Polska obecność na 64. Berlinale

6 lutego rozpoczął się 64. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. W programie znalazły się m.in. filmy wsparte przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Impreza potrwa do 16 lutego.

Sekcja Generation

„Obietnica” Anny Kazejak znajdzie się w programie sekcji Generation w konkursie Generation14 plus. „Obietnica” (dawniej „Słowo”) to dramat psychologiczny opowiadający o nastoletniej miłości gimnazjalistów Lili i Janka. Akcja filmu dzieje się w Szczecinie i oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. W głównych rolach na dużym ekranie zadebiutowali Eliza Rycembel (Lila) i Mateusz Więcławek (Janek). W „Obietnicy” zagrali także: Sara Sobania, Nikodem Rozbicki, Magdalena Popławska, Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Bartłomiej Topa oraz Jowita Budnik.

Film prezentowany podczas Berlinale Co-Production Market w 2012

Autorami scenariusza, który zakwalifikował się do finału Konkursu Scenariuszowego Script Pro 2013, są Anna Kazejak i Magnus von Horn. Projekt ten był prezentowany podczas Berlinale Co-Production Market w 2012 roku. Producentem filmu jest Opus Film. Autorem zdjęć jest Klaudiusz Dwulit. Film jest polsko-duńską koprodukcją. Obraz jest współfinansowany przez PISF- Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film otrzymał również dofinansowanie z europejskiego funduszu Eurimages.

 • 13.02, 20:00 Haus der Kulturen der Welt Kino 1
 • 14.02, 15:30 15:30 Zoo Palast 1
 • 15.02, 16:30 CinemaxX 3

„Do serca Twego” w konkursie Berlinale Shorts

Współfinansowana przez PISF krótkometrażowa animacja Ewy Borysewicz „Do serca Twego” jest jedynym polskim filmem w konkursie Berlinale Shorts. Film pokazany premierowo na 53. Krakowskim Festiwalu Filmowym autorka Ewa Borysewicz zrealizowała po ukończeniu studiów na wydziale Grafiki Krakowskiej ASP. Jej szkolna animacja „Kto by pomyślał?” (2009) zdobyła liczne nagrody w Polsce, a także trafiła do sekcji konkursowych zagranicznych festiwali m.in. MIAF, Animateka czy Premiers Plans.

Berlińska premiera 11 lutego

Berlińska premiera filmu obędzie się już 11 lutego. Animacja „Do serca Twego” będzie prezentowana w konkursie obejmującym 25 filmów wyprodukowanych w 21 krajach. Producentem filmu jest studio Animaso oraz Serafiński Studio. Zagraniczną promocją festiwalową filmu zajmuje się Krakowska Fundacja Filmowa.

 • 07.02, 16:00 CinemaxX 5
 • 11.02, 22:00 CinemaxX 3 
 • 13.02, 17:45 Colosseum 1
 • 14.02, 16:00 CinemaxX 5
 • 14.02, 21:30 Eiszeit Kino Saal 1

„Huba” w sekcji Forum

Do programu głównego Forum, które w tym roku odbywa się po raz 44., zakwalifikowało się 39 filmów. Obok „Huby” Anki i Wilhelma Sasnal w programie tej sekcji znajdą się m.in. „Aksamitni terroryści” Pavola Pekarčíka, Ivana Ostrochovskiego i Petera Kerekesa, czy amerykański film „She’s Lost Control” Anji Marquardt.

 • 12.02. 19:30 CinemaxX 4
 • 13.02. 20:00 Colosseum 1
 • 14.02. 19:30 Delphi Filmpalast
 • 15.02. 12:30 Kino Arsenal 1

„Orbitalna” i „Pogorszenie widzenia” w sekcji Forum Expanded

Dwa krótkometrażowe filmy eksperymentalne polskich artystów znajdą się w programie Forum Expanded. „Orbitalna” Marcina Malaszczaka (podczas 63. Berlinale prezentowany był jego film „Sieniawka”) oraz „Pogorszenie widzenia” Wojciecha Bąkowskiego prezentowane będą w ramach powstałej w 2006 roku sekcji, pokazującej krótkie filmy eksperymentalne i instalacje wideo.

Shooting Star 2014

Polskie kino reprezentować będzie również Mateusz Kościukiewicz – aktor zaproszony do europejskiego programu Shooting Stars. Konferencja prasowa odbędzie się 9 lutego (13:30, Hotel de Rome), natomiast ceremonia wręczenia statuetek Shooting Stars będzie miała miejsce 10 lutego w Berlinale Palast.

 

Więcej informacji: www.shooting-stars.eu.

Berlinale Talents 2014

Berlinale Talents to nowa nazwa warsztatów Talent Campus, przeznaczonych dla młodych filmowców, organizowanych już po raz 14. przy Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. W tegorocznej edycji wydarzenia udział wezmą: producentka Aleksandra Wojtaszek, recenzentka i dziennikarka filmowa Ewa Wildner oraz reżyserki Justyna Tafel i Magdalena Szymków. Berlinale Talents 2014 odbędzie się w dniach 8-13 lutego.

 

Więcej informacji: www.berlinale-talents.de.

Co-Production Market

W tegorocznej, 11. już edycji Berlinale Co-Production Market wśród 39 projektów z 30 krajów znalazł się najnowszy projekt Tomasza Wasilewskiego „Zjednoczone Stany Miłości”. Projekt znalazł się w programie Co-Production Market za sprawą inicjatywy „Rotterdam-Berlinale Express”, dzięki której filmy prezentowane w ramach CineMart na holenderskim festiwalu trafiają także do Berlina.

European Film Market 2014

W programie targów, towarzyszących 64. Berlinale znajdą się następujące polskie filmy i koprodukcje: „Psie pole” Lecha Majewskiego, „Gabriel” Mikołaja Haremskiego, „Happy Birthday Woody Allen & Keep Going” Dariusza Zawiślaka, „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, „Małe stłuczki” Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba, „Papusza” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze oraz „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy.

Stoisko PISF podczas 64. Berlinale:

Polish Cinema Stand No.152

 

European Film Market Berlin 2014

 

Martin-Gropius-Bau

 

Współorganizatorami stoiska są: PISF, SFP, PKF (Polska Komisja Filmowa) TVP. Projekt realizowany jest po raz dziewiąty. Czwarty raz samodzielnie zaistnieje jako stoisko polskie. W tym roku przedsięwzięcie ma tę samą lokalizację, co w roku ubiegłym, która stanowi przestrzeń ekspozycyjną przeznaczoną na spotkania z przedstawicielami branży filmowej. Na stoisku dostępne będą materiały promujące polskie filmy, m.in. katalogi New Polish Films 2014 oraz Production Guide Poland 2014.

 

W tym roku kontynuowana jest aplikacja New Polish Films, a jej tegoroczna wersja jest do pobrania na iPhone’a oraz iPada pod adresem: https://itunes.apple.com/pl/app/new-polish-films/id807902950?mt=8# i dla systemu operacyjnego Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.pisf.newpolishfilms2014.

 

Więcej informacji: www.berlinale.de.

 

Marta Sikorska

06.02.2014