Polska kinematografia na 9. MFF w Odessie

13 lipca rozpoczęła się 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie. W programie wydarzenia znalazły się filmy oraz koprodukcje współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Wieża. Jasny dzień” i „Litość” w Konkursie Międzynarodowym

12 produkcji z całego świata jest prezentowanych w Konkursie Międzynarodowym ukraińskiego festiwalu. W tej sekcji pokazywane są dwa filmy współfinansowane przez PISF: „Wieża. Jasny Dzień” Jagody Szelc oraz grecko-polska czarna komedia „Litość” w reżyserii Babisa Makridisa. Warto dodać, że przewodniczącą jury w tym konkursie jest polska producentka Ewa Puszczyńska.

„Kiedy padają drzewa” w Konkursie Narodowym

W Konkursie Narodowym pokazywana jest ukraińsko-polsko-macedońska koprodukcja „Kiedy padają drzewa” debiutantki, reżyserki i scenarzystki Marysi Nikitiuk. Producentami filmu ze strony polskiej są Dariusz Jabłoński, Izabela Wójcik i Violetta Kamińska, za zdjęcia odpowiadali Michał Englert i Mateusz Wichłacz, za montaż – Milenia Fiedler.

„Gry domowe” w Europejskim Konkursie Filmów Dokumentalnych

Ukraińsko-francusko-polska koprodukcja „Gry domowe” w reżyserii Alisy Kowalenko powalczy o nagrody w Europejskim Konkursie Filmów Dokumentalnych.

Film opowiada niezwykłą historię 20-letniej piłkarki Aliny, która pokonując życiowe trudności trafia do młodzieżowej reprezentacji Ukrainy. Jej matka była alkoholiczką z marginesu społecznego, która po wyjściu z więzienia urodziła dwoje dzieci, ale nie miała zamiaru się nimi zajmować. Zapiła się na śmierć w wieku 39 lat i Alina zdała sobie sprawę, że tylko ona – starsza siostra – będzie mogła zaopiekować się młodszym rodzeństwem.

Autorką filmu jest ukraińska twórczyni Alisa Kowalenko, znana z dokumentu „Alisa w krainie wojny”, prezentowanego m.in. na festiwalu IDFA w Amsterdamie. „Gry domowe” powstały dzięki współpracy ukraińskiej Agencji ds. Kina, IDFA Bertha Found, Syndicado, Telewizji Polskiej S.A. i Biełsatu oraz The Guardian Documentary i Current Time TV.Telewizyjna premiera filmu odbyła się 7 kwietnia na antenie Biełsatu.

W pozakonkursowej sekcji Festival of Festivals pokazywana jest „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, natomiast w programie Pokazów Specjalnych znalazła się niemiecko-polsko-francuska koprodukcja „Kapitan” w reżyserii Roberta Schwentke.

Polsko-ukraińskie spotkanie koprodukcyjne

W tym roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie odbędzie się spotkanie polskich i ukraińskich producentów, które zaplanowane jest na 20 lipca. Jednym z tematów wydarzenia będą koprodukcje polsko-ukraińskie.

W spotkaniu wezmą udział polscy producenci:

  • Kuba Kosma (Serce Sp. z o.o.)
  • Marek Nowowiejski (Bow and Axe Entertainment Sp. z o.o.)
  • Wojtek Stuchlik (TFP/Mi Productions)
  • Dorota Roszkowska (Arkana Studio)
  • Marta Szarzyńska (Szarobiuro Production)

Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza.

9. MFF w Odessie odbywa się w dniach 13–21 lipca. Więcej informacji: www.oiff.com.ua.

Marta Sikorska

 


12.07.2018