Polska obecność na 66. Berlinale

Trwa 66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. W programie znalazły się filmy współfinansowane przez PISF oraz wydarzenia związane z polskim kinem.

Film Tomasza Wasilewskiego w Konkursie Głównym

„Zjednoczone Stany Miłości”, fot. Oleg Mutu

W Konkursie Głównym 66. Berlinale, wśród 23 tytułów z całego świata, znalazł się współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej najnowszy film Tomasza Wasilewskiego „Zjednoczone Stany Miłości”.

Warto dodać, iż magazyn Variety umieścił Tomasza Wasilewskiego na liście 10 Europejczyków wartych obserwowania.

Tomasz Wasilewski podczas prezentacji Variety „10 Europeans to Watch” na 66. Berlinale, fot. Olga Domżała, PISF

„Zjednoczone Stany Miłości” mogą ubiegać się o następujące nagrody: Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film; Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię, dla najlepszego aktora lub aktorki, za najlepszy scenariusz; nagrodę im. Alfreda Bauera za wyznaczanie nowych perspektyw w sztuce filmowej oraz nagrody za najlepsze zdjęcia, muzykę, montaż czy kostiumy. Film podlega ocenie także niezależnych gremiów, m.in. jury FIPRESCI czy też jury ekumenicznego.

Plakaty do filmu „Zjednoczone Stany Miłości” na ulicach Berlina, fot. Marcin Oliva Soto

Małgorzata Szumowska w jury Konkursu Głównego

Małgorzata Szumowska, fot. Dominik Kulaszewicz

Polski film oceni międzynarodowe jury w składzie: Meryl Streep (przewodnicząca), Małgorzata Szumowska, Clive Owen, Alba Rohrwacher, Brigitte Lacombe, Nick James i Lars Eidinger. „Zjednoczone Stany Miłości” w Konkursie Głównym zostaną zaprezentowane wśród nowych filmów takich autorów jak Thomas Vinterberg, Mia Hansen-Løve, André Téchiné czy Lav Diaz.

Film współfinansowany przez PISF w programie Berlinale

Najnowszy obraz Tomasza Wasilewskiego to polsko-szwedzka koprodukcja ze zdjęciami Olega Mutu (operator ten był odpowiedzialny za zdjęcia m.in. do nagrodzonego Złotą Palmą „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” Cristiana Mungiu i „We mgle” Siergieja Łoźnicy). Producentem „Zjednoczonych Stanów Miłości” jest firma Mañana. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Warto podkreślić, że projekt filmu był prezentowany w 2014 roku podczas koprodukcyjnych targów CineMart na 43. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie. Agentem sprzedaży filmu jest firma New Europe Film Sales. Do tej pory film został sprzedany m.in. do Szwecji, Portugalii, krajów Beneluksu, Turcji, Szwajcarii, Bułgarii, Tajwanu, Południowej Korei, Hiszpanii, Grecji i krajów byłej Jugosławii. 

Daty projekcji

 • 19.02, 09:00 Berlinale Palast (pokaz prasowy)
 • 19.02, 16:00 Berlinale Palast (premiera)
 • 20.02, 09:30 Friedrichstadt-Palast
 • 20.02, 10:00 Zoo Palast 1
 • 20.02, 21:00 Friedrichstadt-Palast
 • 21.02, 22:30 International

„Zud” w konkursie Generation Kplus  

„ZUD”, fot. Otter Films

Współfinansowany przez PISF film „Zud” Marty Minorowicz walczy o Kryształowego Niedźwiedzia w konkursie Generation Kplus, gdzie obok jury złożonego z filmowych profesjonalistów (w tym roku będą to Anne Kodura, Nagesh Kukunoor i Kathy Loizou) filmy ocenia także jury dziecięce.

Twórcy filmu „Zud” podczas pokazu filmu na 66. Berlinale, fot. materiały producenta

Opowiadający o życiu mongolskich nomadów „Zud” to debiut fabularny Marty Minorowicz. To autorka i reżyserka wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych. Jej krótki metraż „Kawałek lata” zdobył  m.in.: Grand Prix na festiwalu Clermont-Ferrand w  2011 roku, Golden Dove na Festiwalu DOK Leipzig w Lipsku czy Grand Prix na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”. W rolach głównych w filmie „Zud” wystąpili prawdziwi nomadowie, Sukhbat Batsaikhan i Batsaikhan Budee. Również w pozostałych rolach obsadzeni zostali rdzenni mieszkańcy mongolskiego stepu. Scenariusz napisali Marta Minorowicz i Kenneth McBride. Autorem zdjęć do filmu jest Paweł Chorzępa, za montaż odpowiedzialna jest Beata Walentowska.

