Polska obecność na 65. Berlinale

5 lutego rozpoczyna się 65. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. W programie imprezy znajdą się polskie filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Festiwal potrwa do 15 lutego.

Film Małgorzaty Szumowskiej w Konkursie Głównym

W Konkursie Głównym 65. Berlinale, wśród 23 tytułów z całego świata, znalazł się współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej „BODY/CIAŁO”.  Polski film oceni międzynarodowe jury w składzie: Darren Aronofsky (przewodniczący), Daniel Brühl, Bong Joon-ho, Martha De Laurentiis, Claudia Llosa, Audrey Tautou i Matthew Weiner. Film „BODY/CIAŁO” może ubiegać się o następujące nagrody: Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film, Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię, dla najlepszego aktora lub aktorki, za najlepszy scenariusz, nagrodę im. Alfreda Bauera za wyznaczanie nowych perspektyw w sztuce filmowej oraz nagrody za najlepsze zdjęcia, muzykę, montaż czy kostiumy.
 
„BODY/CIAŁO” to już czwarty pełnometrażowy film fabularny, który Małgorzata Szumowska prezentuje podczas Berlinale. Warto podkreślić, iż jest to drugi film tej polskiej reżyserki, który znalazł się w Konkursie Głównym berlińskiego festiwalu. W 2013 roku pokazywany tam obraz „W imię…” otrzymał statuetkę Teddy Award – nagrody te przyznawane są filmom poruszającym tematykę LGBT.

Film współfinansowany przez PISF

Scenariusz filmu „BODY/CIAŁO” to rozgrywająca się we współczesnej Polsce opowieść o trójce ludzi – prokuratorze (w tej roli Janusz Gajos), jego cierpiącej na anorekcję nastoletniej córce (Justyna Suwała) oraz towarzyszącej im terapeutce, posiadającej niezwykłe zdolności (Maja Ostaszewska).

Światowa premiera

Scenariusz do współfinansowanego przez PISF filmu „BODY/CIAŁO” Małgorzata Szumowska napisała wspólnie z Michałem Englertem, będącym jednocześnie autorem zdjęć. Obok Janusza Gajosa, Justyny Suwały i Mai Ostaszewskiej w filmie wystąpili m.in. Tomasz Ziętek, Ewa Dałkowska, Adam Woronowicz, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. Producentem obrazu jest firma Nowhere, koproducentami Kino Świat, D35 i Mazowiecki Fundusz Filmowy. Światowym agentem sprzedaży filmu jest Memento Films International.

Daty projekcji

 • 09.02, 22:00 Berlinale Palast
 • 10.02, 15:00 Friedrichstadt-Palast
 • 11.02, 21:00 Friedrichstadt-Palast

„Pod elektrycznymi chmurami”

W Konkursie Głównym znajdzie się także rosyjsko-ukraińsko-polska koprodukcja Aleksieja Germana jr „Pod elektrycznymi chmurami” z Piotrem Gąsowskim w jednej z drugoplanowych ról. Film został wyprodukowany przez METRAFILMS (Rosja), Linked Films (Ukraina) w koprodukcji z Apple Film Production, Telewizją Polską i przy wsparciu Studia Filmowego TOR i Studia METRANOM (Rosja).

Daty projekcji

 • 10.02, 15:00 Berlinale Palast
 • 11.02, 12:00, 15:00 Friedrichstadt-Palast
 • 11.02, 22:00 Kino International
 • 14.02, 09:30 Haus der Berliner Festspiele

„Maja” w konkursowej sekcji Generation Kplus

W konkursowej sekcji Generation Kplus pokazany zostanie krótkometrażowy film fabularny „Maja” autorstwa Jakuba Michnikowskiego i Sebastiana Webbera. Filmy prezentowane w tej sekcji (zarówno pełno- jak i krótkometrażowe) ocenia jury dziecięce, składające się z osób w wieku 11-14 lat. Współfinansowany przez PISF film został zrealizowany w Szkole Filmowej w Łodzi. „Maja” porusza trudny temat radzenia sobie przez dziecko ze śmiercią bliskiej osoby. Warto podkreślić, iż w 2013 roku nagrodę dla najlepszego filmu sekcji Generation 14plus młodzieżowe jury przyznało polskiemu filmowi „Bejbi Blues” Katarzyny Rosłaniec. Film otrzymał również wyróżnienie profesjonalnego międzynarodowego jury tego konkursu.

