Polska na CineLink

Delegacja 15 polskich producentów i dystrybutorów weźmie udział w targach koprodukcyjnych CineLink podczas 21. Festiwalu Filmowego w Sarajewie. Polska jest w tym roku partnerem wydarzenia.

CineLink

Wydarzenie zbiegło się w czasie z obchodami 10-lecia Polskiego Instytut Sztuki Filmowej. Z tej okazji podczas CineLink zorganizowana zostanie prezentacja polskiej branży filmowej oraz możliwości koprodukcyjnych. Prezentacja zostanie przygotowana przez Roberta Balińskiego z PISF. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele instytucji (Tomasz Dąbrowski z Film Commission Poland, Robert Baliński i Marzena Cieślik z PISF), producenci (Anna Wydra, Ewa Puszczyńska, Joanna Szymańska, Wojciech Leszczyński, Marta Habior, Maria Pułaska, Dawid Nickel, Krzysztof Grędziński i Kuba Kosma) oraz dystrybutorzy (Michał Myśliński, Maciej Zabojszcz, Magdalena Zabojszcz).

Izabela Kiszka-Hoflik, Pełnomocnik Dyrektora PISF kierujący Działem Współpracy Międzynarodowej:

– W ostatnich latach znacząco zmienił się kształt polskiej kinematografii. Produkujemy więcej filmów, częściej angażujemy się w ich realizację jako koproducenci, a liczba sprzedanych biletów w kinach jest wyższa niż kiedykolwiek wcześniej. Doceniamy artystyczną siłę Europy Zachodniej i krajów bałkańskich i wierzymy, że jako Polska mamy dużo do zaoferowania.

Warto podkreślić, że Polska kinematografia jest już obecna na Bałkanach, a szczególne w Bośni, poprzez dwie koprodukcje zrealizowane przez Skorpion Arte (Polska) i Sarajevo Center for Contemporary Arts Pro.Ba (Bośnia) i dofinansowane przez Eurimages: „Rosa” w reżyserii Denijala Hasanovica oraz „Klucz” (The Key”) w reżyserii Timura Makarevica (koprodukcja mniejszościowa).

Amra Baksic, szef CineLink:

– To przyjemność móc zaprosić polską delegację i odkryć przed nią potencjał naszego regionu. Niezależnie od tego, w której części Europy żyjemy, działamy w tej samej branży, a świat cyfrowy znosi przed nami granice. Cieszymy się, że podczas spotkania będzie możliwość omówienia wspólnych wyzwań. Mam nadzieję, że to spotkanie pozwoli stworzyć fundament dla długoterminowej współpracy.

CineLink Country Partner

Inicjatywa CineLink Country Partner działa już od ponad dziesięciu lat. Jej celem jest wzmocnienie relacji między branżą filmową wśród krajów południowoeuropejskich i międzynarodowych partnerów. W poprzednich latach krajami partnerskimi były: Wielka Brytania (2014), Niemcy (2013) i Francja (2012).

21. Festiwal Filmowy w Sarajewie odbędzie się w dniach 14-22 sierpnia, targi koprodukcyjne CineLink odbędą się w dniach 19-22 sierpnia 2015.

Więcej informacji na stronie festiwalu: www.sff.ba/en.

Magdalena Wylężałek

12.08.2015