Polska obecność na Marché du Film

Pokazy, panele dyskusyjne i wirtualne stoisko PISF – tak wyglądała polska obecność na targach Marché du Film w Cannes, które w formie online odbyły się od 22 do 26 czerwca. Oprócz pięciu filmów w ramach New Horizons’ Polish Days Goes to Cannes, zaprezentowane zostało osiem obrazów w ramach pokazów marketowych, w tym „Sweat” Magnusa von Horna, który znalazł się w oficjalnej selekcji canneńskiego festiwalu. Całość uzupełniły dwa panele z udziałem wybitnych polskich twórców.

Festiwal filmowy w Cannes nie odbywa się w tym roku z powodu pandemii koronawirusa, natomiast wydarzenia towarzyszące zorganizowano w formie online. Od 11 do 15 maja odbywało się Producers On the Move, czyli prestiżowy program organizowany przez European Film Promotion. W tym roku wzięła w nim udział producentka Marta Habior z No Sugar Films, zgłoszona przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Z kolei 3 czerwca br. ogłoszona została oficjalna selekcja 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Wśród 56 produkcji znalazł się współfinansowany przez PISF film „Sweat” Magnusa von Horna. Producentem obrazu jest Mariusz Włodarski z firmy Lava Films, a międzynarodowym agentem sprzedaży firma New Europe Film Sales. Wybranym filmom przyznano specjalne oznaczenie „Selekcja Cannes 2020”, co nie wyklucza udziału w innych festiwalach w tym roku, m.in. w Wenecji czy Toronto.

Goes to Cannes

Targi Marché du Film rozpoczęły się od programu Goes to Cannes 2020. Wśród wybranych do tegorocznej edycji polskich filmów na różnych etapach produkcji (works-in-progress), znalazło się pięć tytułów: „Koński ogon” (reż. Justyna Łuczaj-Salej, prod. Studio Indeks), „Orzeł. Ostatni patrol” (reż. Jacek Bławut, prod. Aura Films), „Każdy ma swoje lato” (reż. Tomasz Jurkiewicz, prod. Before My Eyes), „Ćmy” (reż. Piotr Stasik, prod. Centrala Film) i „WIKA!” (reż. Agnieszka Zwiefka, prod. My Way Studio) – wszystkie dofinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Zaprezentowano je online na zamkniętym pokazie New Horizons’ Polish Days Goes to Cannes wyłącznie dla akredytowanych przedstawicieli międzynarodowej branży filmowej (selekcjonerów festiwalowych, agentów sprzedaży, dystrybutorów, producentów, etc).

Dwa panele dyskusyjne

23 czerwca o godz. 18.00 Deadline zaprezentował panel online: „Focusing A Lens On Poland: Why Polish Cinema Has Made Headlines In Recent Years & Where International Opportunities Lie” z udziałem trzech wybitnych polskich twórców: Ewy Puszczyńskiej, Mariusza Wilczyńskiego i Jana Komasy. Zapis wydarzenia znajduje się na kanale PISF na YouTube, link poniżej.

Dwa dni później, 25 czerwca o godz. 14:00 odbył się panel „How The Country’s Directors, Producers, And Sales Agents Are Planning For A Return To Success Post-Pandemic”. Rozmówcami będą: Jan Komasa, Magnus von Horn, Mariusz Włodarski (Lava Films) i Jan Naszewski (New Europe Film Sales), a wydarzenie udostępnione zostało dla wszystkich osób akredytowanych. Cały zapis spotkania dostępny jest na profilu PISF na Facebooku oraz na kanale na YouTube, link poniżej.

Pokazy marketowe polskich filmów

W czasie trwania targów Marché du Film odbyły się również pokazy marketowe polskich filmów, takich jak: „Kolej na miłość” Miguela J. Veleza, „Szarlatan” Agnieszki Holland, „Sweat”, „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego, „Geniusze” Thora Kleina, „Blizny” Agnieszki Zwiefki, „Numery” Olega Sentsova i „Dolina Bogów” Lecha Majewskiego.

Tytuł Tytuł oryginalnyReżyserMiejsceDzieńGodz.
NEW HORIZONS’ POLISH DAYS GOES TO CANNESPITCHING ROOM2212:00
TIME FOR LOVEKOLEJ NA MIŁOŚĆMiguel J. VELEZARCADES #32211:00
CHARLATANSZARLATANAgnieszka HOLLANDRIVIERA #132315:30
SWEATSWEATMagnus VON HORNARCADES #152309:00
TIME FOR LOVEKOLEJ NA MIŁOŚĆMiguel J. VELEZARCADES #132317:00
I NEVER CRYJAK NAJDALEJ STĄDPiotr DOMALEWSKIRIVIERA #122412:00
ADVENTURES OF A MATHEMATICIANGENIUSZEThor KLEINARCADES #102511:30
SCARSBLIZNYAgnieszka ZWIEFKARIVIERA #52512:00
SWEATSWEATMagnus VON HORNOLYMPIA #152514:00
ADVENTURES OF A MATHEMATICIANGENIUSZEThor KLEINGerman Films KINO 12610:00
NUMBERSNUMERYOleg SENTSOVOLYMPIA #112612:00
VALLEY OF THE GODSDOLINA BOGÓWLech MAJEWSKIRIVIERA #92612:30
22.06.2020