Polska koprodukcja „Kawki na drodze” z nagrodami w Karlowych Warach

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz „Kawki na drodze” („Winter Flies”) w reżyserii Olmo Omerzu otrzymał dwie nagrody podczas 53. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Jest to to czesko-słoweńsko-polsko-słowacka produkcja. Polską producentką filmu jest Natalia Grzegorzek z Koskino.

Dwie nagrody w Karlowych Warach

Olmo Omerzu otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię. Film, który w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach miał swoją światową premierę, otrzymał także wyróżnienie Jury Ekumenicznego za poetyckie zdjęcia i historię, która pokazuje zmianę naiwnych marzeń i odnalezienie nowych perspektyw życia i domu.

„Kawki na drodze”

Fot. materiały prasowe producenta

„Kawki na drodze” to kameralne i subtelne kino drogi o dwóch czternastolatkach, którzy samodzielnie przemierzają Czechy samochodem. Zły policjant i jeszcze gorsza policjantka próbują ustalić, co się naprawdę stało – jakie jest pochodzenie samochodu i jaki był cel tej niebezpiecznej podróży. Autorem scenariusza jest Petr Pýcha, a autorem zdjęć – Lukáš Milota. Poza producentką, Natalią Grzegorzek z Koskino, film ma także inne polskie akcenty. Muzykę skomponował Paweł Szamburski, a DI Factory, które jest polskim koproducentem zadbało o postprodukcję obrazu. Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Polska premiera filmu odbędzie się 17 lipca podczas Festiwalu Filmowego Transatlantyk w Łodzi, gdzie film zakwalifikowany został do sekcji Nowe Kino.  

Olmo Omerzu

Olmo Omerzu to urodzony w Słowenii reżyser realizujący swoje filmy Czechach. Zadebiutował w 2011 roku filmem „Noc jeszcze młoda”, który po udanej premierze na sekcji Forum Berlinale w 2012 roku był zapraszany na wiele międzynarodowych festiwali filmowych. Zdobył kilkadziesiąt nagród, w tym nagrodę Czeskich Krytyków Filmowych i Odkrycie Roku. W 2015 roku Omerzu skończył swój drugi film fabularny „Rodzina nade wszystko” – koprodukcję międzynarodową przy wsparciu funduszy Media i Eurimages. Swoją premierę miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian. Otrzymał nagrodę za największy wkład artystyczny na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio, a przez Czeskich Krytyków został uznany Filmem Roku.

Polskie filmy w pozostałych sekcjach

W Konkursie Głównym brał udział także „Atak paniki” Pawła Maślony. W konkursie East of the West pokazane zostały „53 wojny” Ewy Bukowskiej i „Via Carpatia” Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona.

W pozostałych sekcjach pokazane zostały: „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego oraz nagrodzona w Berlinie koprodukcja „Dowłatow” Aleksieja Germana jr. Oba filmy prezentowane były w prestiżowej sekcji Horizons, prezentującej 36 filmów z największych światowych festiwali.

W sekcji Another View, pokazującej filmy o wyjątkowych walorach artystycznych, wśród 29 produkcji z całego świata zaprezentowane zostały 3 tytuły współfinansowane przez PISF: „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, „Nina” Olgi Chajdas oraz koprodukcja „Litość” („Pity”) w reżyserii Babisa Makridisa. Warto podkreślić, że filmy te były wcześniej prezentowane i nagradzane m.in. w Cannes, Rotterdamie i na festiwalu Sundance. W ramach sekcji KineDok na festiwalu odbył się pokaz dokumentu „Okupacja 1968”. Film składa się z pięciu etiud stworzonych przez pięciu reżyserów z pięciu krajów. Każdy z nich tworzy osobną historię opowiedzianą przez archiwalia i zdjęcia współczesne. Autorką polskiej etiudy „Piszę do ciebie, kochanie” jest Magdalena Szymków.

Polskie projekty nagrodzone na 53. MFF w Karlowych Warach: www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/polskie-projekty-nagrodzone-na-53-mff-w-karlowych-warach.

Jakub Radej uczestnikiem Future Frames 2018: www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/efp-future-frames-2018.

Informacja prasowa


09.07.2018