Daty projekcji („Maja” jest prezentowana z innymi filmami krótkometrażowymi tej sekcji w zestawie Short Films Kplus 2)

 • 10.02, 15:00 CinemaxX 1
 • 11.02, 10:00 Filmtheater am Friedrichshain
 • 12.02, 17:30 CinemaxX 1
 • 13.02, 10:30 CinemaxX 1

14 lutego w trakcie 65. Berlinale odbędzie się Pokaz Specjalny filmów krótkometrażowych nagrodzonych dotychczas Złotym Niedźwiedziem. Polskę na tym pokazie reprezentować będzie animacja „Maski” Piotra Karwasa, nagrodzona na berlińskim festiwalu w 1999 roku.

Polskie filmy w sekcjach Forum i Forum Expanded

W sekcji Forum 65. MFF w Berlinie zostanie zaprezentowana niemiecko-polska koprodukcja „Dni uciekają jak dzikie konie za wzgórzami” Marcina Malaszczaka. Film jest kameralną opowieścią o kobiecości. „Dni” gruntownie eksplorują żeńską tożsamość i dojrzałość poprzez ukazanie różnych protagonistek, od narodzin do starości w świecie bez granic, gdzie czas jest jednocześnie ulotny i zamrożony – piszą producenci obrazu. Zrealizowany w poetyce snu film rozgrywa się zarówno w Berlinie, jak i w małej polskiej miejscowości. Warto wspomnieć, iż w programie tej samej sekcji, podczas 63. MFF w Berlinie, zaprezentowano film „Sieniawka” tego samego autora, natomiast w 2014 roku w sekcji Forum Expanded pokazywano jego krótkometrażowy film „Orbitalna”.

Daty projekcji

 • 06.02, 18:30 Akademie der Künste (Hanseatenweg)
 • 07.02, 22:40 Kino Arsenal 1
 • 13.02, 22:30 Delphi Filmpalast
 • 14.02, 14:30 Zoo Palast 2

Warto dodać, że filmy w sekcji Forum jak i Panorama oceniać będzie m.in. niezależne jury C.I.C.A.E. Cinema Award, w którym zasiądą przedstawiciele zrzeszenia kin prezentujących kino artystyczne. Wśród jurorów znajdzie się m.in. Małgorzata Kuzdra z poznańskiego kina Muza.

„Performer” w Forum Expanded

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Performer” Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy zostanie zaprezentowany w ramach sekcji Forum Expanded. Sekcja ta została stworzona w roku 2006, aby prezentować projekty z pogranicza sztuki współczesnej i kina. Po premierowym seansie filmu w Berlinie, odbędzie się specjalny performance Oskara Dawickiego zatytułowany „I Am Sorry”.

Daty projekcji

 • 07.02, 21:30 Akademie der Künste (Hanseatenweg)
 • 09.02, 15:00 Kino Arsenal 1

Berlinale Talents 2015

Berlinale Talents to nowa nazwa warsztatów Talent Campus, przeznaczonych dla młodych filmowców, organizowanych już po raz 15. przy Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. W tegorocznej edycji wydarzenia udział weźmie aż 9 osób z Polski: reżyser dźwięku Agata Chodyra, autor zdjęć, reżyser i producent Paweł Tarasiewicz, reżyserzy Zuzanna Solakiewicz, Anna Wieczur-Bluszcz, Jakub Piątek, Magdalena Szymków ((jej projekt „Reporter” będzie także prezentowany na Doc Station wśród 10 tytułów z całego świata) i Matej Bobrik, montażysta i scenarzysta Filip K. Kasperaszek oraz autor zdjęć szwedzkiego pochodzenia (reprezentuje oba kraje) Frederik Olsson. Berlinale Talents 2015 odbędzie się w dniach 8-13 lutego.
 
