmu. Wszyscy powiedzą wam, że ostatnie dwadzieścia minut filmu jest wspaniałych (…)”.

„»Szron« jest w pewnym sensie »Podróżą do Włoch« (Rosselliniego) – północną i postmodernistyczną, w czasie której para zakochanych gubi się w nocy, w ośnieżonym stepie, zanim zmierzy się z prawdziwym zagrożeniem – wojną, która w końcu wybucha, (…) w tym momencie bliskość śmierci sprawia, że miłość i życie stają się cenne. Ta długa podróż jest również poprzeplatana przez wspaniałe momenty. Surrealizm luksusowego hotelu, w którym znajduje się delegacja organizacji humanitarnych (…), doświadczenie niewierności, która się tam rozgrywa, z Vanessą Paradis całkowicie fantastyczną w roli kobiety, która powierza podczas nocy, swoją rozterkę miłosną młodemu Rokasowi. Równiny ze śniegiem i spustoszeniem, przedstawiają ostateczną i okrutną prawdę na temat wojny, która polega po prostu na zabijaniu albo byciu zabitym” czytamy w recenzji Jacquesa Mandelbauma w Le Monde

Warto dodać, że Joanna Żak – koordynatorka programu Kina Nowe Horyzonty zasiada w jury przyznającym prestiżową nagrodę sieci kin Europa Cinema Label dla najlepszego filmu w tej sekcji. Obok Joanny Żak w jury zasiadają: Roger Gibson, Hannele Pellinen, Paolo Moretti. Zwycięski film otrzyma wsparcie w dystrybucji w kinach zrzeszonych w sieci Europa Cinemas.

„Scaffolding” w programie ACID

Ekipa Scaffolding podczas 70. MFF w Cannes

Keren Berger, Izabela Kiszka-Hoflik, Matan Yair, Asher Lax, Bartosz Bieniek i Stanisław Dziedzic. Fot. PISF

Izraelsko – polska koprodukcja ze wsparciem PISF „Scaffolding” –  debiut w reżyserii Matana Yaira znalazła się w programie sekcji ACID (Association du Cinéma Indépendant pour sa Diffusion). Autorem zdjęć do „Scaffolding” jest polski operator Bartosz Bieniek.

Daty i godziny projekcji:

 • 20.05, 11:00 STUDIO 13 (pokaz z udziałem twórców)
 • 20.05, 20.00 i 22:30 LES ARCADES (pokazy z udziałem twórców)
 • 24.05, 14:00 ALEXANDRE III

Po premierze w Cannes w prasie pojawiły się pierwsze recenzje filmu. „W swoim rdzeniu »Scaffolding« jest wyraziście rozrysowanym studium dynamiki pomiędzy synem a ojcem, podkreślonej zbieżnymi tematycznie tragediami greckimi i pracami Czechowa – jedynymi surowymi momentami w tym imponująco czułym filmie” – czytamy w recenzji Screen Daily. Nikki Baughan nazywa obraz Matana Yaira „małym filmem z wielkim sercem” i podkreśla „mocne przesłanie i wiodącą kreację uderzającego debiutanta Ashera Laxa – jednego z prawdziwych studentów reżysera, który stanowił inspirację dla filmu”.

„Właściwy początek i koniec filmu, rzeczywiste i wyważone dialogi i przede wszystkim perfekcyjnie wykonane zdjęcia sprawiają, że ten film (…) jest po prostu małym klejnotem” – czytamy w recenzji Yaël Hirsch opublikowanej na stronie Toute la Culture.

Więcej informacji o filmie: www.pisf.pl/aktualnosci/miedzynarodowa-koprodukcja-scaffolding-ze-wsparciem-pisf-w-cannes.

Maria Blicharska w programie „Producers on the Move”

Producers on the Move na 70. MFF w Cannes. Fot. Agata Dąbrowska/bindupphoto.pl

Polska producentka Maria Blicharska (Donten & Lacroix Films) znalazła się w gronie uczestników prestiżowego programu „Producers on the Move”. W 18. edycji programu organizowanego przez European Film Promotion uczestniczyło 20 młodych producentów z Europy. Udział w programie ma służyć nawiązaniu szerszych znajomości branżowych i budowaniu sieci kontaktów, które mają coraz większy wpływ na europejską kinematografię.

Więcej informacji: www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/maria-blicharska-producer-on-the-move.

Polacy uczestniczą w Producers Network

Producers Network

Producers Network na 70. MFF w Cannes. Fot. Agata Dąbrowska/bindupphoto.pl

14. edycja branżowych spotkań Producers Network odbywała się w dniach 18-24 maja. W towarzyszącym festiwalowi w Cannes wydarzeniu rokrocznie uczestniczy ok. 550 przedstawicieli branży filmowej z całego świata. Udział w tej imprezie to doskonała okazja, aby poznać potencjalnych partnerów do koprodukcji, dystrybucji czy promowania swojego filmu.

