Polska na targach lokacji filmowych w USA

W dniach 6-8 kwietnia w Los Angeles odbywają się targi The AFCI Locations Show and Global Production & Finance Conference. Film Commission Poland bierze udział w wydarzeniu, prezentując polskie lokacje oraz możliwości współpracy z polską branżą filmową.

Spotkanie profesjonalistów

Locations Show to wydarzenie organizowane przez międzynarodowe stowarzyszenie komisarzy filmowych AFCI (Association of Film Commissioners International), które co roku gromadzi profesjonalistów z branży filmowej, telewizyjnej i reklamowej. Uczestnicy koncentrują się przede wszystkim na poznawaniu i poszukiwaniu lokacji do przyszłych produkcji. W Los Angeles odbywa się także konferencja poświęcona zagadnieniom finansowania i organizowania produkcji filmowej w globalnym ujęciu.

Film Commission Poland na targach

W tym roku Polska po raz pierwszy promuje się na targach na samodzielnym stoisku zorganizowanym przez Film Commission Poland przy współpracy partnerów regionalnych: miasta Gdańsk oraz regionalnych komisji filmowych Mazovia Warsaw Film Commission i Podkarpackie Film Commission. FCP bierze też udział w panelu dyskusyjnym Around The World in 90 Minutes: Opportunities, Options and Outcomes, w którym uczestniczą komisarze z takich krajów jak Francja, Wielka Brytania, Holandia, Tajlandia czy Islandia.

Różnorodność lokacji w Polsce

„Naszym największym atutem jest różnorodność lokacji i ich możliwości adaptacyjne, bo Polska może z powodzeniem odgrywać inne kraje na potrzeby filmu” – mówi Tomasz Dąbrowski, szef Film Commission Poland. „Jednak dopiero połącznie unikalnych lokacji i zachęt dla produkcji audiowizualnej jest najlepszą receptą na przyciągnięcie zagranicznych producentów i dalszy rozwój polskiego sektora filmowego” – kontynuuje.

Jeszcze przed rozpoczęciem targów przedstawiciele FCP spotkali się z reprezentantami kilku amerykańskich studiów filmowych, m. in. Walt Disney Studios, Paramount Pictures i Sony Pictures oraz platformy Netflix, aby zaprezentować plany i główne założenia dotyczące wprowadzenia w Polsce zachęt dla produkcji audiowizualnej. „Inicjatywa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem amerykańskich producentów, teraz czekają na konkretne rozwiązania” – konkluduje Dąbrowski.

Targi zamknie ceremonia wręczenia nagród Location Managers Guild International w Warner Bros. Studios, podczas której nagrodzeni zostaną location managerowie i komisje filmowe, których praca szczególnie wyróżniła się w ubiegłym roku.

Film Commission Poland jest członkiem międzynarodowych stowarzyszeń AFCI, EUFCN, LMGI, a działalność komisji jest wspierana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych oraz partnerów regionalnych: Krakow Film Commisison, Mazovia Warsaw Film Commission, Podkarpacie Film Commission, Wroclaw Film Commission oraz miasto Gdańsk.

Informacja prasowa

07.04.2017