Więcej informacji: www.berlinale-talents.de.

PISF tegorocznym partnerem Berlinale Co-Production Market (BCPM)

BCPM to trzydniowe wydarzenie w ramach Berlinale, które skupia ponad 500 międzynarodowych i wyselekcjonowanych producentów filmowych. W ramach Targów odbędą się m.in. spotkania Countries-in-focus-sessions, gdzie przedstawiciele 6 narodowych instytucji filmowych, w tym PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, przedstawią możliwości koprodukcyjne oraz przybliżą zasady dofinansowania koprodukcji. Warto podkreślić, że 5 młodych polskich producentów i producentek będzie uczestniczyło w markecie jako goście specjalni (Visitors), biorąc udział w specjalnie przygotowanych wydarzeniach branżowych. W tegorocznej, 12. już edycji Berlinale Co-Production Market znajdzie się 36 projektów filmów fabularnych z 28 krajów. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-10 lutego 2015.

Więcej informacji: www.efm-berlinale.de.

European Film Market 2015

W ramach towarzyszących festiwalowi Targów zaprezentowane zostaną następujące polskie filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej: „Hiszpanka” Łukasza Barczyka, „Kebab i Horoskop” Grzegorza Jaroszuka, „Obce ciało” Krzysztofa Zanussiego, „Fotograf” Waldemara Krzystka, „Letnie przesilenie” Michała Rogalskiego, „Miasto 44” Jana Komasy, „Warsaw by Night” Natalii Korynckiej-Gruz i i „Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak (prezentacja Docs Spotlight) . Warto dodać, iż w programie festiwalu, w sekcji Perspektive Deutsches Kino znajdzie się film „Elixir” Brodie Higgsa, w którym wystąpił polski aktor Mateusz Kościukiewicz, wyróżniony na Berlinale tytułem Shooting Star 2014.

Więcej informacji: www.efm-berlinale.de.

ScripTeast 2015

Podczas 65. Berlinale odbywa się także druga sesja 9. edycji ScripTeast – współfinansowanych przez PISF warsztatów dla doświadczonych scenarzystów. Wśród 11 najlepszych projektów z Europy Środkowej i Wschodniej znalazły się 3 polskie projekty: nad nowymi scenariuszami pracują obecnie Bodo Kox, Anna Jadowska i Piotr Głowacki wspólnie z Antoniną Gugałą. Celem rocznego programu jest wyselekcjonowanie najlepszych scenariuszy z regionu i umożliwienie ich autorom pracy z wybitnymi twórcami światowego kina. ScripTeast organizowany jest przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Media, Apple Film Production, Narodowego Centrum Kultury i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową, renomowanymi klubami producentów Producers Network i ACE, Transatlantic Partners, Film New Europe oraz Telewizją Polską.

Więcej informacji: www.scripteast.pl.

Stoisko PISF podczas 65. Berlinale

Polish Cinema Stand No. 155
European Film Market Berlin 2014
Martin-Gropius-Bau

Współorganizatorami stoiska są: PISF, PKF (Polska Komisja Filmowa) i TVP. Projekt realizowany jest po raz dziesiąty. Piąty raz samodzielnie zaistnieje jako stoisko polskie. W tym roku przedsięwzięcie ma tę samą lokalizację, co w roku ubiegłym, która stanowi przestrzeń ekspozycyjną przeznaczoną na spotkania z przedstawicielami branży filmowej. Na stoisku dostępne będą materiały promujące polskie filmy, m.in. katalogi New Polish Films 2015. W tym roku kontynuowana jest aplikacja New Polish Films, a jej tegoroczna wersja będzie dostępna do pobrania na iPhone’a oraz iPada.

65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie: www.berlinale.de.

Marta Sikorska

02.02.2015