W programie tegorocznej edycji Producers Network wzięło udział pięciu polskich producentów wybranych przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej:

 • Leszek Bodzak (Aurum Film)
 • Katarzyna Fukacz (Tito Productions)
 • Marta Lewandowska (No Sugar Films)
 • Marta Plucińska (Federico Film)
 • Izabela Igel (Harine Films)

Polscy producenci uczestniczący w spotkaniach w ramach Producers Network to m.in. reprezentująca Film Spring Open Anna Fam. W środę 24 maja w ramach Producers Network odbyło się śniadanie branżowe, którego współorganizatorem był PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.  

New Horizons' Polish Days Goes to Cannes

New Horizons' Polish Days Goes to Cannes

Uczestnicy New Horizons' Polish Days Goes to Cannes. Fot. Agata Dąbrowska//bindupphoto.pl

W programie New Horizons’ Polish Days Goes to Cannes zaprezentowanych zostało 5 tytułów,  w tym 3 pełnometrażowe debiuty: „Diagnoza” – film dokumentalny w reżyserii Ewy Podgórskiej, „Trzy upadki świętego” – debiut fabularny Jacka Januszyka, „Wieża. Jasny dzień” – debiut fabularny Jagody Szelc oraz film animowany Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” i najnowszy film Doroty Kędzierzawskiej „Żużel”.

Zamknięty pokaz New Horizons’ Polish Days Goes to Cannes odbył się 23 maja, w godz. 10.00-12.00 w Palais K- level 4 w Pałacu Festiwalowym.

Więcej informacji: www.pisf.pl/aktualnosci/zapowiedzi/new-horizons-polish-days-goes-to-cannes.

Porozumienie polsko – litewskie

Porozumienie polsko-litewskie

Podpisanie porozumienia polsko-litewskiego w Cannes. Fot. Agata Dąbrowska/bindupphoto.pl

W trakcie 70. MFF w Cannes zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Polskim Instytutem Sztuki Filmowej a Litewskim Centrum Filmowym (Lithuanian Film Centre).

Więcej informacji: www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/cannes-2017-porozumienie-pomiedzy-instytutami-filmowymi-polski-i-litwy.

Spotkania koprodukcyjne

Polscy producenci biorą udział w szeregu branżowych spotkań koproducenckich. Oto niektóre z nich:

 • Spotkanie z producentami z Luksemburga, organizowane we współpracy z Film Fund Luxembourg odbyło się w sobotę 20 maja w godzinach 12:00-13:00 na stoisku Luksemburga (Village International, Pavilion 128).
 • Spotkanie z producentami z Argentyny organizowane we współpracy z INCAA, odbyło się w sobotę 20 maja w godzinach 17:30-19:00 na stoisku Argentyny (Village International, Pavillion 127).
 • Francusko-niemiecko-polskie śniadanie koprodukcyjne odbyło się 22 maja na Polish Cinema Stand. Wydarzenie było organizowane wspólnie przez PISF, CNC, FFA oraz dwa niemieckie fundusze regionalne MBB i MDM. Było to zamknięte spotkanie koprodukcyjnie pomiędzy producentami wszystkich 3 krajów.

Więcej informacji: www.pisf.pl/aktualnosci/spotkania-koprodukcyjne-w-cannes.

Polskie krótkie metraże na Short Film Corner

Polskie filmy znalazły się w programie 14. edycji przeglądu filmów krótkometrażowych Short Film Corner. W programie „Polish Shorts” obok 2 konkursowych tytułów można zobaczyć 25 filmów, m.in. „Czarnoksiężnika z krainy US” Balbiny Bruszewskiej, „Spitsbergen” Michała Szcześniaka, „Sprawę Moczarskiego” Tomasza Siwińskiego, „The Range” Anny Fam czy „Kobieta budzi się rano” Olgi Chajdas.

Więcej informacji na stronie Short Film Corner: www.cannescourtmetrage.com.

Targi filmowe Marché du Film

W tym roku w Cannes w ramach targów filmowych Marché du Film jest reprezentowanych ponad 50 polskich filmów i koprodukcji, m.in. „Zwierzęta” Grega Zglińskiego, „Pokot” Agnieszki Holland, „Za niebieskimi drzwiami” Mariusza Paleja, „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy, „Baba Vanga” Aleksandry Niemczyk, „Fale” Grzegorza Zaricznego, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” Marii Sadowskiej, „Królewicz Olch” Kuby Czekaja, „Komunia” Anny Zameckiej, „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego i „Maria Skłodowska-Curie” w reżyserii Marie Noelle.

