Polska koprodukcja na festiwalu FID Marseille

Światowa premiera współfinansowanego przez PISF filmu dokumentalnego „Bezgłośnie. Statyści pustyni” Michała i Macieja Mądrackich oraz Gillesa Lepore odbędzie się podczas 28. MFF FID Marseille we Francji.

U bram pustyni, na południu Maroka leży miasteczko o nazwie Ouarzazate. Zostało założone przez legiony francuskie na początku lat 20-tych ubiegłego stulecia jako najodleglejsza baza militarna dla kolonialnych zdobyczy na Wschodzie, w regionie Północnej Afryki. Jednym z narzędzi, wykorzystywanych podczas tej „misji cywilizacyjnej” był nowoczesny wynalazek – kamera. Ouarzazate i jego związek z kinem posłużył za punkt wyjścia, z którego rozwinęła się kinematografia – oto opis filmu, którego światowa premiera odbędzie się podczas 28. FID Marseille w Konkursie Francuskim.

Autorami filmu „Bezgłośnie. Statyści pustyni” są Maciej i Michał Mądraccy oraz francuski twórca Gilles Lepore. W 2008 stworzyli oni grupę artystyczną MML, która tworzy projekty filmowe oraz instalacje wideo, a w 2010 roku na FID Marseille otrzymała Grand Prix w Konkursie Międzynarodowym za film „Praca Maszyn”.

Anna Wydra i Michał Mądracki. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

Producentami współfinansowanego przez PISF filmu są Anna Wydra i Otter Films (Polska) i Haut Les Mains (Francja). Development filmu został wsparty przez CNAP (Francja). Projekt był prezentowany na pitchingu Docs to Go! w 2015 r. podczas 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

28. FID Marseille odbędzie się w dniach 11 – 17 lipca.

Więcej informacji: www.fidmarseille.org.

Marta Sikorska

09.06.2017