Koprodukcja polsko-niemiecka

Film jest koprodukcją polsko–niemiecką. Ze strony polskiej za produkcję odpowiadała Anna Wydra z firmy Otter Films, z niemieckiej Ann Carolin Renninger i Thomas Kufus z zero one film. Film wyprodukowano dzięki współfinansowaniu z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Eurimages, FFA Filmförderungsanstalt i Medienboard Berlin – Brandenburg, programu MEDIA. „Zud” został również dofinansowany przez Polsko-Niemiecki Fundusz Co-developmentowy (obecnie Polsko-Niemiecki Fundusz Filmowy). Projekt rozwijany był m.in. w ramach warsztatów EAVE, Programu NIPKOW i Dragon Forum. Za sprzedaż międzynarodową filmu odpowiada Manuela Buono z firmy Slingshot Films.

Na stronie PISF można przeczytać wywiad z reżyserką Martą Minorowicz i producentką Anną Wydrą (Otter Films). 

Daty projekcji

 • 14.02, 10:00 HKW
 • 15.02, 10:00 Filmtheater am Friedrichshain
 • 21.02, 12:30 Zoo Palast 1

„Ja, Olga Hepnarová” filmem otwarcia sekcji Panorama

„Ja, Olga Hepnarova”, fot. materiały prasowe

„Ja, Olga Hepnarová” w reżyserii Tomáša Weinreba i Petra Kazdy znalazła się w programie sekcji Panorama i była prezentowana na berlińskim festiwalu jako film otwarcia tejże sekcji. W postać głównej bohaterki wcieliła się Michalina Olszańska. Za zdjęcia odpowiada Adam Sikora. Producentem filmu po stronie polskiej jest wrocławska firma Media Brigade. „Ja, Olga Hepnarová” jest czesko-polsko-słowacką koprodukcją, która powstała przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Dolnośląskiego Funduszu Filmowego. Film jest debiutem reżysersko-producenckim Tomáša Weinreba i Petra Kazdy, którzy są także autorami scenariusza. Jako debiut film może się ubiegać o festiwalową nagrodę Best First Feature Award, dla filmów prezentowanych w Konkursie Głównym, Panoramie, Forum i sekcji Perspektive Deutsches Kino. Debiuty podczas festiwalu ocenia jury w składzie: Enrico Lo Verso, Ursula Meier i Michel Franco.

Twórcy filmu „Ja, Olga Hepnarova” podczas światowej premiery na 66. Berlinale, fot. Olga Domżała,PISF

Daty projekcji

 • 11.02, 21:00 CinemaxX 7
 • 11.02, 21:15 CinemaxX 5
 • 11.02, 21:30 CinemaxX 4
 • 12.02, 22:45 CineStar 3
 • 13.02, 20:15 Cubix 7
 • 13.02, 20:15 Cubix 8
 • 18.02, 14:00 International
 • 21.02, 20:15 Cubix 8
 • 21.02, 20:15 Cubix 7

Polskie koprodukcje i Polacy w innych sekcjach festiwalu

Warto dodać, że nakręcony w koprodukcji rumuńsko-polsko-francuskiej „Ilegitim” („Illegitimate”) w reżyserii Adriana Sitaru oraz meksykańsko-polski „Maquinaria Panamericana” („Panamerican Machinery”) w reżyserii Joaquína del Paso znalazły się w sekcji Forum tegorocznego festiwalu Berlinie. Swoje filmy w Berlinie pokazują też Polacy tworzący i mieszkający na co dzień za granicą. Piotr J. Lewandowski w sekcji Panorama prezentuje swój niemiecki debiut fabularny „Jonathan”, natomiast w ramach pokazów specjalnych (Berlinale Special) jest pokazywany nowelowy film dokumentalny „The Seasons in Quincy” opowiadający o brytyjskim pisarzu i myślicielu Johnie Bergerze. Autorem jednej z 4 nowel (obok m.in. Tildy Swinton) jest mieszkający w Wielkiej Brytanii reżyser i autor zdjęć Bartek Dziadosz. W sekcji Forum Expanded zaprezentowana zostanie niemiecko-polska praca wideo „The Right” Assafa Grubera. W jury Label Europa Cinemas, które oceni filmy sekcji Panorama zasiada Małgorzata Kuzdra z poznańskiego kina Muza (w ubiegłym roku oceniała filmy podczas Berlinale w jury CICAE, w którym w tym roku zasiadają Ewa Kujawińska oraz Michał Matuszewski).

