Polska obecność na 69. MFF w Cannes

11 maja rozpoczął się 69. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Polscy filmowcy wezmą w tym roku udział w wielu festiwalowych wydarzeniach.

Klaudia Śmieja w programie „Producers on the Move”

Klaudia Śmieja. Fot. Barbara Wadach

Polska producentka Klaudia Śmieja znalazła się w gronie uczestników prestiżowego programu „Producers on the Move”. W 17. edycji programu, organizowanego w Cannes przez European Film Promotion, weźmie udział 20 młodych producentów z Europy. Udział w programie ma służyć nawiązaniu szerszych znajomości branżowych i budowaniu sieci kontaktów, które mają coraz większy wpływ na europejską kinematografię. Program wspierają Eurimages i Kreatywna Europa.

Klaudia Śmieja pracowała jako koproducent przy takich projektach jak „Niewinne” Anne Fontaine, „Illegitim” Adriana Sitaru, „Radiogram” Rouzie Hassanovej, producent wykonawczy filmów „Barany. Islandzka opowieść”, „Sweet Home”, „Pod Mocnym Aniołem” i „Warsaw by Night”. Była jednym z producentów filmu „Chemia” Bartosza Prokopowicza. Obecnie pracuje nad takimi międzynarodowymi koprodukcjami jak m.in. „Gareth Jones” Agnieszki Holland, „Under the Tree” Hafsteinna Sigurdssona, „Foam at the Mouth” Janis Nords oraz „Park” Sofii Exarchou.

Polacy uczestniczą w Producers Network

13. edycja Producers Network, cyklu branżowych spotkań w ramach 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, odbędzie się w dniach 12-18 maja. W wydarzeniu, którego partnerem jest PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej wezmą udział producenci z Polski. W towarzyszącym festiwalowi w Cannes wydarzeniu rokrocznie uczestniczy ok. 550 przedstawicieli branży filmowej z całego świata. Udział w tej imprezie to doskonała okazja, aby poznać potencjalnych partnerów do koprodukcji, dystrybucji czy promowania swojego filmu.

W programie tegorocznej edycji Producers Network udział weźmie 6  producentów z Polski wybranych przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej:

  • Magdalena Kamińska (BALAPOLIS)
  • Joanna Szymańska (SHIPsBOY)
  • Marcin Wierzchosławski (Metro Films)
  • Radosław Drabik (Gigant Films)
  • Jan Kwieciński (Akson Studio)

W spotkaniach Producers Network uczestniczą także inni producenci z Polski – m.in. Agnieszka Dziedzic (Koi Studio), Radosława Bardes (Studio Produkcyjne ORKA), Paweł Tarasiewicz (AMONDO Films) i Anna Waśniewska (TVN).

„Dekalog” w sekcji Cannes Classics

„Krótki film o zabijaniu”. Fot. Studio Filmowe Tor

Zrekonstruowane cyfrowo telewizyjne odcinki „Dekalogu” – Dekalog 5 („Krótki film o zabijaniu”) oraz Dekalog 6 („Krótki film o miłości”) znajdą się w programie prestiżowej sekcji Cannes Classics 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Stworzenie kopii DCP obu odcinków zostało sfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Na tegorocznym festiwalu w Cannes zostanie zaprezentowana telewizyjna wersja obu odcinków (odpowiednio 57 min. i 58 min.) serialu, zrealizowanego przez Krzysztofa Kieślowskiego w 1988 roku i wyprodukowanego przez Telewizję Polską oraz Studio Filmowe TOR. Autorami scenariusza są Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Piesiewicz. Autorem muzyki jest Zbigniew Preisner.

Co istotne, rekonstrukcję cyfrową odcinków „Dekalogu” nadzorowali autorzy zdjęć do poszczególnych części. Sfinansowaną przez PISF kopię DCP przygotowało DI Factory. Warto dodać, że zrekonstruowany cyfrowo „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego (1981) został zaprezentowany podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w prestiżowej sekcji Cannes Classics w 2014 roku.

Spotkania koprodukcyjne – daty spotkań

Polscy producenci biorą udział w szeregu branżowych spotkań koproducenckich.

  • Spotkanie z producentami z Francji, organizowane we współpracy z Centre National de la Cinématographie i Film France odbędzie się w sobotę 14 maja (w godzinach 16.30 – 18.30).
  • Spotkanie z producentami z Czech i Słowacji, organizowane we współpracy z Czeskim Centrum Filmowym i Słowackim Instytutem Filmowym, odbędzie się w niedzielę 15 maja (w godzinach 10.00-12.00).
  • Spotkanie z producentami z Kanady, organizowane we współpracy z Canadian Media Producers Association (CMPA), odbędzie się w poniedziałek 16 maja (10:30 – 12:30).

Nabór na spotkania, prowadzony wspólnie przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Film Commission Poland został zakończony 28 kwietnia.

Polskie krótkie metraże na Short Film Corner

Polskie filmy znajdą się w programie 13. edycji przeglądu filmów krótkometrażowych Short Film Corner. W programie „Polish Shorts” będzie można zobaczyć 13 tytułów, m.in. „7 owiec” Wiktorii Szymańskiej, „Lokatorki” Klary Kochańskiej, „Czerń” Tomasza Popakula i „Powrót” Damiana Kocura. W programie „Filmy ze Studia Munka” znajdzie się 5 tytułów, m.in. „Trzy rozmowy o życiu” Julii Staniszewskiej i „Moloch” Szymona Kapeniaka.

Więcej informacji na stronie Short Film Corner: www.cannescourtmetrage.com.

Targi filmowe Marche du Film

W tym roku w Cannes w ramach targów filmowych Marche du Film zostanie pokazanych 6 polskich filmów i koprodukcji: „Zjednoczone Stany Miłości” Tomasza Wasilewskiego, meksykańsko-polski „Maquinaria Panamericana” („Panamerican Machinery”) w reżyserii Joaquína del Paso, „Niewinne” Anne Fontaine, „Hel” Katii Priwieziencew i Pawła Tarasiewicza, „Wszystkie Nieprzespane Noce” Michała Marczaka oraz „Ilegitim” („Illegitimate”) w reżyserii Adriana Sitaru.

Więcej o targach: www.marchedufilm.com.

Stoisko Polish Cinema Stand

W tym roku polskie biuro mieści się na 9. piętrze Grand Hotelu, La Croisette 45. Będzie to miejsce spotkań przedstawicieli PISF, producentów oraz partnerów z przedstawicielami międzynarodowej branży filmowej i festiwali, agentami sprzedaży światowej, dystrybutorami oraz prasą zagraniczną. Partnerami stoiska PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Film Commission Poland są: Krakow Film Commission, Mazovia Warsaw Film Commission, Wroclaw Film Commission, Łódź Film Commission, Miasto Gdańsk, TVP, Opus Film, Akson Studio, New Europe Film Sales, Studio Munka oraz Di Factory.

Na stronie Film Commission Poland dostępny jest przewodnik Poles in Cannes 2016, zawierający informacje o przedstawicielach polskiego rynku filmowego i instytucji filmowych na MFF w Cannes. 

Więcej informacji o 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes: www.festival-cannes.com.

Marta Sikorska

11.05.2016