Więcej informacji i targach: www.marchedufilm.com.

11. edycja ScripTeast i wręczenie Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego

Przyznanie Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego w Cannes. Fot. PISF

Podczas 70. Festiwalu Filmowego w Cannes, po raz jedenasty została wręczona Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz, rozwijany w ramach współfinansowanego przez PISF mistrzowskiego programu ScripTeast dla najlepszych scenarzystów z Europy Środkowej i Wschodniej. Tegoroczną edycję programu wygrał scenariusz Kuby Czekaja „Sorry Polsko”. W 11. edycji programu wzięło udział 11 scenariuszy z dziewięciu państw, w tym po raz pierwszy w historii programu, z Gruzji i Białorusi.

18 maja rozpoczęła się sesja kończąca tegoroczną edycję programu. Uczestnicy warsztatów koncentrowali się w Cannes na promocji skończonych projektów i spotkali się z producentami, agentami sprzedaży, przedstawicielami festiwali, funduszy filmowych oraz firm dystrybucyjnych.

23 maja odbyła się ceremonia, podczas której został ogłoszony laureat Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz z Europy Środkowo-Wschodniej. O nagrodę ubiegały się trzy scenariusze z Polski: Anny Kazejak i Przemysława Nowakowskiego, Kuby Czekaja oraz Agnieszki Zwiefki. Najlepszy scenariusz nagrodziła Rada Artystyczna ScripTeast w składzie: Sandy Lieberson, Antonio Saura, Manfred Schmidt, Simon Perry oraz Tom Abrams i Christian Routh.

Więcej informacji na stronie: www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/kuba-czekaj-laureatem-11-edycji-scripteast.

Agnieszka Holland o Europejskiej Akademii Filmowej i wyrównywaniu szans

Agnieszka Holland. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

W ramach 70. MFF w Cannes odbywa się European Film Forum, którego organizatorem jest program Kreatywna Europa MEDIA. Podczas tego wydarzenia 21 maja wykład poświęcony Europejskiej Akademii Filmowej i Europejskim Nagrodom Filmowym wygłosiła przewodnicząca zarządu EFA Agnieszka Holland. Natomiast 20 maja Agnieszka Holland wraz z dyrektor Szwedzkiego Instytutu Filmowego Anną Serner i austriacką reżyserką Jessicą Hausner wzięła udział w debacie „50/50 w 2020” poświęconej wyrównywaniu szans kobiet i mężczyzn w branży filmowej. Współorganizatorzy tego spotkania to Women in Film and Television Nordic Network i Cannes Film Market.

Stoisko Polish Cinema Stand

Jak co roku, na 9. piętrze Grand Hotelu w Cannes (La Croisette 45) przez cały festiwal funkcjonuje stoisko Polish Cinema Stand. Jest to cenione miejsce spotkań przedstawicieli PISF, twórców filmowych, producentów oraz partnerów z reprezentantami międzynarodowej branży filmowej i festiwali, agentami sprzedaży światowej, dystrybutorami oraz prasą zagraniczną.

21 maja odbyło się dla gości festiwalowych Polish Cinema Opening Night (Le Rado Plage, Cannes).

Na festiwalu  w Cannes jest prezentowany nowy numer Polish Film Magazine, który w wersji elektronicznej od 17 maja jest dostępny na stronie Film Commission Poland oraz na targach Marché du Film. Obecny numer w dużej części poświęcony jest polskiej obecności w Cannes. Na łamach magazynu będzie można przeczytać o polskich filmach i koprodukcjach, które znalazły się w programie festiwalu. PFM przybliża także sylwetki Marii Blicharskiej, Moniki Lenczewskiej i Jana Naszewskiego. Specjalnego wywiadu PFM udzielił Roman Polański, którego film „Prawdziwa historia” zostanie pokazany w Cannes.

Na targi i festiwal Film Commisison Poland przygotowało także nowe wydania dobrze znanych publikacji. Production Guide Poland to skondensowany przewodnik po polskim przemyśle filmowym, który objaśnia m.in. zasady finansowania filmów w Polsce oraz prezentuje nasze zasoby (np. studia filmowe i hale zdjęciowe) i uczestników rynku (producenci, dystrybutorzy, nadawcy, organizacje branżowe). Z kolei Location Guide Poland zawiera tematyczny przegląd polskich lokacji i eksponuje ich różnorodność. Obie publikacje dostępne są w Cannes w wersji papierowej oraz elektronicznej: http://www.filmcommissionpoland.pl/about-fcp/production-location-guide/.

70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 17-28 maja 2017.

Więcej informacji: www.festival-cannes.com.

22.05.2017