Berlinale Talents 2016

Berlinale Talents to nowa nazwa warsztatów Talent Campus, przeznaczonych dla młodych filmowców, organizowanych już po raz 16. przy Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. W tegorocznej edycji wydarzenia udział bierze aż 9 osób z Polski: Kacper Czubak (autor zdjęć), Aniko Kiss (scenografka), Bartosz Warwas (reżyser), Aleksandra Gowin (montażystka), Katarzyna Gondek (reżyserka), Jan Kwieciński (producent), Wojciech Stuchlik (producent), Wiktor Piątkowski (scenarzysta) i Monika Pawluczuk (reżyserka). Berlinale Talents 2016 odbywa się w dniach od 13 do 18 lutego.

Więcej informacji: www.berlinale-talents.de.

European Film Market 2016

W ramach towarzyszących festiwalowi Targów obok tytułów obecnych w programie tegorocznego festiwalu, prezentowane są następujące polskie filmy oraz koprodukcje: „Baby Bump” Kuby Czekaja, „11 minut” Jerzego Skolimowskiego, „Niewinne” Anne Fontaine, „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka, „Ederly” Piotra Dumały, „Intruz” Magnusa von Horna, „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej, „Obce niebo” Dariusza Gajewskiego, „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej, „Embers” reż. Claire Carre.

„Niewinne” w reżyserii Anne Fontaine cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród zagranicznych dystrybutorów. Film został już sprzedany m.in. do Kanady, Hiszpanii, Japonii, Brazylii, Meksyku, Włoch, Danii, Szwecji, Finlandii, Norwegii, Portugalii, Grecji, Szwajcarii, Belgii, Kolumbii, Wielkiej Brytanii i USA.

Więcej informacji: www.efm-berlinale.de.

PISF tegorocznym partnerem Berlinale Co-Production Market (BCPM)

BCPM to trzydniowe wydarzenie w ramach Berlinale, które skupia ponad 500 międzynarodowych i wyselekcjonowanych producentów filmowych. W ramach Targów odbyły się m.in. spotkania Countries-in-focus-sessions, gdzie przedstawiciele 6 narodowych instytucji filmowych, w tym PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, przedstawiali możliwości koprodukcyjne oraz przybliżali zasady dofinansowania koprodukcji. Warto podkreślić, że 5 młodych polskich producentów i producentek  uczestniczy w markecie jako goście specjalni (Visitors), biorąc udział w wydarzeniach branżowych. Obok nich w BCPM uczestniczy 4 przedstawicieli polskich firm produkcyjnych oraz obserwatorzy. W tegorocznej, 13. już edycji Berlinale Co-Production Market znalazło się 36 projektów filmów fabularnych z 29 krajów. Wydarzenie odbywa się w dniach 14 – 16 lutego 2016.

Więcej informacji: www.efm-berlinale.de.

Stoisko PISF podczas 66. Berlinale

Polskie Stoisko na 66. Berlinale, fot. Marcin Oliva Soto

Polish Cinema Stand No. 103
European Film Market Berlin 2016
Martin-Gropius-Bau

Współorganizatorami stoiska są: PISF, PKF (Polska Komisja Filmowa) i TVP. Projekt realizowany jest po raz jedenasty. Szósty raz samodzielnie zaistnieje jako stoisko polskie. W tym roku przedsięwzięcie ma nową lokalizację, zapewniającą większą przestrzeń ekspozycyjną, przeznaczoną na spotkania z przedstawicielami branży filmowej. Na stoisku są dostępne  materiały promujące polskie filmy, m.in. katalogi New Polish Films 2016. W tym roku kontynuowana jest aplikacja New Polish Films, a jej tegoroczna wersja będzie dostępna do pobrania na iPhone’a oraz iPada.

Poles in Berlin, Polish Film Magazine

Polish Film Magazine na 66. Berlinale, fot. Film Commission Poland

Film Commission Poland przygotowało elektroniczną publikację, która ma ułatwić zagranicznym partnerom nawiązywanie kontaktów z polską branżą filmową. Anglojęzyczne wydawnictwo Poles in Berlin 2016 zawiera informacje o uczestnikach, ich projektach, poszukiwanych filmach i partnerach. Można je pobrać ze strony FCP: filmcommissionpoland.pl/about-fcp/poles-in-berlin-2016. Po raz pierwszy podczas Berlinale prezentowany jest Polish Film Magazine, który w wersji elektronicznej można przeczytać na stronie FCP: https://issuu.com/filmcommissionpoland/docs/polish_film_magazine_1_2016-single/1?e=23580646%2F33375774

66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbywa się w dniach 11-21 lutego 2016. Więcej informacji: www.berlinale.de.

15.02.2016